fbpx
Таг: Иван Николовски

таг: Иван Николовски

Порталб: Македонија помеѓу две можни сценарија за пристапување во ЕУ, според експертите има многу работа

Од прогласувањето на независноста на Северна Македонија во 1991 година, државните институции јасно ставија до знаење дека членството на земјата во Европската Унија е еден од главните стратешки интереси. Додека зборуваме денес, земјите на ЕУ во март гласаа за отворање преговори за пристапување на државата кон оваа унија. Истражувачот за европски прашања Иван Николовски смета дека во оптимистичко сценарио, на...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...