fbpx
Таг: итни реформски приоритети

таг: итни реформски приоритети

За корупциски скандали институциите молчат, кријат документи или одговараат парцијално

Неможноста новинарите да имаат брз пристап до информациите од јавен карактер беше клучна забелешка на европскиот експерт Рајнхард Прибе, кој уште во 2015 година во рамките на итните приоритетни реформи во сферата на медиумите побара властите да ги адресираат главните пречки со кои се соочуваат новинарите при добивањето јавни информации. Во таа смисла тој побара релевантните институции да одговорат на...

За три години за политичка пропаганда во медиумите партиите од буџетот на државата потрошиле 8 милиони евра

Европскиот експерт Рајнхард Прибе во 2015 година, во рамките на итните приоритетни реформи во медиумите, даде три препораки во врска со трошењето јавни пари во медиумите. Првата препорака беше да се воспостават строги правила за владиното рекламирање засновано на објективни и недискриминаторски критериуми, второ обезбедување целосна транспарентност на владиното рекламирање, податоци кој троши пари во медиумите, како и кои...

Извештај и дебата на ОМР: Медиумските реформи и понатаму бавно се спроведуваат

Ако сме на час во средно школо, тогаш државава за реформите во медиумскиот сектор во изминатиов период најмногу би добила оценка меѓу тројка и двојка за она што досега е сработено. На овој начин Зоран Фидановски, новинар и член на Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ја опиша состојбата со исполнувањето на Итните реформски приоритети...

Димитров до амбасадорите од ЕУ: Можеме да бидеме фактор на успех

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на денешната средба со амбасадорите на земјите - членки на Европската Унија, повторно ја нагласил заложбата на Македонија за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ и потребата да се посвети внимание на процесот на интеграција во ЕУ. Димитров исто така информирал за конкретните реформски активности во  правосудството, добро владеење, јавната администрација и следење на...

Прибе и експертскиот тим на средба во АВМУ за реформските приоритети

Експертската група на Европската Унија предводена од Рајнхард Прибе вчера остварила средба со директорот и со членовите на советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, во рамките на спроведувањето на реформските приоритети што произлегоа од извештајот со препораки од 2015 година. Како што информираат од АВМУ, на средбата се разговарало за начинот на функционирање на регулаторното тело по стапувањето...

Хан во 13.10 часот на средба со Заев, седницата на Влада половина час подоцна

Агендата на денешната посета на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, почнува попладне околу 13 часот, со тет-а-тет средба со премиерот Зоран Заев, а околу половина час подоцна е предвиден почетокот на тематската седница на Владата посветена на реформските приоритети за евроатланските интеграции, на која ќе присуствува и Хан. Како што соопштија од прес-службата на Владата, премиерот...

Заев побара поддршка од граѓанскиот сектор за реализацијата на реформските приоритети

Намерата на Владата е до крајот на годината Македонија да добие чиста препорака за почеток на преговорите со Европската Унија, а следната година и датум за почеток на преговорите за полноправно членство. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев во своето обраќање на почетокот на тематските консултации што се одржаа во Владата со претставниците на граѓанското општество, за реформските...

Прибе на предавањето во Охрид одби да даде политичкa изјавa

Германскиот експерт што го подготви извештајот за реформските приоритети кои се составен дел од Договорот од Пржино, Рајнхард Прибе, денеска во Охрид одржа предавање пред учесниците на еднонеделната Школа на природно право, која се одржува во организација на Македонската академија на науки и уметности и на Амбасадата на САД во Македонија. Прибе во изјавата за медиуми не сакаше да даде политичка изјава...

В понеделник ни доаѓа Хан, во вторник Прибе

„Посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и неговото учество на отворена владината седница е најверојатно преседан за Македонија, со што се создава нова клима. На Хан ќе му предложиме нацрт-план со мерките, активностите и со временските рамки за реформските приоритети“, рече вицепремиерот Бујар Османи во Владата денеска, најавувајќи ја агресивната кампања што во следниве неколку месеци треба да доведе до исполнување...

Османи до крајот на летото очекува безусловна препорака за преговори со ЕУ

Владата во овој период е целосно ангажирана околу реформските приоритети што треба да се реализираат во овие три месеци за да може уште кон крајот на летото земјава да добие безусловна препорака за почнување преговори со Европската Унија, вели вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, во интервју за „Телевизија 24“. Османи го оценува одлично повторното доаѓање на Рајнхард Прибе и на неговиот...

Брисел не ја коментира платформата на партиите на Албанците

Европската комисија денеска не сакаше да ја коментира платформата на партиите на Албанците, но повтори дека очекува наскоро да се формира влада која ќе има широка политичка поддршка. - Како што и претходно изјавивме, не шпекулираме за составот на владата, за програмата во Македонија, но тоа што го очекуваме, а тоа е став кој го имаме откако се одржаа изборите,...

Заев: Обврските од извештаите на Прибе и на ЕК може да ги спроведе само одговорна влада

„Обврските за спроведување на реформските приоритети што произлегуваат од извештатите на Прибе и на Европската комисија, може да ги спроведе само нова и одговорна влада, формирана според изразената мнозинска волја на граѓаните за промени“, истакнал Заев на денешната средба со словачкиот амбасадор во земјава, Мартин Безак. Заев, како што соопштуваат од СДСМ, на средбата го информирал словачкиот амбасадор за очекувањата на...

Владата прави реформски промашувања наместо да спроведува итни реформи

Владата нема реформски капацитет, а Македонија се движи во погрешна насока затоа што има предоминантна извршна власт, која влијае на судството и на собранието, е заклучокот од дебатата „Итните реформски промашувања“, организирана од Фондацијата „Отворено општество“ – Македонија (ФООМ) и од Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО). Бојан Маричиќ од МЦЕО вели дека по изборите реформската агенда не треба да...

Изборите можат да ја извлечат земјата од кризата ако бидат фер и веродстојни, оцени Жбогар

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска изјави дека изборите на 11 декември можат да ја извлечат земјата од политичката криза само доколку кампањата биде фер, а изборите - веродостојни. - Изборите можат да ја извлечат земјата од политичката криза и под услов новата влада, кога ќе ја преземе функцијата, да побара итно, искрено и сеопфатно спроведување на реформските приоритети - рече Жбогар, кој денеска присуствуваше...

Изборите, СЈО и мигрантите во фокусот на средбата на Хан со Димитриев

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, средбата со премиерот Емил Димитриев ја оцени како конструктивна и сеопфатна. На неа, како што напиша Хан на својот твитер-профил, било разговарано за исполнување на условите за веродостојни избори, спроведување на реформските приоритети и за поддршка на работата на Специјалното јавно обвинителство. „Конструктивна и сеопфатна размена на мислења со премиерот Емил Димитриев....

Денес и утре во МКЦ продолжува богатата програма на музичката конференција ПИН

Вчера во Младинскиот културен центар во Скопје започна музичката конференција и фестивал ПИН, организиран од Пасворд продукција. Станува збор за тридневен настан, на кој преку ден се одржуваат панели...