fbpx
Таг: Италија

таг: Италија

Рим ќе преговара со Ломбардија и со Венето за поголема автономија

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони денеска изјави дека неговата влада е подготвена да почне разговори со претставниците на Ломбардија и на Венето, откако граѓаните на референдум во двата најбогати региони се изјаснија за поширока автономија. - Можно е и веројатно е – рече Џентилони, додавајќи дека одредени служби подобро би работеле ако покраините Ломбардија и Венето добијат поголеми овластувања. Регионалните лидери бараат...

Спасовски со италијанскиот колега Минити договарал проширување на соработката

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска во Трст, Италија, се сретнал со министерот за внатрешни работи на Италија, Марко Минити, при што се разговарало за продлабочување на соработката меѓу двете министерства. Како што соопшти македонското Министерство за внатрешни работи (МВР), двајцата министри констатирале дека соработката меѓу двете министерства е одлична, а особено значајна во областа на борбата против трговијата...

Ломбардија и Венето на референдуми ќе одлучуваат за поширока автономија

Во двата најбогати региони во Италија, Ломбардија и Венето, утре ќе се одржат референдуми на кои граѓаните ќе гласаат за нивна поширока автономија, пишуваат италијанските медиуми. Иако политичарите од Ломбардија и од Венето и претходно се залагаа за независност од Рим, лидерите на овие два соседни региони на северот на Италија јасно истакнале дека референдумите се однесуваат на автономија, а...

ЕУ најави помош за Италија за намалување на бројот на мигрантите

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, соопшти дека Европската Унија договорила зголемување на финансиската помош за Италија за напорите да се спречат мигрантите да дојдат до Европа преку Средоземно Море. Туск рекол дека ЕУ обезбедила „доволно финансии“ за Италија и дека Европската комисија ќе обезбеди парите да одат за борба против „илегалната миграција“. Тој додаде дека постои „вистинска шанса“ да се затвори централната...

Бројот на загинатите во поплавите во Италија достигна до седум лица

Бројот на загинатите во поплавите во централно-италијанскиот град Ливорно достигна до седум лица по откривањето на телото на уште една жртва што претходно се водеше како исчезната. Телото на 34-годишна жена е пронајдено во понеделникот попладне, во двор на куќа во градот, прекриено со кал. Таа и нејзиниот сопруг излегле да гледаат што се случува со поплавата, но биле...

Во поплава во Италија најмалку петмина загинати

Најмалку пет лица загинаа, а тројца се водат како исчезнати во бурата што денеска ја погоди Италија, а меѓу најпогодените се провинцијата Тоскана и градот Ливорно. Четири лица од исто семејство се пронајдени мртви во поплавена куќа во Ливорно, каде за четири часа падна обилен дожд, претворајќи ги улиците во реки, кои носеа сè пред себе. Италијански медиуми јавуваат дека загинале девојче,...

Полицијата во Рим се судри со мигрантите

Италијанската полиција се судри со мигрантите кои „окупираа“ помал плоштад во Рим, протестирајќи против наредбата да ја напуштат зградата во која се населиле. Полицијата, со опрема за разбивање демонстранти, употребила водени топови против мигрантите. Две лица се уапсени, соопшти полицијата, истакнувајќи дека бегалците имале плински боци и дека некои од нив и ги отвориле. Се наведува дека мигрантите фрлале камења и шишиња...

Меѓународната заедница загрижена поради актуелната ситуација на Косово

Амбасадорите на Франција, Германија, Италија, Велика Британија и САД се загрижени поради актуелната ситуација на Косово. Ставот на амбасадорите денеска го соопшти американската амбасада во Приштина. „Косово се соочува со многу предизвици, како актуелни, така и долгорочни, вклучувајќи ја програмата со ММФ, енергетската ситуација, но исто така и потребата за економски развој, јакнење на владеењето на правото, европската перспектива...

Рама во Трст облече костум, ама и бели патики

Албанскиот премиер Еди Рама на самитот Западен Балкан – ЕУ во италијанскиот град Трст се појави во „полежерно“ издание. На самитот на високо ниво, кој се одржува во рамки на Берлинскиот процес, Рама се појави во костум и во спортски бели патики од познатиот бренд „адидас“. Ова не е првпат Рама да се појави во „лежерна“ варијанта на поголеми дипломатски средби....

Во Трст почнува самитот Западен Балкан – ЕУ

Во Трст денеска почнува бизнис-форумот во рамки на самитот на лидерите на државите од Западен Балкан, на кој, покрај еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, учествуваат и министрите за трговија и за економија на земјите од Западен Балкан. Самитот се одржува во рамки на Берлинскиот процес, иницијатива покрената во 2014 година, а која има цел да ги...

Италија бара од европските партнери да ги отворат своите пристаништа за мигрантите

Италијанското министерство за внатрешни работи денеска побара од европските земји да ги отворат своите пристаништа за прием на бродови со мигранти, со што би се ублажил притисокот што го трпи Италија. Денеска во Париз се состанаа министрите за внатрешни работи на Италија, Франција и на Германија, Марко Минити, Жерар Коломб и Томас де Мезијер, кои ќе разговараат за приливот на...

Османи – Ромео: Време е да се затворат меѓуетничките, како и сите други отворени прашања

Време е да се затворат меѓуетничките, како и сите други отворени прашања кои се клучен елемент за евроатлантските аспирации на Македонија, истакнал вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната средба со амбасадорот на Италија во земјава, Карло Ромео. „Имаме голем предизвик пред нас да надоместиме за изгубеното време и се надевам дека тоа ќе го направиме во тесна соработка...

Италијанскиот премиер Џентилони го покани Заев на самитот во Трст

Премиерот на Италија, Паоло Џентилони, испрати честитка до новиот премиер, Зоран Заев, за формирањето нова влада, соопшти денеска италијанската амбасада во Скопје. Џентилони, исто така, го поканил Заев да учествува на самитот во Трст, кој се одржува во рамки на Процесот Западен Балкан. https://twitter.com/ItalyinMKD/status/870642288141193216 И шефот на италијанската дипломатија, Анџелино Алфано, испрати честитка до неговиот нов колега, министерот за надворешни работи на...

По 23 години МВР ја заврши најдолгата потрага по бегалец од затвор

Македонската полиција извести дека со екстрадицијата на македонскиот државјанин Д.М. од Италија во Македонија на крајот од минатиот месец, Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР ја завршил најдолгата потрага по бегалец во историјата на македонската полиција, која траела цели 23 години еден месец и 14 дена. Според соопштението на полицијата, на 12 јануари 1989 година Д.М. со соучесник извршиле...

Алфано: Новата влада да ги спроведе клучните реформи

Италијанскиот министер за надворешни работи и меѓународна соработка, Анџелино Алфано, денеска го поздрави доделувањето на мандатот за формирање влада на Зоран Заев и изрази надеж дека новата влада ќе ги спроведе клучните внатрешни реформи, неопходни за продолжување на евроатлантските интеграции. Ја поздравувам одлуката на претседателот на поранешна југословенска Република Македонија, Иванов, да му го додели мандатот за формирање на новата...

Ахмети: ДУИ го почитува унитарниот карактер на Македонија, треба да се избере влада

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба со амбасадорот на Италија, Карло Ромео, нагласил дека ДУИ го почитува уставниот поредок, како и унитарниот карактер на земјата, додека новата реформска влада треба што поскоро да се избере и да почне со работа, извести ДУИ. Во врска со локалните избори, Ахмети рекол дека ДУИ ги поддржува измените на изборниот законик за...

Италијанско МНР: Изборот на нова влада е од суштинско значење за Македонија

Италија со загриженост го следи продолжението и развојот на политичката криза во Македонија и ја осудува која било форма на насилство во институциите, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Италија, по повод насилствата во Собранието од 27 април. Од италијанското МНР повикуваат дијалогот помеѓу политичките сили во земјата да се одвива во Собранието и во форми...

ИОМ: Повеќе од 43.000 мигранти пристигнале во Европа од почетокот на 2017 година

Повеќе од 43.000 мигранти и бегалци пристигнале во европските земји од почетокот на оваа година, откако успаеле да го преминат Средоземно Море, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ), пренесуваат агенциите. Во извештајот се наведува дека во овој период исчезнале околу 1.000 луѓе за време на опасното патување преку Медитеранот во Европа. Инаку, бројот на мигранти што во изминатите четири месеци пристигнале на...

Уапсени тројца Косовци кои планирале напад на Венеција

Тројца мажи, по потекло од Косово, се уапсени во италијанскиот град Венеција, а се верува дека станува збор за припадници на терористичка група, пишува италијанскиот весник „Република“. Косовците се уапсени за време на полициска акција кај театарот „Фениче“. Полицијата соопшти дека уапсените имале важечка дозвола за престој во Италија и дека најмалку двајца работеле како келнери во едно градско кафуле. Во...

Спасени 3.000 мигранти кај брегот на Либија

Во најмалку 20 операции изведени вчера во Средоземното Море, кај либискиот брег се спасени околу 3.000 лица, соопшти италијанската крајбрежна стража. - По неколку мирни дена, денеска многу мигранти се спасени, затоа што временските услови за пловидба се поповолни – соопштија од стражата. Според италијанските статистички податоци, од 1 јануари до 7 март годинава спасени се 16.206 лица, а минатата година...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...