fbpx
Таг: Италија

таг: Италија

Србија забрани екскурзии во Италија, Адеми чека насоки од здравствените власти

Zdravstvo Filipce
Министерството за просвета, наука и технолошки развој во Србија денеска им наложи на сите училишта за средно образование д ги одложат студиските патувања и екскурзиите во Италија заради епидемијата на корона вирусот. Во меѓувреме, нашето Министерство за образование и наука (МОН) чека на насоките од Комисијата за заразни болести. Во Италија инаку досега петмина починаа од овој вирус, а 219...

МНР: Нема информација за наши граѓани во Италија кои се заболени од корона вирус

Министерството за надворешни работи согласно информациите добиени од Генералниот конзулат во Венеција - Италија, информира дека до овој момент нема информација за наши граѓани кои се заболени од коронавирусот. „Според последните информации, потврдени се 159 случаи на заразени лица со коронавирус. Министерството за надворешни работи преку Амбасадата во Рим и Генералниот конзулат во Венеција, редовно ја следи состојбата на македонските...

Италијанскиот Сенат и Велика Британија го ратификуваа протоколот за НАТО

Италијанскиот Сенат го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Протоколот помина во Долниот дом на Парламентот, но ратификацијата во Сенатот се оддолжи поради политичката криза, која се реши со формирањето нова Влада на Италија. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на „Фејсбук“ информираше дека и Велика Британија ја завршила националната процедура за ратификување на протоколот за НАТО. „Убав ден! И Велика Британија...

Со сомнителни снимки од сомнителен извор се прави обид да се турне владата во Скопје

Не требаше да помине многу време од објавувањето на видео снимките од наводното земање на мито од страна на Бојан Јовановски и Зоран Милески - Кичеец во домот на Јордан Камчев, па да се дознае дека весникот „La Verita“, чиј веб-сајт ги објави овие снимки, всушност, е близок до актуелните популистички власти во Италија и веќе подолго време објавува...

Во Дебар тројно убиство на сопружници и нивната малолетна ќерка

Основното јавно обвинителство Гостивар соопшти дека врши увид во приватна куќа во Дебар каде што се пронајдени безживотни тела на три лица. Според првичните сознанија на обвинителството, станува збор за тројно убиство, а жртвите се семејство – маж, жена и нивната ќерка на возраст од околу 13 години, кои времено живееле во Италија. Сторителот засега е непознат. Надлежен јавен обвинител е...

Порој однесе најмалку 10 животи во јужна Италија

Најмалку 10 жртви однесе порој што се појави по обилните дождови во јужниот италијански регион Калабрија. Загинатите биле туристи, главно Италијанци, кои вчера биле на планинарење и се движеле во исушената клисура, кога ненадејно надошла водата од обилните дождови. Според италијанската цивилна заштита, 18 луѓе се спасени, а шестмина се во болница. По преживеаните и телата загинатите се трагало вчеравечер...

Се расчистува шутот од мостот кај Џенова, потрагата по преживеани продолжува

Багери утрово почнаа да ги расчистуваат урнатините на надвозникот во близина на Џенова, кој се урна во вторникот. По три дена од трагичната несреќа, сè уште се трага по преживеани. Тешката механизација го тргна големиот вертикален дел на мостот, со што се отвора нов простор за потрага. Спасувачите трагаат по 10 до 20 луѓе, кои се водат за исчезнати. Неофицијално, во...

Се урна мост во Џенова, нема информации за повредени и загинати

Мост кој е дел од автопатот А10 се урна во близина на италијанскиот град Џенова, соопшти полицијата, и се стравува дека под урнатините има луѓе и автомобили. Мостот е висок околу 100 метри, а весникот „Кориере дела сера“ објави дека под него има затрупани луѓе. „Ла Република“ објави дека тој дел од градот е густо населен. Фотографиите од местото на настанот...

Италија протера македонски државјанин осомничен за тероризам

Италијанските власти протераа четири лица осомничени за тероризам, меѓу кои и еден македонски државјанин. „Четворицата странци, од нив еден Косовец (37) и еден Македонец (39), протерани се од Италија поради опасност по безбедноста на земјата. Еден од странците е Французин (28) кој го примил радикалниот ислам, додека другиот државјанин на Тунис (45)“, пишуваат албанските медиуми. Според нив, македонскиот државјанин претходно е...

Во Драч запленети половина тон кокаин

Албанската полиција во пристанишниот град Драч заплени над 500 килограми кокаин, пристигнат од Колумбија, кој требало да биде транспортиран кон Италија. Како што јави дописникот на МИА, дрогата, скриена во камион што патувал за Италија, била пронајдена со помош кучиња трагачи по наркотици. Според албанскиот Сектор за борба против тровијата со дрога, запленувањето на кокаинот следува по подолга истрага, а информации...

Огромна дупка во Рим проголта седум автомобили

Над 20 семејства се евакуирани вчеравечер во населбата Балдуина на северозападот на Рим, откако нешто пред 18 часот се отворила голема дупка во која пропаднале седум автомобили. За среќа нема повредени. Земјиштето пропаднало создавајќи дупка длабока околу 10 метри, а некои жители велат дека претходно чувстувале тресење на подовите кога во близина се вршеле градежни работи.  Во текот на вечерта...

Најмалку тројца мртви во железничка несреќа кај Милано

Според сегашните информации, помеѓу три и пет луѓе го загубиле животот во тешката железничка несреќа што се случила утрово кога воз излетал од шините близу италијанскиот град Милано. Десет луѓе се во критична состојба во болница а стотина други се повредени, јавуваат италијанските медиуми. Државната железница „Феровие дело Стато“ соопшти дека регионален воз излетал од шините на околу 40 километри...

Заев до 17 јануари ќе биде на зимски одмор во Италија

Премиерот Зоран Заев од денеска до 17 јанаури ќе го користи зимскиот одмор во Италија, соопшти портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција. Како што додаде Бошњаковски, Заев со семејството веќе отпатувал за Италија. За Нова година, македонскиот премиер беше во приватна посета на Солун, каде домаќин му беше солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис.

Почина озлогласен шеф на сицилијанската мафија

Озлогласениот шеф на сицилијанската мафија, Салваторе Тото Рина, почина во Парма во 87-година од животот, јавуваат италијанските медиуми. Рина е затворен во 1993 година, откако е осуден на 26 доживотни казни затвор. Се верува дека тој го наредил убиството на повеќе од 150 лица. Рина боледувал од рак и бил во медицински индуцирана кома. Семејството имало посебна дозвола да го посетува...

Во Италија запленета дрога на Исламска држава вредна 50 милиони евра

Во Италија се запленети повеќе од 24 милиони таблети синтетички опијати, чија вредност се пронесува на 50 милиони евра. Италијанските власти тврдат дека екстремистите на Исламска држава планирале со парите од продажбата да финансираат напади на повеќе места во светот. Апчињата ги заплениле припадниците на финансиската полиција и на царината во најголемото италијанско пристаниште Џоја Тауро, стои во соопштението на претседателот од локалниот...

Шумски пожари беснеат на северозападот на Италија

Повеќе од 200 пожарникари синоќа гаселе околу 15 шумски пожари што избиле во Пијемонт и во Ломбардија на северозападот на Италија, каде неколку стотини лица се евакуирани, соопштија утринава спасувачките екипи. Најмногу е загрозено подрачјето Суса, во регионот Пијемонт, каде пожарот, потпомогнат со ветерот, се приближил до населените места. Околу 200 пензионери од еден дом за стари лица доцна синоќа биле превентивно...

Рим ќе преговара со Ломбардија и со Венето за поголема автономија

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони денеска изјави дека неговата влада е подготвена да почне разговори со претставниците на Ломбардија и на Венето, откако граѓаните на референдум во двата најбогати региони се изјаснија за поширока автономија. - Можно е и веројатно е – рече Џентилони, додавајќи дека одредени служби подобро би работеле ако покраините Ломбардија и Венето добијат поголеми овластувања. Регионалните лидери бараат...

Спасовски со италијанскиот колега Минити договарал проширување на соработката

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска во Трст, Италија, се сретнал со министерот за внатрешни работи на Италија, Марко Минити, при што се разговарало за продлабочување на соработката меѓу двете министерства. Како што соопшти македонското Министерство за внатрешни работи (МВР), двајцата министри констатирале дека соработката меѓу двете министерства е одлична, а особено значајна во областа на борбата против трговијата...

Ломбардија и Венето на референдуми ќе одлучуваат за поширока автономија

Во двата најбогати региони во Италија, Ломбардија и Венето, утре ќе се одржат референдуми на кои граѓаните ќе гласаат за нивна поширока автономија, пишуваат италијанските медиуми. Иако политичарите од Ломбардија и од Венето и претходно се залагаа за независност од Рим, лидерите на овие два соседни региони на северот на Италија јасно истакнале дека референдумите се однесуваат на автономија, а...

ЕУ најави помош за Италија за намалување на бројот на мигрантите

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, соопшти дека Европската Унија договорила зголемување на финансиската помош за Италија за напорите да се спречат мигрантите да дојдат до Европа преку Средоземно Море. Туск рекол дека ЕУ обезбедила „доволно финансии“ за Италија и дека Европската комисија ќе обезбеди парите да одат за борба против „илегалната миграција“. Тој додаде дека постои „вистинска шанса“ да се затвори централната...

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со сите други јазици во Европа

Премиерот Димитар Ковачевски денес се огласи во јавноста за да ги демантира, како што нагласи, лагите и шпекулациите во врска со францускиот предлог и порачува дека македонскиот јазик ќе биде...