fbpx
Таг: Италија

таг: Италија

Дезинформации за ковид-19: Кина и Русија соголени во италијанскиот извештај

Речиси сите во овој момент се согласуваме со фактот дека пандемијата драматично ги промени нашите животи засекогаш, и тоа, во многу случаи кон полошо. Меѓутоа изолацијата и фактот дека сè уште не можеме да уживаме и да се вратиме на најчестите навики што претходно ги земавме здраво за готово, нè натера длабоко да размислуваме за нашата позиција и за...

Масовно се споделуваат дезинформации дека Италија бара да се уапси Бил Гејтс

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот сервис за проверка на фактите polygraph.info анализира едно видео на италијански...

Кога официјални лица прават забуни за бројките околу Ковид-19, последиците се сериозни

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Чевларските компании во криза, нарачките од странство намалени за 40 отсто

Корона кризата што се почуствува во многу економски сектори, ги погоди и компаниите од чевларската индустрија. Нарачките од странство се намалени за околу 40 отсто, а оние компании што работат, произведуваат со драстично намален капацитет. Според Лидија Милановска, потпретседател на Здружението на текстилната и кожарската индустрија при Стопанската комора на Македонија, СКМ, изолацијата на Италија подолг временски период, како...

Лаги во грчки медиуми за луѓе-кукли како корона пациенти и за италијански фармацевт „поумен од светот“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

„Убиен“ научник кој развивал вакцина за короната и свртени руски знамиња во лажните вести на Балканот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Италијанците не ги симнуваат масовно знамињата на ЕУ, помошта од ЕУ не изостана

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Бројката на заразени со Ковид – 19 во светот порасна за 73.783 лица

Бројката на заразени со новиот корона вирус во целиот свет претпладнево изнесува 860.793, што е за 73.783 лица повеќе од вчера претпладне, покажува бројчаникот на американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“, којшто од почетокот на избивањето на епидемијата секојдневно ги следи и ги прикажува податоците во светот. САД и понатаму е на врвот на неславната листа со 189.633, што во однос на...

Грција во целосен карантин, во ЕУ се преземаат дополнителни мерки

Грција е во целосен карантин како мерка за спречување на ширењето на новиот корона вирус и болеста COVID-19. Мерката стапи на сила рано утринава, а ја објави премиерот Киријакос Мицотакис. Во меѓувреме, остатокот од ЕУ се бори од петни жили за да ја заузда ситуацијата. „Наложив да се превземат сите мерки за целосна забрана за непотребно движење на населението во...

Апел од италијанските медицински лица: „Нема повеќе време, потребни ни се повеќе болници“ (видео)

Италијанскиот дневен весник „Ил фато куотидијано“ на својата веб-страница објави краток текст и видео со наслов - 'Коронавирус, апел од медицинскиот персонал: „Нема повеќе време. Потребни ни се повеќе болници. Ние сме како војници без оружје фрлени во првиот фронт на војната“.'  https://www.youtube.com/watch?v=NhMSeiI9Yi4 Моќниот апел пуштен од  Националната федерација за здравствена заштита e придружен со видео каде е опишана ситуацијата во која се наоѓаат...

Во Бугарија 16 нови случаи со корона вирус – заразени и деца на 4, 7 и 11 години

Официјална Софија во текот на ноќта објави дека се регистрирани нови 16 случаи со новиот корона вирус, а утрово не се регистрирани нови случаи. Бројката на нови случаи расте и во светот. Парламентот на Бугарија денеска објави вонредна состојба која ќе трае до 13 април. Во случаите од ноќеска има и три деца на 4, 7 и 11-годишна возраст. На две...

За гласање за изборите на 12 април се пријавиле 7.508 граѓани од дијаспората

До ноќеска на полноќ, до Државната изборна комисија (ДИК) пристигнале вкупно 7.508 пријави за гласање од граѓаните кои живеат во странство. ДИК досега прифатила 6.330 пријави, а во моментов во фаза на обработка се 1.164 пријави од гласачите. 475 пријави се одбиени, покажуваат податоците објавени на веб - страницата на ДИК. За да се одржи гласањето за дијаспората на 12...

МЗ: Сите што се тестирани денеска, немаат корона вирус

Министерството за здравство информираше дека резултатите на сите кои денеска се тестирале за заразеност со корона вирус се негативни, односно лицата не се заразени. Претпладнево за корона вирус било тестирано едно лице кое на 7 март пристигнало во земјава од Германија, како и осум лица поврзани со првата заболена пациентка од Скопје – сопатници и блиски контакти, кои во изминатите...

По Италија и Грција ги затвори школите поради корона вирус во три региони

Грција на 48 часа ги затвораат сите државни и приватни образовни институции во три региони Ахаиа, Закинтос и Илиас по препорака на Комисијата на експерти за заразни болести. Комисијата препорачува да се откажат секаков вид масовни собири, како театри, кина, спортски и културни настани, посети на археолошки локалитети и музеи. Италијанската влада вчера исто така донесе одлука сите училишта и универзитети...

Шилегов: Средношколските екскурзии за Италија се одложени на неодредено време

Градот Скопје во рамките на своите надлежности ги презема сите неопходни мерки за да се спречи ширење на вирусот Ковид 19, рече на денешната прес-конференција градоначалникот Петре Шилегов. Согласно со задолженијата добиени од владата, сите училишта своите планирани патувања и екскурзии во Република Италија ќе ги откажат или одложат на неопределено време. - За сите други патувања и екскурзии да...

Министерство за здравство: Пациентката сомнителна за новиот корона вирус не е заразена

Министерството за здравство соопшти дека резултатите на уште една пациентка за која претпладнево постоеше сомнеж за корона вирус, се негативни на вирусот, односно иако првичните испитувања дале сомнеж за заразеност, тоа не е така. Оваа пациентка е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје денеска, а и двата резултати се негативни на вирусот. Во моментов, пациентката...

Прв случај на корона вирус во земјава, властите тврдат дека се подготвени и дека нема место за паника

Педесетгодишна скопјанка е првиот регистриран случај на заболен пациент со корона вирус во земјава, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Тој уверува дека нема простор за паника кај населението. Заболената еден месец престојувала во Италија. - Пациентката е сместена на Клиниката за инфективни болести во Скопје, во оддел за изолација, се третира соодветно на нејзината состојба. Епидемиолошките анализи укажале на...

За уште еден сомнителен пациент потврдено дека нема корона вирус

Уште една пациентка која вчера вечер на Инфективната клиника во Скопје како сомнителен случај била тестирана за корона вирус е со негативен резултат, односно го нема корона вирусот, соопшти Министерството за здравство. Претходно вчера беше тестиран еден патник кој пристигнал од Дубаи пред шест дена, а завчера вечерта беше тестиран сомнителен случај на патник кој допатувал од Милано. И патничката...

Србија забрани екскурзии во Италија, Адеми чека насоки од здравствените власти

Zdravstvo Filipce
Министерството за просвета, наука и технолошки развој во Србија денеска им наложи на сите училишта за средно образование д ги одложат студиските патувања и екскурзиите во Италија заради епидемијата на корона вирусот. Во меѓувреме, нашето Министерство за образование и наука (МОН) чека на насоките од Комисијата за заразни болести. Во Италија инаку досега петмина починаа од овој вирус, а 219...

МНР: Нема информација за наши граѓани во Италија кои се заболени од корона вирус

Министерството за надворешни работи согласно информациите добиени од Генералниот конзулат во Венеција - Италија, информира дека до овој момент нема информација за наши граѓани кои се заболени од коронавирусот. „Според последните информации, потврдени се 159 случаи на заразени лица со коронавирус. Министерството за надворешни работи преку Амбасадата во Рим и Генералниот конзулат во Венеција, редовно ја следи состојбата на македонските...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...