fbpx
Таг: Италија

таг: Италија

Италијанските власти спасуваат имигранти од бородот „Езадин“

Италијанските воздухопловни сили спроведуваат акција за спасување на неколку стотоци имигранти од трговскиот брод без екипаж кој трговците со луѓе го оставиле во Медитеранот. Еден од имигрантите од бродот „Езадин“, кој плови под знамето на Сиера Леоне, испратил порака во која вели дека бродот се движи кон италијанското крајбрежје, нема екипаж и нема кој да го управува. Воздушната база во...

Италија: Уапсени лица за фалсификувани монети на евра

Дванаесет лица се уапсени во Италија за фалсификување монети на евра, соопшти денеска Европол, додавајќи дека парите илегално биле внесени од Кина. Полициската истрага почна откако во септември, во близина на Неапол, беше откриен контејнер со монети од едно и од две евра. Како што соопшти италијанската полиција, меѓу уапсените е и осомничениот лидер на криминалната група, жител на Гана, кој...

Италија: Запленети канцорогени бразлетни

Италијанската полиција на подрачјето на Падова заплени 170 милиони бразлетни увезени од Кина, направени од отровен пластичен материјал, опасни по здравје. Вкупната вредност на бразлетните е проценета на 10 милиони евра. - Бразлетните се продавале во пакување од 20 до 24 парчиња, а цена на едно парче би била едно или 1,5 еврo - изјави Џовани Параскандоло, началник на финансиската полицијата во Падова. Производите имаат етикета „ЦЕ“...

Лекар од Италија заразен со ебола

Италијански лекар, кој доброволно работел во Африка, е заразен од ебола и се враќа во Рим. Италијанската министерка за здравство тврди дека тој засега добро се чувствува. Лекарот за заразил со ебола во Сиера Леоне и со авион се враќа во Рим на специјалистички третман, соопшти италијанското министерство за здравство, наведувајќи дека ова прв случај во Италија. Лекарот денеска ќе пристигне...

Конте: Немам време за Балотели

Селекторот на фудбалската репрезентацдија на Италија, Антонио Конте, рече дека нема време да чака Марио Балотели да се опамети. Конте првпат го повика контроверзниот напаѓач ви репрезентацијата откако ги презеде „азурите“, но Балотели отпадна од конкуренцијата за мечовите со Хрватска и со Албанија поради повреда. - Минатото говори дека бројни добри тренери не успеаја да го сменат Балотели. Сè зависи од...

Три италијански фирми сакаат да вложат во Македонија

Италија е петти надворешно трговски партнер на Македонија
Три италијански компании се заинтересирани да инвестираат во Македонија во три различни сектори, информираше италијанскиот амбасадор Ернесто Масимимо Балели. - Што се однесува до трите фирми, не можам поради доверливост на податоците да ги кажам нивните имиња. Но, ќе кажам дека една од нив е од земјоделскиот сектор, втората е од секторот индустрија, а третата е од информатичката технологија -...

Вистиномер: Шведска студија не покажала дека вакцината на „Фајзер“ ја менува човековата ДНК

Експериментот во студијата е направен врз клетки во лабораторија, односно се работи за ин витро експеримент. Ин витро експериментите се важни за давање насоки што би можело да се...