fbpx
Таг: истражувања

таг: истражувања

Европската вселенска агенција во новата класа го вклучи и првиот астронаут со физичка попреченост

Британскиот параолимпиец Џон Мекфол е меѓу најновите именувани астронаути регрутирани од Европската вселенска агенција (ЕСА), со што стана првиот астронаут со физичка попреченост. Мекфол е дел од новата класа на европски астронаути кои беа претставени вчера и се први регрутирани астронаути по 2009 година. Според Би-би-си, Европската вселенска агенција сака да ја прошири дефиницијата за тоа што сè е потребно...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn out', пишува Би-би-си во анализата на овој актуелен проблем во денешните општества. Анкетно истражување спроведено од веб-страницата за работни места Indeed покажа дека работниците од двете последни генерации - Милениумците и...

На 21 мај по втор пат ќе се одржи конференцијата Science@FEIT

Факултетското студентско собрание при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФСС ФЕИТ)  на 21 мај ќе го одржи второто издание на конференцијата Science@FEIT, посветена на промовирање на научно- истражувачката дејност кај студентите преку демонстрација на интересни и применливи истражувања, трудови и дискусии од реномирани научници, професори и ФЕИТ алумни. Како што велат од ФСС ФЕИТ, нивната цел е преку овој...

МЕД го промовираше видеото посветено на уникатните острови во Преспанско езеро

Македонското еколошко друштво (МЕД) го промовираше видеото „Голем Град – последното скривалиште на природата“, во кое се содржани долгогодишните еколошки истражувања на преспанскиот остров Голем Град. Се работи за истражувања кои во изминатите 15 години ги направил меѓународен тим на херпетолози на популациите на шумската желка, поскокот и рибарката. „Голем Град – последното скривалиште на природата“ е кратко видео што...

Иако половиот јаз во науката и истражувањата се намалува, тој е сè уште присутен

Науката и иновациите се од витално значење за економскиот раст и справувањето со општествените предизвици. Сепак, значителниот јаз помеѓу половите во науката и технологијата опстојува низ годините, но ситуацијата последниве години се подобрува, барем во С Македонија. Меѓународниот ден на жените и девојките во науката секоја година се одбележува на 11 февруари, откако за првпат беше воспоставен во 2015 година...

Ѓоргиевска: Жените се недоволно вклучени во науката

По повод Меѓународниот ден на жените и девојките во науката што се одбележува на 11 февруари, на иницијатива на сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, се одржа панел дискусија за улогата, застапеноста и видливоста на жените во науката. На панел дискусијата учествуваа жени научнички од земјава, а Ѓоргиевска истакна дека родовата еднаквост и дисбалансот сè уште се...

Нуклеарната физичарка Ивона Василеска дојде до откритие што може да ја поевтини струјата за цела Европа

Откако беше прогласена за првенка на генерација во Москва, во областа атомска и нуклеарна физика, младата Ивона Василеска од Струга неодамна докторираше на Унивезитот во Љубљана. Оваа вљубеничка во физиката, додека истражувала како дел од работата на докторатот, дошла до откритие со помош на кое би се забрзало пуштањето во употреба на големиот магнетен фузиски реактор ИТЕР во Франција,...

Омикрон досега предизвикува намален процент од хоспитализација

Прелиминарните студии за ширењето на омикрон сојот на корона вирусот од Обединетото Кралство и Јужна Африка се истовремено и позитивни, но и предупредувачки. Од една страна, раните докази покажуваат дека помалку луѓе што се заразиле со омикрон сојот имаат потреба од болничко лекување, со проценки дека хоспитализациите предизвикани од овој сој се намалени од 30 до 70 отсто во...

ИДСЦС: Се зголемува евроскептицизмот кај младите поради позициите на соседните држави

Раст од 3 проценти е забележан кај евроскептичниот став на населението во земјава во 2020 година во споредба годината пред тоа. 22 отсто од популацијата имале евроскептичните ставови во 2020 година, а поддршката кон Евроазиската Унија како алтернатива на членството во ЕУ бележи раст од околу 13 отсто во однос на 2019 година. Ова го покажуваат наодите од двете...

Охрабрувачки резултати од вакцината на Оксфорд, создава силен имунолошки одговор и кај постарите лица

„АстраЗенека“, која е партнер во истражувањето на вакцината против ковид-19 на Универзитетот Оксфорд, објави дека оваа вакцина создава имунолошки одговор и кај млади и кај стари лица, а несаканите реакции се помали кај постарите. „Охрабрувачки е што имунолошките одговори се слични и кај постарите и кај помладите лица. Несаканите реакции се помали кај постарите, кај кои постои поголема опасност од...

Од кинеските кредити за автопатите да извлечеме поуки за да избегнеме идно должничко ропство

Доцнење на изградбата и пробивање на финансиската конструкција на проектите е крајниот епилог од изведбата на двата автопати Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип, кои почнаа да се реализираат во 2014 година со кредитно задолжување на државава кај кинеската Ексим банка, направено од страна на владата на Никола Груевски. Автопатот Миладиновци-Штип беше пуштен во сообраќај минатата година, откако беше пробиен првично зададениот...

НАТО со повеќе од 40 научни трудови за справување со пандемијата на ковид-19

Повеќе од 40 научни трудови за справување со различни аспекти на пандемијата на ковид-19 подготвила мрежата научници на НАТО во минатите три месеци во рамки на програмата на Алијансата за соработка во науката и технологијата. По повикот на Главниот научник на НАТО за наоѓање решенија за најголемите научни предизвици на ковид-19, научниците доставиле студии, меѓу другото, за тоа како...

Тимови од 39 училишта во финалната селекција на предизвикот за млади истражувачи на ФИТР

Ученици од 39 основни и средни училишта влегоа во финалната селекција на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 3″ на Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР), кој се спроведува во соработка со Министерството за образование и наука. Од ФИТР велат дека најмногу поднесени апликации се од училиштата од Скопје – вкупно 23, но апликации има од над дваесет места...

Повратен ефект – кога тврдоглавоста ќе надвладее врз фактите

Британската невладина организација „Full Fact“ од Лондон, која се занимава со истражувања поврзани со проверката на фактите (fact checking) и дезинформациите, издаде истражувачки преглед кој се однесува на феноменот „повратен ефект“, кој настанува при проверката на фактите кај медиумските производи или изјавите на политичарите и другите јавни личности. „Повратен ефект“ во овој контекст значи, всушност, несакано постигнување на обратен ефект од посакуваниот, по извршената...

ЈП „Водовод“: Водата во кризните подрачја е исправна за пиење

Водата за пиење во местата погодени од саботното невреме во Скопје е санитарно исправна покажаа првичните резултати од сите мерења, информираат од ЈП „Водовод и канализација“. Tимови на ова претпријатие биле вонредно ангажирани, при што извршиле теренски мерења и зеле примероци од водата за пиење на територијата на целиот град Скопје, но со акцент на кризните подрачја. По направените истражувања, се...

Зип-институт: Општините вработуваат само активни партиски членови

Истражувањето „Бива ли без книшка: вработувања во локалната администрација во Македонија“ го спорведе ЗИП Институт за локална самоуправа и неформално образование
Вработувањата во општините се партиски, огласите за врабортување се објавуваат откако веќе се знае кој ќе биде вработен, интервјуата за работа се субјективни, не се запазува системот на заслуга, а жалбата како инструмент не функционира. Ова се дел од заклучците од истражувањето „Бива ли без книшка: вработувања во локалната администрација во Македонија“ коа го спорведе Зип-институт за локална самоуправа...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...