fbpx
Таг: истраги

таг: истраги

Јавниот обвинител Јовески побарал од обвинителствата да го надминат проблемот со пречекорувањето на роковите за истрага

Јавниот обвинител на РСМ, Љубомир Јовески побарал од јавните обвинителства во државава да направат увид во предметите во кои е детектирано продолжување или пречекорување на роковите за истрага со цел да се утврдат причините, како и можностите за надминување. Ова било разговарано на денешниот онлајн состанок со јавните обвинители, на кој тема беше последниот извештај на Стејт департментот за...

Шекеринска го најави крајот на “десороизацијата“, се исправи неправдата кон НВО од времето на Груевски

Преку автентичното толкување, Владата на Северна Македонија, заедно со владините институции и Собранието, ја исправаат неправдата која што поранешната власт на ВМРО-ДПМНЕ, им ја нанесе на невладините организации. Тие биле казнувани и давале пари неправедно, за грешки што не ги направиле. Ова го изјави денеска вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, и додаде дека преку погрешното толкување или...

Спасовски ги демантира информациите за наводни киднапери и препродажба на органи

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски уште еднаш најостро ги демантираше дезинформациите и шпекулациите во кои се злоупотребуваат актуелните случаи на исчезнати лица. - Категорично ги отфрлам шпекулациите за наводни киднапери и наводна препродажба на човечки органи. Tоа се лаги и дезинформации. Ниту има случаи на киднапирање ниту пак на лицата што во последните неколку случаи си го одземаа животот...

Врховен суд: СЈО не смеело да отвора истраги по рокот од 18 месеци

Специјалното јавно обвинителство не смеело да отвора нови случаи по истекот на „рокот на траење“ од 18 месеци, заклучи Врховниот суд. На денешната општа седница Врховниот суд утврдил вакво начелно правно мислење, по иницијативите на адвокатите Боро Тасевски и Еленко Миланов. - Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите...

СЈО и понатаму ќе отвора истраги, рече обвинителката Ристоска

Се надеваме дека надлежноста на СЈО ќе биде проширена на случаите од висока корупција. СЈО и понатаму ќе отвора истраги. Потребно е законско решение за измена на законодавството за да се осигури дека СЈО ќе има трајна основа за продолжување за својата работа, порача обвинителката од СЈО, Ленче Ристоска, на конференцијата организирана од Институтот за европска политика -ЕПИ, за...

Рот: Истрагите да продолжат, СЈО да стане дел од Обвинителството

Државниот министер за европски прашања во МНР на Германија, Михаел Рот порача дека мора да продолжат истрагите поврзани со прислушуваните разговори и Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во редовните структури на Обвинителството. На средбата со премиерот Зоран Заев во Владата, тој бил информиран дека опозицијата била против продолжување на мандатот на СЈО. - Морам да подвлечам дека двотретинското мнозинство е предуслов...

Илјадници граѓани во Израел протестираа против Нетанјаху

Илјадници граѓани во Тел Авив и во 17 помали градови во Израел синоќа протестираа против премиерот Бенјамин Нетанјаху, пренесува „ХРТ“. Демонстрантите потсетиле на низата истраги поврзани со корупција што се водат против израелскиот премиер. Со песни и транспаренти со неговиот лик, како и пораки дека местото му е во затвор, демонстрантите го прозвале и главниот државен обвинител на Израел, тврдејќи...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО го крши Законот со кој е формирана таа институција

Катица Јанева и нејзините обвинители единствено што почитуваат се политичките нарачки од хунтата на Зоран Заев за пресметка со неистомислениците, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на СЈО, на која беше соопштено дека се отворени седум нови истраги и осомничени се 17 лица, меѓу кои и поранешни министри и пратеници од редовите на сегашната опозиција. „Со денешниот прес, Катица Јанева...

СЈО отвори седум нови случаи: Странски служби, патни трошоци, набавка на опрема…

Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека отвора седум нови истраги против 17 лица осомничени за злоупотреба на службената должност измами и други кривични дела. Првиот случај е со кодно име „Странски служби“, рече обвинителката Фатиме Фетаи. Во него се осомничении две лица за злоупотреба на службена положба и овластувања едниот е тогашен началник на одделот а оперативна техника на УБК, а...

Невладините немаат официјална информација дека истрагите против нив се затворени

Граѓанските организации што беа предмет на истраги на МВР по налог на ОЈО, сè уште немаат добиено официјална информација дека истрагите се завршени и не е пронајден криминал, вели Фани Каранфилова-Пановска, извршната директорка на Фондацијата „Отворено општество“ - Македонија, на денешната конференција „Е-општество“ во организација на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“. - Многу ми е драго што слушнавме изјава...

СЈО: Први јули не менува ништо, продолжуваме со истрагите

Специјалното јавно обвинителство денеска го објави четвртиот шестмесечен извештај за својата работа во периодот од 15 март до 15 септември оваа година. Според извештајот, она што е карактеристично и што го разликува од претходните е што во овој период се поднесени обвиненија за повеќето истраги што ги отвори СЈО. „Поднесени се вкупно 18 обвиненија за 19 предмети против 120 лица за...

Владата на денешната седница донела одлуки поврзани со спроведување на планот „3-6-9“

Владата денеска ја одржа 22. седница, на која биле донесени одлуки поврзани со спроведување на планот „3-6-9“, а се од интерес на локалната самоуправа и се однесуваат на енергетиката, информираат од владината прес-служба. „На денешната седница, Владата ја донесе уредбата за методологија за распределба на приходите од данокот на додадена вредност (ДДВ) по општини за 2018 година. На седницата беше истакнато...

Спасовски: Полицијата некогаш не презела мерки во врска со нападите врз новинарите

Министерството за внатрешни работи изработило посебна анализа на истрагите за 53 напади на новинари евидентирани од Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и утврдило дека во одредени предмети не се остварени дејства и постапки кои требало да бидат преземени во кратки временски интервали за да се добијат валидни резултати. Тоа го нагласил министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на...

Костовски: СЈО нема овластување за нови предистражни постапки и обвиненија

Еклатантен пример на непочитување на законот преставуваат информациите дека и покрај завршувањето на рокот, СЈО продолжува со хајката на истражни дејствија и притисоци, изјави денеска на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. -Катица Јанева не е овластена и нема надлежност да презема понатамошни дејствија во предистражни и истражни постапки за превземените предмети и материјалите за кои заклучно со 30 јуни не...

Прес-конференција на СЈО во 12 часот, се очекуваат нови обвиненија

Специјалното јавно обвинителство за денеска во 12 часот најави нова прес-конференција, не прецизирајќи за што конкретно ќе станува збор. Сепак, со оглед на тоа дека рокот за поднесување обвиненија на СЈО истекува утре, се очекува на денешната прес-конференција од ова обвинителство да соопштат за кои од отворените истраги ќе поднесат обвиненија. На последната прес-конференција на СЈО на 22 мај, обвинителките соопштија дека се...

СЈО за утре најави прес-конференција, се очекуваат нови обвиненија

Специјалното јавно обвинителство најави прес-конференција за утре во 12 часот не прецизирајќи за што конкретно ќе станува збор. Сепак со оглед на тоа дека рокот за поднесување на обвиненија на СЈО истекнува за два дена, се очекува на утрешната прес-конференција од ова обвинителство да соопштат за кои од отворените истраги ќе поднесат обвиненија. На последната прес-конференција на СЈО на 22 мај...

Јанева очекува продолжување на рокот и најави истраги за разговори на „разни јазици“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева очекува за кратко време да се најде решение за продолжување на рокот за поднесување обвиненија и најави дека во периодот што следи СЈО ќе продолжи со отворање истраги за други прислушувани разговори од кои произлегуваат кривични дела. Ова Јанева го изјави од Охрид, каде учествува на првото издание на Охридската школа на природното право, на тема...

Што СЈО нема да може да прави од денеска?

Специјалното јавно обвинителство од денеска нема може да поднесува обвиненија за случаите што ги презеде од Основните јавни обвинителства на 4 декември 2015 година, а станува збор за вкупно 34 предмети. Ова произлегува од одредбите во Законот за СЈО со кои рокот за поднесување обвиненија е ограничен на 18 месеци. Имено, членот 22 од Законот за СЈО вели дека „јавниот обвинител кој...

СЈО исчезна од изјавите на партиите и на меѓународната заедница

Во еуфоријата што завладеа во земјава по формирањето на новото парламентарно мнозинство, изборот на нов спикер на Собранието и по вчерашното доделување на мандатот за формирање нова влада, од наративот на партиите од мнозинството целосно исчезна Специјалното јавно обвинителство и продолжувањето на неговиот мандат за подигнување обвиненија. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште околу еден месец...

Смена на врвот на истражната комисија на американскиот Конгрес

Претседателот на одборот на Претставничкиот дом за разузнавачки работи, Девин Нунез, привремено се повлече од местото шеф на истражниот тим на Конгресот на САД за наводното руско хакирање, поради етичката истрага против него. Тој сега е под истрага на Етичкиот одбор на Претставничкиот дом, кој разгледува дали републиканецот Нунез неовластено објавувал доверливи податоци. Нунез рече дека обвиненијата против него се „целосно...

Само 6,5 отсто од барањата за изводи во 2022 година граѓаните ги пополниле во електронска форма [инфографик]

Само 6,5 отсто од барањата поднесени од граѓаните за издавање на извод од матична книга на родени, умрени или венчани се во електронска форма, додека останатите се поднесени лично,...