fbpx
Таг: истрага

таг: истрага

Јанева дала налог да се истражат „бомбите“ на „Ел Чека“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска изјави дека дала налог да се истражат „бомбите“ што беа објавени деновиве на фејбук-профилот „Ел Чека“, просочувајќи дека нема информации од каде се обезбедени. – Дадов налог да се истражат „бомбите“ и по хард дискот да се утврди времетраењето, па да се идентификува со тие разговори - рече Јанева пред Петтата сесија на работната...

Година и пол не се обелоденуваат истрагите за скандалот АКМИС во судовите

Основното јавно обвинителство сè уште не утврдило дали системот за распределба на судските предмети - АКМИС - бил злоупотребен. Иако помина година и пол откако Министерството за правда го достави извештајот од контролата на системот АКМИС, Обвинителството и натаму ја продолжува постапката за собирање докази, пишува „Порталб.мк“. На 25 јануари 2018 година, Министерството за правда му го предаде извештајот од...

Обвинителство нема да покрене постапка за јавните набавки во Министерство за здравство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), односно надлежен обвинител, донело одлука да не почнува постапка зза јавните набавки во Министерство за здравство. „За да постои кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување предвидено и казниво по член 353 став 5 потребно е јавната набавка да е спроведена на незаконит начин и да има склучен...

Тешко повредената девојка со ампутирана нога, е 16. жртва на автобуската несреќа кај Ласкарци

Девојката која беше тешко повредена како последица на автобуската сообраќајна несреќа кај Ласкарци и чија што нога ѝ беше ампутирана, и подлегнала денеска на повредите. „Станува збор за деветнаесетгодишната девојка, на која и беше ампутирана ногата. Лекарите на КАРИЛ повеќе од еден месец правеа сѐ за го спасат нејзиниот живот. Изразуваме длабоко сочувство до фамилијата“, изјави раководителката на КАРИЛ, Маја...

ОЈО: Недозволена брзина и неисправни сопирачки причини за несреќата кај Ласкарци

Едномесечната истрага на Основното јавно обвинителство Скопје за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 лица утврдила дека возењето со брзина над дозволената, како и техничката неисправност на автобусот на „Дурмо Турс“ се главните причини за сообраќајката. Обвинителот Сашо Рајчев на денешната прес-конференција соопшти дека автобусот се движел со недозволена брзина од 99 километри на час на автопат на...

ОЈО за бегството на Груевски утврдилo пропусти во постапувањето на институциите

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја извести јавноста за досега преземените дејствија во предметот за бегството на осуденото лице Никола Груевски. „Надлежниот јавен обвинител веднаш по настанот отвори предмет по допрен глас со цел да се утврди дали постои евентуална кривична одговорност  за помагање на сторител по извршено кривично дело од страна на службени и други...

Во АРМ две постапки за креаторите на лажни вести, МВР води истрага

Комисии на АРМ го испитуваат случајот со лажните вести за да утврдат дали професионален војник и мајор-офицер за безбедност кои објавувале лажни вести на мрежа на интернет-сајтови и лажни „Фејсбук“ профили го нарушиле угледот на Армијата. Во зависност од тоа каков прекршок на работната дисциплина, а со тоа и на Законот за служба во АРМ, ќе утврдат комисиите, двајцата можат...

Јовески: Груевски ја нема напуштено Македонија на било кој граничен премин

Поранешниот премиер Никола Груевски територијата на Република Македонија ја нема напуштено на било кој граничен премин. Сослушани се и сведоци, но за да не наштетам на предистражната постапка други детали не можам да откривам, вели во интервју за МИА, државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. -Обвинителството презема повеќе дејствија за обезбедување докази, како што веќе соопштивме. Побарани се докази по меѓународна...

Владата бара да биде утврдена одговорноста за двегодишното прислушување на ОЈО

Владата остро го осудува случајот со снимените телефонски разговори во Основното јавно обвинителство. Сметаме дека ваквите појави се рецидив од минатото и пракса на минатите владејачки недемократски структури, порача владиниот портпарол Миле Бошњаковски, реагирајќи по денешната информација од Јавното обвинителство дека во објектот во кој се наоѓа главното обвинителство и други обвинителства, е пронајдена опрема со која се прислушувало од...

Јовески: Биле прислушувани фиксните телефони на Обвинителството

Јавното обвинителство отворило предистражна постапка за сторителот на незаконско прислушување на фиксните телефоните во Обвинителство од 30 септември 2016 година до вчера. Телефонските разговори биле снимени на два хард диска соопшти на брифинг со новинарите Јавниот обвинител Љубомир Јовески. Ќе се прави вештачење за да се утврди кој снимал, со која цел и дали прислушуваните разговори биле изнесувани надвор и дали...

Борисов нареди проверка на бугарските пасоши издадени во последните пет години

Бугарскиот премиер Бојко Борисов им наложи на Министерството за внатрешни работи и на Државната агенција „Национална сигурност“ да извршат проверка на сите бугарски лични документи издадени на странци во последните пет години. Според бугарските медиуми, во последните 15 години речиси 90.000 добиле бугарски пасоши. Како што јавуваат бугарските медиуми, Борисов воедно побарал резултатите од проверката да му бидат доставени во...

СЈО отвори нова истрага „Империја“, осомничени Мијалков и семејството Камчеви

Специјалното јавно обвинителство отвори нова истрага под кодното име „Империја“ против Јордан Камчев, Сашо Мијалков, Ненад Јосифовиќ, Цветан Панделески, Ратка Куноска Камчева, Христина Камчева Стојческа, Зорица Арсовска, Лилјана Гајдовска, Владислав Стајковиќ, Тодор Мирчевски, Дејан Јанев, Ванче Мијалчев и Јованче Тасковски. Тие се осомничени за кривичните дела злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители, злоупотреба на службената положба и овластување,...

OJO отвори предмет по допрен глас за работење на приватна болница

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас во врска со евентуални незаконитости во работењето на една приватна болница од Скопје. „Предметот е отворен по следење на написите во медиумите за извршени лекарски интервенции на срце и крвни садови во една приватна болница согласно кои приватната болница злоупотребила склучен Договор за кардиоваскуларни работи...

МВР врши истрага за директорувањето на Дејан Пројковски во МНТ

Одделението за борба против организиран криминал од МВР по налог на Јавното обвинителство од минатата седмица вршат истрага во Македонски народен театар (МНТ), поради сомнение за злоупотреби направени во периодот од 2015 до 2017 година, кога директор бил Дејан Пројковски. Минатата седмица инспекторите одзеле документи од правната служба. Според информациите, Пројковски се товари за злоупотреба на службената положба со сомнителна набавка...

Полицијата влезе во Фондот за иновации и технолошки развој

Во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој вчера влегла полицијата, по налог на Обвинителството за организиран криминал.  Се проверува документацијата поврзана поврзани со последната одлука на фондот за доделување неповратни средства за македонски компании. Од обвинителство велат дека бидејќи се работи за предистражна постапка, нема да даваат информации. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во...

Две лица загинаа, а 13 се ранети при пукотници во Торонто

Напаѓачот и една млада жена се убиени, а 13 лица се ранети во пукотници кои се случија во Торонто, пренесуваат светските медиуми. Престрелките со оружје се случиле на авениите Данфорт и Логан, место каде што се наоѓаат многу познати ресторани, кафулиња и трговски центри. Една млада девојка е во критична состојба, додека останатите ранети се хоспитализирани. „Ги истражуваме сите мотиви и не...

Скопското Обвинителство почна истрага за давењето на 13-годишното девојче

Основното јавно обвинителство - Скопје соопшти дека почнало истрага за расветлување на причините за давењето на 13-годишното девојче во дупка од ископ полна со вода во општина Илинден и за евентуална кривична одговорност. Надлежен јавен обвинител издал наредби за обдукција на телото, како и инструкции се прибирање дополнителни податоци за фирмата која ги изведувала градежните работи. Истовремено, се прибираат податоци од...

Јанева: Истрага за „Скопје 2014“ ќе има кога ќе утврдиме каде завршиле парите

Додека не ги анализираме сите документи и не утврдиме каде завршиле буџетски пари, кај кои физички или правни лица се одлеале, дали се тие во Република Македонија или надвор и кој ги користи, нема да отвориме истрага за одредени лица кои се директно инволвирани во проектот „Скопје 2014“, изјави специјалната обвинителка Катица Јанева. На конференцијата „Заробена држава - илустрирана преку...

Исчезнат српскиот новинар Цветковиќ, кој истражуваше за убиството на Ивановиќ

Новинарот Стефан Цветковиќ од Бела Црква, кој го истражувал убиството на српскиот политичар на Косово, Оливер Ивановиќ исчезнал синоќа, јавуваат српските медиуми. Министерството за внатрешни работи на Србија соопштило дека полицијата во Бела Црква го пронашла паркираниот автомобил за кој е утврдено дека го користел новинарот и дека е распишана потрага по него. За овој случај било известено и надлежното...

ОЈО ќе го истражува ревизискиот извештај на МЕПСО за 2016 година

Основното јавно обвинителство (ОЈО) ќе го разгледува ревизорскиот извештај на МЕПСО за 2016 бидејќи Владата во него забележала две спорни ситуации, информираше денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски. – Првата се однесува за купување на имот. Во 2011 МЕПСО добила понуда да купи имот од 2.178 квадратни метри по цена од 3,7 милиони евра. МЕПСО ја одбива таа понуда,...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...