fbpx
Таг: истрага

таг: истрага

Четворица британски судии санкционирани оти гледале порнографија на службените компјутери

Тројца британски судии биле отстранети од своите работни места, а уште еден си поднел оставка по истрагата која утврдила дека гледале порнографски материјал на службените компјутери во своите канцеларии, пишува лондонски „Гардијан“. Дисциплинската постапка, која ја спровела канцеларијата за истрага на судското работење, утврдила дека имало „неоправдана злоупотреба“ на службената ИТ-опрема. Членовите на комисијата, како што пренесува „Гардијан“, сепак биле задоволни...

Велешкото обвинителство почна истрага за случај на полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Велес почнало истражна постапка против 47-годишно лице осомничено за полов напад врз дете кое не наполнило 14 години, информираат од јавното обвинителство. Како што соопштуваат оттаму, кривичното дело за кое се товари осомничениот се случило во понеделникот, а жртвата било момче на 12-годишна возраст. „Осомничениот, инаку сосед на жртвата , на 9 март 2015 година во попладневните часови го повикал...

Обвинителството бара да го остават на мира

Јавното обвинителство денеска преку соопштение реагира на, како што велат оттаму, притисоците и нагласените повици за конечни одговори во врска со аферата „Прислушување“ и со случајот „Пуч“, како и повиците за лична и за колективна одговорност. „Сметајќи дека со ваквите напади, се нарушува независното работење на јавните обвинители, како одговорни за гонење на сторителите на кривичните дела, ја информираме јавноста...

ЛДП: Обвинителство да поведе истрага за работењето на битолскиот градоначалник

Обвинителството да поведе истрага за аудиоснимките на кои министерот Ставрески зборува за криминал во работењето на битолскиот градоначалник Владимир Талески, побара денеска опозициската Либерално-демократска партија (ЛДП) од Битола. Советникот на ЛДП, Александар Касапов, вели дека по зборовите на Ставрески дека во Битола е склучен „коруптивен договор до даска“ за бесплатниот превоз на учениците со превозникот „Транскоп“, јавноста од Талески најмалку...

Исчезнатиот авион на „Малезија ерлајнс“ свртел кон Антарктикот

Авионот на компанијата „Малезија ерлајнс“ летал уште неколку часа по прекинот на радиоконтактот и трипати свртувал, што наведува на заклучок дека некој во пилотската кабина намерно го пренасочил. Деталната анализа на сателитските податоци открива дека авионот трипати свртувал, двапати лево, кон запад, а потоа на југ, кон Антарктикот. Според зборовите на Малком Бренер, водечки експерт за утврдување на причината за авионската...

Обвинителство: Кумановец под истрага за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Куманово наредило спроведување истрага против кумановец, осомничен за полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години, соопштија од јавното обвинителство. Според кривичната пријава што била доставена до обвинителството, осомничениот во април минатата година го повикал детето во својот дом, каде што сексуално го злоупотребил. На предлог на обвинителството, судија на претходна постапка на осомничениот му одредил мерка...

Британија отвора истрага за смртта на рускиот агент Литвенко

Јавна истрага за смртта на поранешниот руски шпион Александар Литвенко денеска е отворена во Лондон. Повеќе од осум години од неговата смрт истрагата ќе ги испитува можностите дали Русија е вмешана во убиството на Литвенко, кој почина неколку недели откако испи чај затруен со радиоактивен изотоп во хотел во Лондон. Британските истражители веруваат дека руските државјани Андреј Луговој и Димитриј Ковтун,...

Јавното обвинителство нареди истрага за смртта на гостиварецот

Основното јавно обвинителство Гостивар издало наредба за спроведување истражна постапка за смртта на 56-годишниот маж, чие безживотно тело со две прострелни рани вчера попладне беше пронајдено на споредниот пат Тетово - Гостивар, соопштија од јавното обвинителство. Надлежниот јавен обвинител извршил увид на местото каде било пронајдено телото и дал насоки за прибирање докази. Телото било пронајдено на десетина метри од паркиран...

Во Сплит уапсени шверцери на оружје

Девет лица вчера биле уапсени на подрачјето на сплитско-далматинската жупанија поради шверц на оружје, пренесуваат хрватските медиуми. Како што соопштиле од хрватското МВР, станува збор за осум хрватски државјани и за еден Холанѓанин. Вчерашните апсења уследиле по повеќемесечната истрага на хрватските служби за борба против корупција и организиран криминал во Сплит, во соработка со полицијата на Кралството Холандија. Уапсените се товарат...

Запалена џамија во Шведска, петмина повредени

Најмалку пет лица се повредени во пожар, кој денеска бил подметнат во џамија во шведскиот град Ескилстуна, пренесуваат светските агенции, повикувајќе се на полициски информации. Според полицијата, очевидец забалежал како некој фрлил предмет низ прозорец од зградата во која се наоѓа џамијата, по што настанал пожар. Полицијата сè уште го истражува случајот и засега нема уапсени лица. Инцидентот се случува во момент...

Француските офицери на СФОР – важна, ама заборавена алка за падот на „кингерот“

Во новиот извештај за падот на „кингерот“ во кој животот го загуби претседателот Борис Трајковски, според она што го пренесуваат босанските медиуми, не се споменува одговорност на СФОР за несреќата, што повторно го наметнува прашањето дали исклучувањето на воената мисија на НАТО во БИХ од можна вина е засновано на официјални искази на француските офицери кои кобното утро, на...

Падот на „кингерот“ не е диверзија, туку системски пропуст

Пред падот на авионот во кој загина македонскиот претседател Борис Трајковски немало експлозија, ниту пожар, а нема ниту траги кои би упатувале на диверзија или на терористички акт, е ставот на истражната комисија, наведен во извештајот, кој вчера бил предаден на обвинителството на Босна и Херцеговина и на министерството за сообраќај и комуникации на БИХ, јавува федералната телевизија на...

Нова истрага за корупција против Милан Бандиќ

Против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ, које веќе е осомничен за корупција во аферата „Аграм“, покрената е нова истрага поради сомнеж дека незаконски помагал при собирањето потписи за референдум во рамките на граѓанската иницијатива „Во име на семејството“, пренесуваат хрватските медиуми. Бандиќ, според сомневањата, се товари дека обезбедил печатење на летоци и на плакати и емитување на видеоспотови и отстапување на штандови,...

УЕФА покрена истрага против Интер, Ловерпул, Монако…

Европската фудбалска федерација почна истрага за кршење на финансискиот фер плеј против пет тимови, но ја проширува својата истрага и врз други клубови. Истрагата е покрената против Хал, Спарта од Прага, Лион, Рух и Волфсбург. Тимовите ќе мора да ги испратат своите документи во седиштето на европската федерација, но за нив засега не се изречени никакви санкции. УЕФА, исто така, ја...

Јанкулоска: Подготвени сме за истрага околу случајот со пасошите

Целосно е погрешен обидот да се исценира некаква афера со објавениот видеозапис за фалсификување пасоши. Очигледно е дека пристапот е нестручен и оној што се обидува да ја наметне темата во јавноста, не го познава процесот, изјави денеска министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. - Како институција, за сите нивни сознанија или евентуални докази, им стоиме на располагање за целосно да...

Извештајот за падот на „кингерот“, во кој загина претседателот Трајковски, испратен во Македонија

Извештајот за падот на авионот, во кој во 2004 година животот го загуби македонскиот претседател Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет, е испратен до македонските власти, изјавил шефот на истражниот тим за утврдување на причините за авионската несреќа, Омер Кулиќ, за агенцијата „Срна“, пренесуваат медиумите. Кулиќ, за „Срна“, посочил дека до средината на декември, извештајот ќе биде подготвен и...

Обвинителството покрена истрага за сообраќајката кај Католичка црква

Во надлежното јавно обвинителство во Скопје пристигнала кривичната пријава, поднесена од МВР, за сообраќајната несреќа во која загина малолетник, на раскрсницата од улиците Митрополит Теодосиј Гологанов и 9 Мај, во близина на Католичката црква, информираат од јавното обвинителство. За несреќата е осомничено 20-годишното момче што управуваше со џипот, марка „фолксваген туарег“. - Надлежниот јавен обвинител донесе наредба за спроведување на истрага...

Приведениот градоначалник подолг период под лупа на истражните органи

Покрај поранешниот градоначалник, во денешната полициска акција во Охрид приведени се и негови блиски соработници од општината, меѓу кои имало и жени, како и лица кои ги добивале тендерските договори за одредени активности во градот вредни околу два милиони евра, јавува охридското „Супер Радио“. Градоначалникот бил под лупа на истражните органи откако минатата година ја загуби изборната трка за трет...

Обвинителството уште го истражува гранатирањето на владата, коминикето не го добиле

Три недели по нападот, во кој два проектили завршија во фасадата на владината зграда на Илинденска, од обвинителството за агенцијата „Мета“ велат дека предистражната постапка за случајот продолжува и дека се преземаат сите мерки за откривање на напаѓачите. Во дописот од Јавното обвинителство, нападот, што се случи на 28 октомври, е оквалификуван како инцидент. - Надлежното јавно обвинителство ги презема сите...

ЕУ: Истрага за корупцијата во ЕУЛЕКС на Косово

Европската посредничак Емили О’Рајли, најави отворање на независна истрага на нејзините служби за наводите за корупција на мисијата на Европската Унија на Косово, ЕУЛЕКС, дознаваат европските медиуми, кои го објавија нејзиното писмо испратено минатиот петок до надлежните во европската служба за надворешна акција, ЕЕАС. Во писмото О’Рајли вели дека медиумските извештаи за наводите за корупција и за митo во ЕУЛЕКС го привлекле...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...