fbpx
Таг: истоштеност

таг: истоштеност

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn out', пишува Би-би-си во анализата на овој актуелен проблем во денешните општества. Анкетно истражување спроведено од веб-страницата за работни места Indeed покажа дека работниците од двете последни генерации - Милениумците и...

Детето од Штип починало од истоштеност и од премрзнатост

Тригодишното дете кое вчера беше најдено мртво кај местото Струмина чешма, во штипската населба Суитлак, починало од истоштеност и од премрзнатост, било утврдено по извршената обдукција на телото. -По извршената обдукција на телото на детето, констатирано е дека нема траги на насилство. Детето, најверојатно, починало од премрзнатост и од прегладнетост - соопшти портпаролката на СВР Штип, Гордана Панајотова. Мајката на починатиот Чинар, Бајрамиша...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...