fbpx
Таг: историја

таг: историја

Искривена слика за учебникот по Историја и општество за 4 одделение

Во четврто одделение не постои предмет само Историја, туку предметот се вика Историја и општество и во него, освен теми од општество, како што се оние прикажани на фотографијата во постот, има и теми од македонската историја. Учебниците за 4 одделение се достапни онлајн на е-библиотека и во електронска форма и секој може да го види и симне...

Заедничката комисија за историски прашања со по пет препораки за учебниците во С. Македонија и Бугарија

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски прашања предлага пет препораки за измена на учебниците во Северна Македонија и пет препораки за учебниците во Бугарија, заради надминување на историските разлики и недоразбирања меѓу двете земји. Препораките, кои немаат обврзувачки карактер, ќе им бидат предложени на двете влади, и ако бидат усвоени, ќе бидат внесени во учебниците. Драги Ѓоргиев, македонскиот ко-претседател на заедничката...

Анализа: Потенцијални „мини“ во Протоколот со Бугарија

Оваа куса анализа на вториот Протокол со Бугарија, кој е и индиректно и директно дел од преговарачката рамка и процесот на преговарање на РСМ со ЕУ, покажува дека има потенцијални мини кои можат да се изродат како проблем во три сегменти – говорот на омраза, историјата како краткорочна и долгорочна скриена мина и мерките за  Бугарите во РСМ, кои би...

Заедничките историски читанки со нов дигитален дом

На иницијатива на Европскиот фонд за Балкан (ЕФБ), е создадена веб-страницата www.jointhistory.net, на која повторно на јавноста ѝ стануваат достапни заедничките историски книги на 13 земји од Југоисточна Европа. Станува збор за уникатна збирка на историски извори создадена во периодот од 1998 до 2016 година од страна на повеќе од 100 историчари и 300 наставници од Албанија, Босна и Херцеговина,...

„Временските талкачи“ се вратија на ХБО со втора сезона на норвешката научнофантастична серија

Во текот на викендот, телевизиската мрежа ХБО (HBO) на љубителите на научна фантастика им приреди ретко задоволство со дообјавување на втората сезона на норвешката серија „Временски талкачи“. Серијата создадена од Ане Бјорнстад и Еилиф Скодвин, во соработка со режисерот Јенс Лиен, ја следи класичната формула за креирање фантастика, преку уметничко истражување како „реални“ луѓе би се однесувале кога во нивниот...

Собир во МАНУ: Пендаровски гледа напредок на земјава, Црвенковски со серија критики

Нашите денешни главни предизвици се во најголем дел, структурно поинакви, меѓутоа, не се помали по тежина и по значење од оние во 1990-тите, рече претседателот Стево Пендаровски кој денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното формирање и развој: 1941-1991/1991-2021 година”. Научниот собир се одржува во организација на Македонската академија...

Интернет Експлорер згаснува догодина, „Мајкрософт“ се фокусира на Еџ

Интернет Експлорер
По повеќе од 25 години функционирање на еден од најстарите интернет прелистувачи во светот - Интернет Експлорер, „Мајкрософт“ официјално ќе престане да го поддржува на 15 јуни наредната година. Сиот труд „Мајкрософт“ ќе го вложува во прелистувачот Microsoft Edge, кој беше претставен во 2015 година и уште тогаш го најави „пензионирањето“ на Експлорер. „Објавуваме дека иднината на Интернет Експлорер на оперативниот...

Во Охрид, споменот на античкото минато и римскиот пат Вија Игнација страдаат од неквалитетна изработка

Слабиот квалитет на изработка со употреба на стиропор како замена за мермер, по кој се озлогласени градбите со антички мотиви од проектот „Скопје 2014“, го обременува и претставувањето на вистинското историското наследство надвор од главниот град. За разлика од Скопје, каде низа од градбите се поврзани со лица и случувања кои немаат директна врска со местото на поставување, Охрид (тогашен...

Биро за развој на образованието: Учениците ќе учат историја, но на начин прилагоден на нивната возраст

Нема да дозволиме нашите ученици да не се стекнат со знаења од историја, географија или содржини од друга научна дисциплина, но тоа ќе биде на начин што ќе биде прилагоден на нивната возраст, начин кој ги руши строгите граници меѓу дисциплините и начин кој го претставува светот, процесите и појавите во неговата поврзаност и единство. Ова е ставот на...

Нема „план Б“ на патот за членство во ЕУ, изјави Заев

Не сакам да разговарам за „план Б“, мора да успееме, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање, дали државата има „план Б“, ако во декември не започнат преговорите за членство со ЕУ. Тој додаде дека како премиер никогаш во Владата не разработувале „план Б“, бидејќи во тој случај би се откажале од „план А“. Во однос на недоразбирањата со Бугарија и...

Промовирана Монументал МК – нова туристичка рута за споменици и бруталистичка архитектура

По повод прославувањето на Денот на народното востание - 11 Октомври, Институтот за стратешки истражувања и едукација – ИСИЕ денеска ја промовираше Монументал МК - нова туристичка рута за споменици и бруталистичка архитектура. Станува збор нов туристички водич и бесплатна мобилна апликација на пет јазици, вебсајт и промотивни сувенири. Оваа тура опфаќа 30 локации во Скопје и другите градови...

Бугарски професори, научници и историчари го осудија Меморандумот на официјална Софија против Македонија

Вкупно 34 бугарски историчари, професори и научници кои работат и живеат во Бугарија или во странски земји, упатија јавно писмо со кое го осудуваат Меморандумот што официјална Софија го упати до членките на ЕУ, поставувајќи црвени линии и сериозни историски претензии за приклучувањето на Северна Македонија на ЕУ. Во писмото што го објави mediapool.bg, потписниците, меѓу кои се и историчарот...

ИФИМЕС: ЕУ и САД мора да ја сопрат Бугарија да се нафрла на Северна Македонија

Во време кога Бугарија ја мачат многу внатрешни проблеми, властите решија да ги „извезат“ своите бројни политички проблеми во соседна Северна Македонија, правдајќи се со историските и идентитетските прашања. ЕУ и САД тоа не смее да го дозволат, но не смее и да дозволат Бугарија да ги оспорува идентитетот и јазикот на Македонците, порачува Меѓународниот институт за Блискоисточни и...

Доделена е просторија за основање на Музеј на железниците во Транспортен центар

Јавното претпријатие Железници на РСМ-Инфраструктура има доделено просторија во рамките на Транспортниот центар-Скопје, која што ќе служи за основање на Музејот на железниците на нашата земја. Од ова јавно претпријатие ја потврдуваат ваквата информација, посочувајќи дека одлуката е донесена на крајот на минатата година. Веќе се назначени и лица коишто во претстојниот период ќе работат на основање на новата...

Имаме богато железничко наследство, но немаме музеј и интерес за да го зачуваме (галерија)

Денот на македонските железничари и годинава беше симболично одбележан на 9 април. На овој ден, во далечната 1873 година се воспоставил сообраќајот на првата железничка линија меѓу Скопје и Солун. По 147 години од основањето на железницата во земјава, Македонија заедно со Албанија се последните земји во Европа кои немаат локација каде што може да се одбележи овој ден....

Бечев: Реториката на бугарската власт ќе го засили ВМРО-ДПМНЕ

Одговарајќи на познатата реторика во политичкиот и медиумскиот простор во Бугарија во изминативе неколку седмици, за зовриениот котел со прашањето на националниот идентитет на Македонците, за македонскиот јазик и за Гоце Делчев, познатиот професор и аналитичар Димитар Бечев во колумна за Радио Слободна Европа на бугарски јазик порачува дека диктатот на Бугарија кон Северна Македонија од позиција на сила...

На пауза или стоп: Димитров и Ѓорѓиев не се согласуваат ниту за моменталниот статус на Заедничката комисија

Д-р Ангел Димитров, еден од двајцата со-претседавачи на Заедничката бугарско-македонска комисија за историските прашања и за учебниците (вториот со-претседавач, од македонска страна, е д-р Драги Ѓорѓиев, директорот на македонскиот Институт за национална историја) во саботата повторно ги изнесе своите обвинувања до македонските членови на заедничката комисија (искажани првпат во декември) дека не ја паузирале, туку ја прекинале работата на...

33 години неуспешни обиди за изградба на трамвај во Скопје (хронологија)

Приказната за изградба на трамвај во Скопје е стара неколку децении, исто како и реалната работа на градските власти за неговата реализација. Пребарувањето низ архивите околу темата за трамвајот, „Мета.мк“ ја однесе назад во далечната 1986 година, кога започнала изработката на првичната документација за воведување на новото средство за масовен транспорт во Скопје. По 33 години, Владата и Градот Скопје...

Договорот од Нуи можеби „одзел“ Бугари на Царството Бугарија, но не само „Бугари“

Во текст посветен на стогодишнината од потпишувањето на Мировниот договор од Нуи-сур-Сен, со кој на 27 ноември 1919 година Бугарија од една страна и силите на Антантата од другата го означуваат крајот на меѓусебното војување во Првата светска војна, минатата седмица бугарскиот портал „Топ Новини“ излезе со неколку дезинформации што се однесуваат на Македонија и на македонската историја. Покрај репарацииите...

Можната блокада од Софија за Скопје за во ЕУ отстранета – заканите остануваат

Можноста од блокада за добивањето датум за преговори на Република Северна Македонија за пристапување во Европската унија, што ја одбележа неделата, е отстранета, но заканите од Софија за целиот процес на интеграција на земјата остануваат.  Ова е епилогот на една краткотрајна тензична ситуација која се создаде, се чини, со ништо предизвикана, а која е врзана со работата на комисиите на...

Ковачевски: Пресудите за „Јавна соба“ обесхрабруваат повторни појави на вакви случаи

Во рамките на одбележувањето на 16 дена активизам против родово насилство на Форумот за родова еднаквост во организација на Министерството за труд и социјална политика и Фондацијата Фридрих Еберт,...