fbpx
Таг: истополови бракови

таг: истополови бракови

Словенечка „Левица“ дозволи истополови парови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица, а на истополовите парови сега им се овозможува да посвојуваат деца, јави Радио-телевизија Словенија. Според објаснувањето на словенечкото Министерство за труд, брачните другари или обичните партнери можат заеднички да посвојат дете,...

Австралискиот премиер Турнбул поддржува истополови бракови

Австралискиот премиер Малколм Турнбул ја поддржа кампањата за признавање на истополовите бракови, иако досега беше молчалив по тоа прашање. Сепак, тој денеска се изјасни за промена на законот за брак и за прифаќање на истополовите бракови, предизвикувајќи големо изненадување во јавноста. Во Сиднеј денеска се одржа голем митинг за поддршка на истополовите бракови, на кој учествуваа повеќе од 20.000 луѓе. На...

Малта ги легализираше истополовите бракови

Парламентот на Малта вчера ги легализираше истополовите бракови. Со ваквата одлука, земјата каде мнозинството жители се од римокатоличка вера се приклучи кон земјите од Западна Европа во кои на крајот на венчавката веќе нема да се користи изразот „ве прогласувам за маж и жена“, туку „ве прогласувам за сопружници“. Само еден од 67 пратеници во парламентот на Малта гласаше против...

Долниот дом на германскиот парламент ги одобри истополовите бракови

Долниот дом на германскиот парламент денеска го усвои законот со кој се дозволува склопување истополови бракови. Текстот, во кој се наведува дека „бракот е доживотна заедница на две лица од различен пол или ист пол“, е усвоен со мнозинство од 393 пратеници. Меѓу конзервативците, 226 пратеници гласале против. Новиот закон мора да биде одобрен и во Горниот дом на парламентот за да...

Ирска кажа „да“ за истополовите бракови

На реферндумот во Ирска на кој се гласаше за озаконување на браковите на лица од ист пол, „за“ гласале повеќе од 62 проценти од излезените гласачи. Одѕивот на референдумот, кој бил поголем од 60 отсто, „за“ гласале 1.201,607 Ирци, додека „против“ биле 734.300 гласачи. Референдумот бил поголем од сите досегашни организирани референдумот во последните две децении, а многу ирски државјани кои живеат надвор, се...

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...