fbpx
Таг: истепани

таг: истепани

Спасовски: Полицијата некогаш не презела мерки во врска со нападите врз новинарите

Министерството за внатрешни работи изработило посебна анализа на истрагите за 53 напади на новинари евидентирани од Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и утврдило дека во одредени предмети не се остварени дејства и постапки кои требало да бидат преземени во кратки временски интервали за да се добијат валидни резултати. Тоа го нагласил министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на...

Заев на средбата со Ји: Сите да ги поддржат демократските процеси за новата влада!

Изразена е поддршка за демократските процеси во Република Македонија, кои по веродостојните избори продолжија со избор на нов собраниски претседател од редовите на парламентарното мнозинство, а ќе резултираат со избор на нова влада во Македонија, вели СДСМ во соопштението со кое извести за денешната средба на претседателот на партијата, Зоран Заев, заменик-претседателката, Радмила Шекеринска, и генералниот секретар, Оливер Спасовски, со заменикот-помошникот државен...

Вучиќ: Борбената готовност подигната таму каде што треба

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, вчеравечер по седницата на Бирото за координација на службите за безбедност на Србија, посветена на ситуацијата во Македонија, порача дека Србија е мирна и стабилна, но и дека е подготвена да одговори на секој предизвик. Тој појасни дека се направени некои тактички промени на безбедносните сили и дека е подигната борбената готовност таму каде...

Обединети за Македонија очекуваат разврска за насилствата

Партијата Обединети за Македонија порача вечерва дека го „поздравува храбриот и одлучен чекор, на парламентарното мнозинство во Сообранието“. Партијата побара и одговорност за виновниците за насилството. „Сметаме дека насилните дејства и луѓето што ги поддржуваат и чинат треба да подлежат на одговорност и бараме институционална разврска за нив. Обединети за Македонија, притоа, истакнуваат недвосмислена и безрезервна поддршка, кон понатамошните чекори, во...

Заев: Очекувам во рок од 10 дена претседателот Иванов да ми го даде мандатот

Во вечерашната „Топ тема“ на телевизијата „Телма“, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, рече дека очекува утре, или најдоцна до вторник, Трајко Вељаноски да му го предаде кабинетот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери. Заев кажа и дека очекува во рок од 10 дена претседателот Ѓорге Иванов да го даде мандатот на парламентарното мнозинство. - Мора да го даде мандатот,...

СДСМ: Никој, па ни Чавков, нема да избегне одговорност

СДСМ со соопштение реагираше на денешната прес-конференција на Митко Чавков, директорот на Бирото за јавна безбедност, кој порача дека полицијата реагирала соодветно, откако биле потребни мерки од нејзината страна. Партијата порача дека и Чавков е извршител на вчерашното дивеење, заедно со Никола Груевски, Ѓорге Иванов и со Трајко Вељаноски. „Никој нема да ја избегне одговорноста за своите постапки. Непрофесионализмот и негрижата...

ДУИ го поздрави изборот на Џафери и бара одговорност од заповедниците на полицијата

Во Мала Речица во седиштето на ДУИ пред малку заврши седницата на централното претседателство на партијата, по четири часа заседавање, по што изјава даде само партискиот портпарол, Бујар Османи. Лидерот, Али Ахмети, не сакаше да даде изјава за новинарите, посочувајќи дека сè што има да се каже ќе го соопшти партискиот портпарол Бујар Османи. Османи потоа прочита изјава за медиумите,...

Директорот на ОДИХР го осуди нападот на Собранието

Михаел Георг Линк, директорот на ОДИХР, денеска го осуди синоќешниот напад на пратениците во Собранието и повика на итни мерки за мирно решавање на ситуацијата. - Повикувам на итен политички дијалог во парламентот за да се обезбеди примена на ненасилни решенија во најкус можен рок - вели Линк. Нагласувајќи ја виталната важност на Собранието како еден од темелите на демократијата, тој...

„Мост“: Нападот врз пратениците и новинарите е напад врз демократијата

Граѓанската асоцијација „Мост“ го поздравува изборот на новиот претседател на Собранието во текот на вчерашното 20. продолжение на конститутивната седница. „Мнозинството во Собранието има целосно право да овозможи негово нормално функционирање преку завршување на конститутивната седница, односно избор на сите собраниски тела, вклучувајќи и претседател и потпретседатели на Собранието“, соопшти асоцијацијата. „Мост“ истовремено го осуди нападот врз пратениците и новинарите, а...

Три лица истепани од поголеми групи насилници

Во два одвоени случаи вчера, тројца скопјани биле истепани од групи насилници, соопшти СВР Скопје. Првиот инцидент се случил во 18.35 часот, кога кај билетарницата на ЈСП, 15-годишник од селото Кадино без причина бил нападнат, како што соопшти полицијата, од пет-шест малолетни лица на возраст од 16 до 18 години, кои потоа заминале. Вториот инцидент се случил во слаткарница на улицата...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...