fbpx
Таг: испитување

таг: испитување

Храната во „Пелагонија“ била безбедна, но не и хигиената во кујната, соопшти ДСЗИ

Сите шест земени примероци од храна ги задоволуваат прописите за микробиолошка безбедност на храната, а од осум земени бриса oд работните површини, кај три испитаните параметри не се во согласност со микробиолошките критериуми за хигиената на површини и предмети кои доаѓаат во контакт со храната. Ова се резултатите од испитувањата на мострите кои ги земаа надлежните од работните површини...

Не е точно дека лекот ЕБЦ-46 против рак е тестиран на луѓе и дека се покажал успешен

Лекот ЕБЦ-46 во 2014 година се покажал како ефикасен кај животни во лекување само на тумори кои не метастазираат. Во 2022 година научниците од универзитетот Стенфорд објавиле дека лекот, откако се покажал успешен во лекување на некои тумори кај кучиња, почнал да се тестира кај луѓето. Значи, не е точно дека овој лек веќе е пробан кај луѓето и...

МЗ: Наодот на пациентот за кој постоеше сомнеж е негативен за мајмунски сипаници

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека испитувањето во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на брисот земен од пациентот од Кичево, за којшто имаше сомневање дека е заразен со мајмунски сипаници, покажало негативен резултат. „Потсетуваме дека Институтот располага со доволно количество тестови за детекција на мајмунски сипаници, а тестирањето се врши по индикација утврдена од специјалист инфектолог. Во соработка со Комисијата...

Промовирана нова лабораторија за квалитет на мазут

Министерот за економија Крешник Бектеши, директорката на Бирото за метрологија, Мерита Мустафаи и в.д. директорката на Државниот пазарен инспекторат, Анета Симеска Димоска денеска ја промовираа новата лабораторија за испитување на квалитетот на горивата во рамки на Бирото за метрологија, соопшти Министерството за економија. Инаку, ова не е првата лабораторија за контрола на квалитетот на горивата и на мазутот, оти таква...

Вистиномер: Коронавирусот е изолиран

Кина го изолира вирусот и го идентификува како коронавирус, а од 13 јануари ја сподели геномската секвенца со Светската здравствена организација. Веб-страницата на Американската национална библиотека за медицина, го објави целосниот геном од изолираниот вирус, земен во раните фази, како и неговата обновена верзија. Во научен труд во детали се објаснува како САРС-КоВ-2 е изолиран и колку е есенцијално...

Бесплатно испитување на антитела на Ковид-19 ќе може да прави само одредена категорија на граѓани

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека граѓаните ќе можат да испитуваат антитела на товар на Фондот за здравствено осигурување, но ќе бидат потребни одредени критериуми и тоа не може да го прави секој. „Разговарав со директорот на Институтот и заклучивме дека, сепак, има индикации да се прават испитувања за антитела. Се договоривме, да се врати повторно одлуката да се прават тие...

Масовно и брзо тестирање во Банско за испитување на имунитетот на Ковид-19

Bansko dek08 - Photo: Elena Chochkova -commons.wikimedia.org
Во бугарскиот планински град Банско, кој беше силно засегнат од новиот корона вирус во почетокот на епидемијата во март денеска ќе почне масовно тестирање со брзи тестови за да се утврди колку лица стекнале имунитет на новиот корона вирус. Бугарскиот премиер Бојко Борисов на утринскиот брифинг на Оперативниот штаб за справување со Ковид-19 рече дека денеска ќе даде налог за...

Децата од скопски Центар биле најчести пациенти за болести на дишните патишта

Додека загадувањето во Скопје урива светски рекорди речиси незабележано поминаа резултатите од испитувањето на последиците од загадувањето на амбиентниот воздух врз здравјето децата во Скопје. Највисока стапка на вкупен број на прегледи кај лекар специјалист заради болести на дишните патишта е регистрирана во Општина Центар додека најмалата била во Сарај, се вели во заклучоците од испитувањето на последиците од загадувањето...

Аналитичари на Конгресот ќе ја испитуваат помошта на САД во Македонија

Аналитичари од Канцеларијата за отчетност на владата на САД (Government Accountability Office - GAO) престојуваат во Македонија за да извршат теренски активности, што произлегуваат од оценувањето на помошта што САД ја даваат за развој на демократијата во Македонија, соопшти Амбасадата на САД во Македонија. „ГАО ги спроведува овие активности по барање на претседавачот со поткомитетот за Африка, глобално здравје, глобални...

Лицето што се заканило со напад на зградата на Владата било незадоволно од системот

Вчера во 17.40 часот, на телефонскиот број 192, од мобилен телефон се јавил маж во видно алкохолизирана состојба и без да се претстави рекол дека „за 16 минути две ракети ќе бидат испалени кон зградата на Владата на Република Македонија за да ја уништат“, информираат од МВР. - Министерството за внатрешни работи презеде мерки и набргу потоа пронајден е мажот...

По падот на „пајперот“, теренот се снима со дрон и се врши распит на двајца италијански пилоти

Во Јавното обвинителство Скопје се врши испитување на двајца пилоти од Италија кои биле со други две летала и слетале на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје. Исто така, обезбеден е дрон кој треба да изврши воздушно снимање на теренот каде што се случила авионската несреќа, информираат од ОЈО Скопје. „Во тек е увидот на местото на несреќата раководен од јавното...

Судскиот совет ќе ги испитува причините за одложувањето на судењето за „Диво Насеље“

Судскиот совет денеска соопшти дека ќе ги испита причините за вчерашното одложување на рочиштето за случајот „Диво Насеље, кога на новинарите и на адвокатите на обвинетите не им беше дозволен влез во големата сала на Врховниот суд, во која требаше да се одржи судењето. „Во согласност со својата законска надлежност да се грижи за угледот на судиите и да ја...

Почна испитувањето на авионскиот дел за кој се претпоставува дека е од МХ370

Француските експерти денеска почнаа со испитување на делот од авион, кој минатата недела беше пронајден на островот Рејунион, во Индискиот Океан, а за кој се претпоставува дека е летот МХ370 на „Малезија ерлајнс“, кој исчезна лани во март, јавуваат светските медиуми. Делот пронајден на Рејунион, познат како флаперон, потекнува од патнички авион од типот „боинг 777“, ист онаков каков што...

Полска: Полански на распит во обвинителството

Полското обвинителство го испитувало режисерот Роман Полански во врска со барањето на САД за негова екстрадиција. Портпаролката на обвинителството во Краков, Богуслава Марчинковска, денеска соопшти дека обвинителството доцна синоќа го испитало режисерот, а оти судот ќе одреди дали ќе го испорача Полански на САД, каде се бара поради обвинение за секс со малолетничка од 1977 година. Портпаролката не откри повеќе детали...

Кирил и Кристијан од Ресен се национални победници на Европскиот квиз на пари 2023

Во организација на Македонската банкарска асоцијација, а во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, денеска се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари...