fbpx
Таг: испити

таг: испити

За да нема препишување, се предлага државна матура да се полага во спортски сали

Директорката на Државнито испитен центар, Елизабета Наумовска предлага екстерните испити од државната матура в година да се полагаат во спортски сали и во амфитеатри за да може максимално да се намали можноста за препишување. Таа за Мета вели дека на тој начин целиот процес ќе биде потранспарентен и пообјективен. „Речиси секое училиште има спортска сала. Во некои поголеми општини има...

Како се одвива онлајн полагањето? (Видео)

Поради пандемијата од ковид-19 факултетите беа приморани да организираат онлајн испитна сесија. Како се одвива тоа на Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) можете да погледнете во ова видео: https://youtu.be/YbXd3Genrfk

Студентите ќе бидат под строг надзор за време на онлајн полагањето испити на ФИНКИ

Студентите во државата повеќе од два месеци следат настава онлајн. Во овој период се прават подготовки за колоквиумската недела, а факултетските раководства и професорите се подготвуваат за полагање испити на далечина, онаму каде што природата на студиите го дозволува тоа. Се чини дека најподготвен за овој подвиг очекувано е Факултетот за информатички науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ), кој освен...

Полициски час утре и в понеделник, пензиите ќе се исплаќаат од среда

Покрај стандарниот полициски час, од 19 часот вечерва, до 5 часот утре, Владата наложи и долг полициски час што ќе почне утре во 11 часот (претпладне) и ќе трае до 5 часот во вторник. На својата 56-та седница вчера, Владата ја изменила и одлуката за карантин за македонските граѓани што се враќаат од странство, па ако тие приложат ПЦР тест...

Комфорна атмосфера и видео снимки од онлајн наставата дел од предностите на далечинското учење

Студентите се согласни дека учењето од дома освен недостатоци, има и предности. На овој начин, тие се заштитуваат себе и своите блиски, а воедно имаат повеќе време за подготовката околу испитите. Се чини дека ако едната половина од нив се прилагодува на условите, останатите се справуваат со несоодветната комуникација што пробуваат да ја остварат со професорите. Студентот на Факултет за...

Адеми: Испитната сесија ќе се одвива електронски како што е донесено и со уредбата пред еден месец

На денешната прес-конференција, министерот за образование Арбер Адеми соопшти дека поради укинувањето на државната матура, на факултетите ќе имаат можност да се запишат и средношколците што ќе добијат диплома за завршено средно образование. Тој не ја исклучи можноста за квалификационен т.е. приемен испит, што е пракса за одредени факултети, доколку се пријават поголем број на средношколци со ист просек. Во...

За шест години, 3.736 матуранти помалку

Државна матура годинава се пријавиле да полагаат 15.553 ученици во државата. Пред шест години, односно во 2013 година, оваа бројка била 19.289, што покажува дека за овој период, бројот на ученици кои го полагаат овој испит, што е услов за упис на факултет, се намалил за 3.736 матуранти. Во 2015 имало 17.600 пријавени ученици, а во 2016 - 16.859....

Есејот по македонски јазик за државната матура за прв пат ќе биде на слободна тема

Учениците во четврта година периодов се подготвуваат за полагање на државната матура. Државниот испитен центар (ДИЦ) веќе објави на кои датуми ќе се одржат тестирањата. Првиот тест по странски јазик ќе се полага на 1 јуни, а мајчин јазик ќе се полага на 8 јуни. Новина годинава е тоа што по предметот мајчин јазик, учениците ќе пишуваат есеј на слободна...

Туфегџиќ: Процесот за полагање на лекторски испит ќе се одблокира

Предлог-измените на законот за употреба на македонскиот јазик, кои што предвидуваат одблокирање на процесот за полагање на лекторскиот испит, се влезени во собраниска процедура, информираше денеска на прес-конференција пратеничката на СДСМ, Ивана Туфегџиќ. Таа додаде дека „претходната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, со несопроведливи законски измени, нема издадено лиценца за лектор од 2013 година до денес .“ -Тоа предизвикува огромна штета врз...

Утре почнува августовскиот испитен рок за државна матура

Матурантите кои во јунската сесија не ја положиле државната матура ќе полагаат од утре до 18 август. Како што соопшти Државниот испитен центар, во августовскиот испитен рок се пријавиле 1.802 ученици. Утре ќе се полага задолжителниот предмет мајчин јазик (македонски, албански или турски) и литература. Македонски јазик и литература ќе полагаат 128 кандидати, албански јазик и литература 266, а 21 ученик...

На 15 август се полага државна матура

Во августовскиот испитен рок за државната матура се пријавиле 1.802 ученици, информираат од Државниот испитен центар. На 15 август ќе се полага задолжителниот предмет, односно македонски јазик и литература, албански јазик и литература и турски јазик и литература. Македонски јазик и литература ќе полагаат 128 кандидати, албански јазик и литература 266, а 21 ученик турски јазик и литература. На 16 август...

Од утре до 11 јуни ќе се спроведе екстереното тестирање

Од утре до 11 јуни ќе се спроведе екстерно тестирање за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1.972 предмети. ДИЦ претходно ја објави базата прашања по сите предмети. Учениците се тестираат по два предмета, а за кои предмети...

Крстовски: Изборите го поместија полагањето на државна матура

Директорите на училиштата, претседателите и секретарите на комисиите за спроведување на екстерно тестирање и на матурски испити деновиве имале состанок во Скопје, на кој им биле дадени термините за одржување на испитите. Ова, во вечерашното гостување на регионалната телевизија „Ирис“, го кажа директорот на штипското Средно општинско училиште „Коле Нехтенин“, Атанас Крстовски. - Секој година матурата се одржува на почетокот на...

Инспекторите ќе полагаат испити за лиценца

Инспекторите и сите што во иднина сакаат да работат како инспектори, до јули наредната година ќе мораат да полагаат испит за да добијат шестгодишна лиценца за работа, пренесува „Утрински“ на својата интеренет-страница. Предлог-правилникот за полагање на испитите денеска бил усвоен на отворена седница на Инспекцискиот совет, а во тек била и подготовка на испитни прашања. „Инспекторите кои имаат привремени лиценци и секој...

Радмила Шекеринска: Русија го заостри односот кон Западот заради внатрешни причини

Радмила Шекеринска е една од оние политичарки во земјава која била на високи функции и во државата и во својата матична партија – СДСМ. Побаравме мислење за некои актуелни...