fbpx
Таг: Исламизација

таг: Исламизација

МВР го истражува демолирањето на верскиот објект во Крива Паланка

По протестот против градење џамија во Крива Паланка и „исламизација на градот“, демолирана била приватната куќа наменета за верски обреди, за што СВР Куманово покрена постапка за истражување на случајот. „Околу 18.30 часот, кога во објектот немало никој, од засега непознати сторители, било извршено оштетување на објектот. Полицијата излезе на местото на настанот и по овластување на јавниот обвинител, извршен...

Мирно заврши протестот против исламизација на Крива Паланка

Кривопаланчани денеска во 13.30 часот на Соларски мост одржаа протест против „исламизација на Крива Паланка“. Организраторите велат дека протестот минал мирно, без инциденти и со масовна посетеност. - Протестот помина во најдобар ред, мирно и без инциденти. Присутни беа околу 3.000 луѓе, што за град како Крива Паланка од 14.000 жители значи масовност. Пораката што ја испративме на протестот беше дека кривопаланчани се...

Повикот за протест во Крива Паланка е говор на омраза

„Цивил“ - Центар за слобода, како дел од Платформата против говор на омраза, го поддржува ставот дека плакатот за најавениот денешен протест „против исламизација на Крива Паланка“ е говор на омраза на верска основа. „Во текот на вчерашниот ден, на социјалната мрежа „Фејсбук“ беше забележано споделување плакат. На дното од плакатот, со црвено се пречкртани слики на пет исламски верски објекти, односно...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...