fbpx
Таг: исказ

таг: исказ

Ременски не чувствува вина за случајот „Рекет“

Пратеничката Фросина Ременски рече дека не чувствува вина и очекува Обвинителството да го докаже тоа што и го става на товар. Откако даде исказ во Кривичниот суд пред судија на претходна постапка за случајот „Рекет“, таа додаде дека се додека не биде докажана вина со правосилно судско решение, вели дека е невина. -Сакам да направам разграничување помеѓу случајот „Рекет“ воден против тројцата...

Кривична за „Инфомакс“ поради објавената фотка од исказот на Камчев

Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО) соопшти оти поднело обвинителен предлог против лицето коешто на 23 август преку интернет порталот „Инфомакс“ ја објавило првата страница од записникот за примање кривична пријава во случајот „Рекет“, во која бил содржан исказот на бизнисменот Орце Камчев даден пред јавната обвинителка Вилма Рускоска на 2 мај годинава. Како што информираат од ОЈО, лицето ќе биде...

Јанева ќе даде исказ во ОЈО кога ќе направи увид во доказите

Поранешната обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена во случајот „Рекет“, иако денеска беше на распит во ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција не дала исказ за случајот, бидејќи побарала увид во доказите. „Таа ќе го искористи правото да ги види доказите, па потоа ќе даде исказ во ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција. Првоосомничениот е утре,...

ОЈО: Завршена истражната постапка за осомничените во „Рекет“

По севкупната анализа на прибраните материјални и вербални докази, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција што постапува во предметот познат во јавноста како „Рекет“, ја заврши истражната постапка за осомничените лица, известија од обвинителството. Од денеска тече рокот од 15 дена за увид во доказите за првоосомничените лица и правото на одбраната да...

Бојан Јовановски не дал исказ пред Русковска, бидејќи не ги видел доказите против него

Првоосомничениот во „Рекет“, Бојан Јовановски денеска не дал исказ пред обвинителката Вилма Русковска, бидејќи не му било овозможено да ги види сите докази против него. „На Бојан Јовановски не му беше овозможено да ги види сите докази. Тој денеска беше повикан да даде исказ, а не во тој исказ да се подметне известување за завршена истрага“, рече Дуковски. Тој исто така...

Кирацовски: Не знаев дека Јовановски врши рекет, не сум посредувал во бизнисите

Во Јавното обвинителство ги споделив сите информации со кои располагам, се надевам и убеден сум дека од денес ќе завршат лажните вести, манипулациите, инсинуациите кои што реално нанесоа штета на самата истрага, рече пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски по распитот за случајот „Рекет“. На новинарско прашање одговори дека не присуствувал на средби на Бојан Јовановски со бизнисмени, а не бил...

Рускоска: Камчев во исказот за споменува дека само го пријавил „Рекет“ кај Заев

Обвинителката Вилма Рускоска денеска информираше дека премиерот Зоран Заев бил споменат во исказот на бизнисменот Орце Камчев за предметот „Рекет“, но само еднаш и во поинаква конотација од она што беше објавено во дел од медиумите деновиве. - Заев не е споменат во исказот на Камчев, освен во делот дека кај него прво го пријавил рекетот - изјави обвинителката Вилма...

Рустеми: Не почувствував закана или влијание од Јанева што да кажам на распитот

Обвинителот од СЈО Бурим Рустеми, кој денеска сведочеше пред обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска за истрагата за „Рекет“ не даде детали за исказот, туку потенцираше дека немало обид да се влијае врз него. - Можам да кажам само дека јас лично не почувствував закана или влијание од некого за што да кажам или што да не кажам...

По пет часа распит, Стефанова не откри детали за исказот во Обвинителството

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Лиле Стефанова, денеска, излегувајќи од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) по пет часа распит, не соопшти детали за нејзиниот исказ пред колегите за случајот „Рекет“. Поради „Рекет“ во притвор се Бојан Јовановски - Боки 13, Зоран Милевски - Кичеец, а италијанскиот весник „Ла Верита“ објавува снимки од примопредавање пари и...

Царовска денеска даде исказ во Обвинителство за скандалот со пензиите

Во врска со кривичната пријава поднесена против непознат сторител за кривично дело  – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 од Кривичниот законик која се однесува на невршење на распределба на осигуреници во вториот столб од пензискиот систем и неисплата на придонеси во приватните пензиски фондови, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска го испита...

Заев и Верушевски денеска ќе даваат исказ во СЈО за „Таргет“

Премиерот Зоран Заев и поранешниот директор на Управата за безбедност и за контраразузнавање, Зоран Верушевски, денеска треба да се појават и да дадат исказ во Специјалното јавно обвинителство во врска со случајот „Таргет“, потврдија за „Мета“ од СЈО. Според информациите, Заев и Верушевски треба да пристигнат во СЈО во 14.30 часот, по претходна покана од обвинителството. Случајот „Таргет“ се однесува на...

Адвокатот Додевски повикан како сведок во СЈО за случајот „Талир“

Aдвокатот Никола Додевски ќе биде повикан како сведок во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“ и тој нема да може да биде адвокат на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, за овој случај, кој е првоосомничен пишува порталот „Сакам да кажам“ (www. sdk.mk). Од Специјалното јавното обвинителство ја потврдиле информацијата, но не кажале повеќе детали во врска со...

Јанакиески дојде во СЈО да даде исказ за случајот „Талир“

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, попладнево во 14 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство, каде според информациите треба да даде исказ за случајот „Талир“ во кој и тој е еден од осомничените. Јанакиески не даде изјава за медиумите. Инаку во Специјалното јавно обвинителство денеска беше и пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски. Таа по излегувањето изјави дека била повикана...

Димитриев не дал исказ во СЈО, побарал увид во доказите

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 11 осомничени. - Побарав увид во доказите и штом ги добијам, ќе се произнесам - рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Димитриев во СЈО се задржа околу еден...

Емил Димитрев дава исказ во СЈО за случајот „Талир“

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев претпладнево во 11 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде според информациите треба да даде исказ во врска со случајот „Талир“. Димитриев во СЈО дојде со адвокатот Никола Додевски кој ги застапува поголемиот дел од осомничените во случаите што ги води СЈО. Како што дознаваме, СЈО доставило покани до сите 11...

Села: Јасно е кои се нарачателите на насилствата, треба да одговараат пред правдата

„Мислам дека нема потреба од многу докази, се беше јасно и се случуваше пред очите на јавноста. Сите тие кои си земаа за право и влегоа во Собранието, треба да одговараат пред органите на правдата ако сакаме да имаме правна држава,“ изјави претседателот на Движење за реформи на ДПА (ДР-ДПА), Зијадин Села, откако даде исказ во Основно јавно обвинителство за...

Шекеринска: ОЈО да не стане соучесник во политичкото насилство

Во Обвинителството го раскажав настаните што се случија во Собранието и дека тој ден луѓето присутни таму, особено пратениците, беа цел на еден крвнички напад, за некои од нив и да го изгубат животот, изјави Радмила Шекеринска, заменик-претседателката на СДСМ, при излегувањето ОЈО, каде што денеска даваше исказ за насилните случувања на 27 април во Собранието. - Ги кажав сите информации што се...

Заев: Со кабинетот на Иванов го усогласуваме текстот со гаранциите за унитарноста

Кабинетите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, биле во постојан контакт околу усогласувањето на текстот на писмената гаранција за унитарноста на државата, која Иванов ја бара од новото парламентарно мнозинство. Ова денеска го соопшти лидерот на СДСМ, по излегувањето од Јавното обвинителство, каде даваше исказ како оштетен во насилствата во Собранието на...

Заев дојде во Обвинителството да даде исказ за насилствата во Собранието

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, утрово дојде во Јавното обвинителство да даде исказ како оштетен во насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април, јавува „Телевизија 24“. Во Основното јавно обвинителство Скопје повикани се да дадат исказ и други пратеници што беа нападнати. Како што јавува „Телма“, во обвинителството во текот на денот искази треба да дадат уште шестмина пратеници...

Панчевски ем дал исказ во Обвинителство ем му поднел контрапријава на Џолев

Претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, денеска бил да даде исказ во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во врска со кривична пријава што против него ја поднесе неговиот колега, судијата Иван Џолев. Панчевски, како што информираат од судот, откако дал исказ во обвинителството, во кој ги отфрлил како неосновани наводите во тужбата, веднаш му...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...