fbpx
Таг: ИСИС

таг: ИСИС

Без ниту еден доказ се обвинува НАТО, ИСИС и Ал Каеда за петкратното убиство на Смилковско Езеро

Во објавата што ја рецензираме произволно се тврди дека ЦИА ја креирале Ал Каеда и ИСИС и дека НАТО стои зад масакрот на Смилковско Езеро. За ова не се нуди ниеден доказ. Петкратното убиство кај Смилковско Езеро се случи на 12 април 2012 година. За овој случај, познат кај јавноста како „Монструм“ имаше повторно судење и тој доби судска разрешница....

Тенденциозно и без докази се обвинува дека Украина и Западот стојат зад терористичкиот напад во Москва

Одговорноста за нападот во Москва ја презеде милитантната група Исламска држава (ИСИС). Ден по нападот, на 23 март, ИСИС објави фотографија од четворицата напаѓачи. На 24 март, пак, ИСИС објави видео од нападот во концертната сала. На видеото, кое Би-Би-Си го потврди како вистинито, се гледа како еден од вооружените напаѓачи отвора оган врз неколку луѓе. По ова се...

Стар говор на Трамп не е доказ дека Обама стои зад ИСИС и нападите во Москва

Трамп навистина рекол дека Обама е основач на ИСИС, но тоа има метафорично значење, мислејќи, пред сè, на политиката која ја водел Обама и постапките кои ги преземал. Иако тој рекол дека буквално мислел дека Обама е основач на ИСИС, сепак подоцна и самиот признал дека бил сакркастичен. Трамп по нападот во Москва нема дадено изјава во врска со...

Кривична пријава за тројца македонски државјани, се приклучиле на ИСИС

Во рамките на глобалната борба против тероризмот полицијата приведе тројца македонски државјани, на кои им е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело "служба во непријателска војска", соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Тие, како што кажаа од МВР, се приклучиле во вооружените формации на терористичката организација Исламска држава (ИСИС) на територијата на Сирија во текот на 2014 година и...

Четворица борци на ИСИС од Ирак и Авганистан вратени во земјава, заедно со нивните семејства

Четворица мажи - странски терористички борци, заедно со 5 жени и 14 деца вчера вечер беа вратени во нашата земја, информираат од владината прес-служба. Процесот на репатријација е спроведен согласно обврските на Република Северна Македонија кои произлегуваат од меѓународното право, меѓународното право за човекови права, меѓународното хуманитарно право, стандардите и резолуциите на Советот за безбедност при Обединетите нации. „Против четворицата...

Уапсени тројца домашни ИСИС-овци, запленето оружје, муниција и „појаси за самоубијци“ (галерија+видео)

Во акција на Министерството за внатрешни работи (МВР), во соработка со Агенцијата за национална безбедност (АНБ), а по наредба на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), вчера се уапсени тројца терористи кои се организирале по урнекот на ИСИС и сакале да извршат терористички дела. При претресите биле пронајдени и „појаси за самоубијци“. Уапсените претходно...

Пентагон: „Исламска држава“ повторно се враќа во Сирија

Според еден интерен извештај на Министерство за одбрана на САД, терористичката организација „Исламска држава“ (ИД) работи на тоа да поврати територии и влијание во Сирија, пишува францускиот весник „Ле Монд“, кој го видел извештајот. Генералниот инспектор на Пентагон во извештајот вчера предупредил дека „иако ,Калифатот' ја изгубил својата територија, има капацитети за бунт во Ирак и ги обновил своите активности...

Седум репатрирани повратници од ИСИС ја признале вината

Седум македонски државјани, поранешни борци на Исламска држава кои војувале во Сирија, а во август лани беа репатрирани во земјава, денеска ја признале вината, соопшти Јавното обвинителство. „Денеска во Основниот суд Скопје 1 Скопје, на главната расправа при произнесување за вина, седумтемина македонски државјани обвинети за Учество во странска војска, паравоени или параполициски формации, а едно лице обвинето и за...

Допрва ќе има депортација и обвиненија за повратници од ИСИС (инфографик)

Се очекува репатријација на македонски државјани заробени како борци во редовите на Исламска држава на Ирак и Сирија, а добар дел од нив ќе бидат предмет на понатамошна постапка, затоа што учеството во странски војски е кривично дело, оценува Павле Трајанов, поранешен министер за внатрешни работи. - Се очекува дека во претстојниот период ќе има доста депортирани. Курдите држат околу...

Штурото соопштение за опасноста од ИСИС треба да се дообјасни за да не создава паника

МВР мора да ја дообјасни ситуацијата, особено опасноста од поддржувачи на Исламската држава на Ирак и Сирија (ИСИС) во земјава, затоа што со штурото соопштение предизвикува или паника, или недоверба кај граѓаните, сметаат експертите. Павле Трајанов, поранешен министер за внатрешни работи, смета дека ситуацијата требало да се дообјасни „во некоја форма“, а пензионираниот полковник Благоја Марковски, поранешен портпарол на АРМ,...

Никола Димитров во дводневна посета на Вашингтон

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Вашингтон, САД, каде ќе има средби со претставници на американската администрација, Конгресот и тинк-тенк заедницата. Димитров ќе се обрати на  трибина посветена на иднината на Македонија и Југоисточна Европа, организирана од Атлантскиот совет на САД. Исто така, на покана на државниот секретар на САД, Димитров со...

Пентагон ја поздрави репатриацијата на 7 македонски борци од ИСИС

Пентагон ја поздрави одлуката на Македонија да ја прифати групата нејзини државјани, кои како странски платеници се заробени во Сирија. МВР вчера соопшти во заедничка акција со Командата на Глобалната антитерористичка коалиција и Сириските Демократски Сили приведе седуммина македонски државјани, кои се бореле на боиштата во Сирија и Ирак. Портпаролот на Пентагон, Шон Робертсон, за Си-Ен-Ен изјави дека Сириските Демократски...

Јолевски: Важно е да се разберат трендовите при користење на сајбер-просторот од ИД

Југоисточна Европа, исто како и другите региони, се соочува со предизвици поврзани со редикализацијата и со тероризмот во сајбер-просторот, за што е потребен одговор од НАТО и од земјите партнери на Алијансата. Ова го нагласи министерот за одбрана, Зоран Јолевски, во обраќањето пред присутните учесници на напредната школа на НАТО посветена на борбата против ИД преку сајбер-просторот, која почна денеска...

Во Охрид се одржува напредна школа на НАТО за справување со ИД

Педесетина учесници од безбедносните сектори на Македонија, Бугарија, Албанија, Босна и Херцеговина, Словенија, Србија, Хрватска и на Црна Гора од денеска до петок учествуваат на напредна школа на НАТО на тема „Борба против активностите на ИД за радикализација преку сајбер-просторот во регионот на Југоисточна Европа“. На отворањето на школата, која се одржува во Охрид, прв говореше министерот за одбрана, Зоран...

Во Франција уапсен малолетник кој се подготвувал да изврши терористички напад

Француската полиција денеска соопшти дека во Франција е уапсен малолетник на возраст од 15 години затоа што се подготвувал да изврши терористичка напад. Уапсениот е осомничен затоа што преку интернет бил во контакт со Рашид Касим, член на Исламска држава и осомничен за неколку терористички напади кои се случиле во Франција во последните неколку месеци. Изминатите неколку денови, француската полиција уапси...

(Видео) МВР: Во продолжение на акцијата „Ќелија“, уапсени се четири лица

Во продолжение на акцијата „Ќелија“, полицијата ноќеска упаси четири лица за кои постојат основани сомнежи дека биле дел од терористичката огранизација Исламска држава. - Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција против С.Р. (26), Б.С. (32), Б.Г. (23), Е.У. (36), Ф.И. (31), сите од Скопје, М.М. (38) од Тетово и С.И....

Во полициска акција уапсени четворица поранешни припадници на ИД

Во акција спроведена рано утринава во Скопје и во Тетово, уапсени се четири лица, а се трага по тројца осомничени дека се поранешни припадници на ИД, информираат од Јавното обвинителство. „Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, донесе наредба за спроведување истрага за седум лица, припадници на ИД. На осомничените им се става на...

Две лица уапсени за убиството на полицаецот и на неговата сопруга во Париз

Две лица се уапсени денеска во рамки на истрагата за убиството на еден полицаец и на неговата сопруга во предградието на Париз, кое француските власти го окарактеризираа како терористички напад. Извори од полицијата изјавија дека двете лица се поврзани со Лароси Абала, кој го уби полицаецот, а потоа се забаракадира во неговата куќа, убивајќи ја и неговата сопруга. Полицијата го ликвидираше,...

Обама: Масакрот во Орландо е чин на терор и на омраза

Американскиот претседател, Барак Обама, го осуди најголемиот масакр во современата историја на САД, во кој 50 луѓе беа убиени во клуб за хомосексуалци во Орландо на Флорида, нарекувајќи го чин на терор и на омраза. - Сега знам доволно за да можеме да кажеме дека тоа е чин на терор и на омраза. Но, никаков акт на терор и на омраза...

ИД употреби хемиско оружје во Ирак

Повеќе од 40 лица во северниот дел на Ирак се затруени од гас и имаат осипи откако припадници на Исламска држава го нападнале селото Таза со гранати и со ракети „катјуша“, полни со отровни материи. Ниту еден човек не починал, но петмина се хоспитализирани. Селото Таза се наоѓа на 20 километри од Киркук и е населено со Туркмени шиити. Селото е...

АНАЛИЗА: Ако не се вложуваат во стратешки проекти, новите заеми само ќе го „билдаат“ долгот

Јавниот долг се „спушти“ под 60 отсто - во првиот изборен квартал од годинава, јавниот долг изнесувал 58,6 проценти од БДП. Идната Влада планира нов заем од 1 милијарда...