fbpx
Таг: Ирена Цветковиќ

таг: Ирена Цветковиќ

Цветковиќ: Си протнале свои шовинистички и патријархални идеологии во учебникот по социологија

Дел од учебник по социологија за втора година средно образование, вчера и денеска предизвика лавина реакции во јавноста. Станува збор за содржина која ја дискриминира жената, односно тврди дека ако жената е затворена дома, таа нема можност да прави кривични дела. „Причините за различното учество на жените во криминалитетот се објаснуваат со општествената положба на жената. Ако жената е затворена...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...