fbpx
Таг: иредентизам

таг: иредентизам

Димитров и Коѕиас имале „разговор без надмудрување“ и дефинирале временска рамка

Разговаравме за првпат за временската рамка и за чекорите кои ќе следат, доколку се постигне решение, односно како тоа ќе изгледа и ќе се имплементира. Ова беше разговор без надмудрување, со големо разбирање за потребите на другиот. Нашиот главен предизвик е како главните грижи на двете страни да ги составиме и да ја најдеме комбинацијата што ова ќе го...

Коѕијас: Грција не треба да се плаши од компромис со една мала држава

Името не треба да има иредентистички елементи, треба да биде сложено со географска одредница, со придавка и да разграничува дека не станува збор за грчката Македонија, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во обраќањето на промоцијата на книгата „Македонското прашање“ на Никос Мерѕос. - Треба да најдеме сложено име што ќе ја изразува посебноста и географската позиција на оваа...

Павлопулос: Името на соседната земја зрачи иредентизам

Предуслов за влез во НАТО и ЕУ е името да се реши на начин кој ќе исклучи секаков вид на иредентизам, порача грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од Лариса, говорејќи пред припадници на грчкото воздухопловство. Павлопулос смета дека „денешното име признато и од други земји, јасно зрачи иредентизам“. - Истите барања на меѓународната заедница, на НАТО и на Европската Унија покажуваат дека...

Ципрас за средбата со Заев: Се направија чекори за приближување, имаше и знаци на разбирање

Се направија некои чекори за приближување, имаше знаци на разбирање и добра волја, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас на средбата со претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос за развојот на настаните во македонско-грчките односи, јавува Македонската информативна агенција (МИА). - Прашањата за иредентизмот се прашања што треба да станат приоритет при решавањето на проблемот со името. Мислам дека е позитивна, и знак на добра...

ВМРО-ДПМНЕ: И СДСМ одбегнува да каже на која држава е Заев премиер

СДСМ исто како и Зоран Заев одбегнува да каже на која држава е тој премиер, стои во реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на соопштение на СДСМ, а во врска со вчерашната средба на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас во Давос. „Од што се срами и од што бегаат и СДСМ и Заев? Наместо конкретни одговори и...

Коѕиас на „Твитер“: Со нашата надворешна политика ставаме крај на иредентизмот

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, по завршувањето на средбата помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Давос на „Твитер“ напиша дека ставаат крај на иредентизмот. Во грчките медиуми се коментира дека објавата е напад и критика до опозициската Нова демократија. „Со нивната инерција дозволија да се градат „иредентистички Александровци Велики“. Со нашата надворешна политика ставаме...

Заев – Ципрас: Автопатот „Александар Македонски“ ќе се преименува во „Пријателство“

Крајното решение за спорот со името мора да биде прифатено од двете страни, а во меѓувреме силно сме посветени на мерките на градење доверба, порачаа денеска на прес-конфренција македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот колега, Алексис Ципрас по првата заедничка средба која траеше повеќе од два часа. Заев потенцираше дека Македонија нема територијални претензии кон Грција и за да го...

Ципрас: Не е неразумно терминот Македонија да е вклучен во името кое ќе важи за сите

Веќе 25 години соседите се признаени со името „Република Македонија“ од голем број земји, додека ние насекаде се бориме сите да ги нарекуваат ФИРОМ, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за „Етнос“. Ципрас вели дека македонска нација никогаш не постоела во античко време, како што не постоела и нација на Атињаните или Спартанците и дека „не е апсурдно терминот...

Павлопулос: Македонија била, е и ќе остане грчка

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, во говор во Офицерскиот клуб во Солун, повторно ја обвини Македонија за фалсификување на историјата, за користење име кое, наводно, не ѝ припаѓа и за изразување иредентистички тензии, и притоа не пропушти да спомене дека Македонија била, е и ќе остане грчка. - Ѝ велиме на БЈРМ - подаваме рака на пријателство, но нема шанси да толерираме. Тоа е...

Коѕиас: Заедничка комисија ќе ги отстранува иредентистичките поими во учебниците

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас во интервју за грчката национална телевизија „ЕРТ“ изјавил дека, со министерот за надворешни работи, Никола Димитров се договориле да формираат заедничка комисија од експерти кои ќе ги отстранат иредентистичките поими во учебниците и географските карти. Коѕаси изразил надеж дека до крајот на ноември ќе има првични резултати од работата на оваа комисија...

Постои отворен прозорец за разговори за името, рекол Коѕиас по средбата со Гутереш

Македонија и спорот за името биле една од темите на кои вчера во Њујорк разговарале шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, и генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш. Како што соопшти грчкото МНР, во врска со спорот за името и разговорите со посредство на посредникот Метју Нимиц, Коѕиас рекол дека „постои отворен прозорец за можности“ да се разговара за...

Коѕиас: Сакаме нашиот мил северен сосед да биде дел од ЕУ и од НАТО, но да исполни услови

Грција ги поддржува евроатланските аспирации на целиот регион, истакна министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, по средбата со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. - Сакаме да ѝ помогнеме на земјата, да ѝ ги пренесеме искуствата и слабостите. Одлуките од Букурешт мора да се реализираат за потоа земјата да стане членка на НАТО. Сакаме нашиот мил северен сосед...

Коѕиас обвинува дека меѓународната заедница ја разгалила Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, во интервју за грчката телевизија „Антена“, ја обвини Македонија за иредентизам, неподготвеност, но и за разгаленост од меѓународната заедница. - Бев, како што знаете, двапати во Скопје, разговаравме за прашањето, беа неподготвени. Дојдоа во Грција, пак неподготвени. Разгалени се од меѓународниот фактор. Овде си имаме работа со иредентизам кој не треба да го...

Нема членство во ЕУ за Македонија сè додека се однесува иредентистички, порача Павлопулос

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, им порача на македонските политичари дека сè додека се покажуваат иредентистички тенденции, Македонија нема да има европска иднина. Павлопулос ова го нагласи во неговата порака до народот на денешното одбележување на денот на независноста на Грција, без директно да го спомене името на Македонија. Според грчкиот претседател, иредентистичките тенденции и инсистирањето на името Македонија се директно фалсификување...

Павлопулос: Нема влез на БЈРМ во ЕУ сè додека се инсистира на името „Македонија“

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од Серес испрати нова порака дека Македонија е грчка и колку побргу тој факт го прифатат македонските политичари, толку побргу ќе се подобри политичката клима меѓу двете држави. Павлопулос отворено спомена дека рампата за влез во Европската Унија за Македонија ќе остане затворена сè додека се инсистира да се користи името „Македонија“ и се шири иредентизам. „Македонија...

МНР: Павлопулос да нè посети и да се запознае со постоењето на македонскиот народ

„Секоја земја и нејзиниот народ имаат неприкосновено право на самоопределување и суверено да одлучуваат за своето именување и идентитет. Провокација и неприфаќање на реалноста е кога одредени политичари не можат да се соочат со тој факт. Истото е во спротивност на општоприфатените меѓународни принципи и на вредностите на европската интеграција“, се вели во реакцијата на МНР на изјавата на...

Павлопулос: Инсистирањето на името „Македонија“ е фалсификување на грчката историја

Македонија нема да стане дел од европското семејство сè додека инсистира да го користи само тоа име и да шири иредентизам, порача грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, во говор пред грчката Академија за одбрана. Според Павлопулос, ставот на Македонија да се инсистира името да биде само „Македонија“, е „провокација и фалсификување на грчката историја“. - Сè додека инсистира да го користи...

Павлопулос: Ветото за членство на Македонија во ЕУ не е грчка, туку европска позиција

Македонија мора да знае дека за да стане дел од европското семејство не смее да покажува иредентистички ставови кон друга држава, порачува грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, Павлопулос отворено посочи дека Грција има право на вето за нашето ЕУ-членство доколку македонската влада продолжи да го прекршува европското право преку иредентизам кон Грција, а...

Аманатидис: Добри врски не се градат со иредентизам и со фалсификување на грчката историја

Во Македонија сè уште не се созреани условите за да се прифати суштински компромис со Грција околу спорот за името, смета грчкиот заменик-министер за надворешни работи, Јанис Аманатидис. Одговарајќи на пратенички прашања од Златна зора и од Унијата на центристи околу наводните информации во грчките медиуми дека Грција почнала да ги признава македонските пасоши, Аманатидис објaсни дека грчката влада не направила никаква...

Грчкото МНР на „Твитер“: Опасни се сите иредентистички активности од македонска страна

Грчкото Министерство за надворешни работи преку „Твитер“ се огласи за случајот со Антонио Милошоски во Онтарио. Индиректно, без да го споменуваат Милошоски, чиј говор пред карта на Македонија со егејскиот дел беше споменат како провокација од Нова демократија, во твитот од Министерството забележуваат дека се опасни сите иредентистички активности од македонска страна. „Рокот на важење на паралелните производи од скопскиот...

Само еден концесионер на мала хидроцентрала во Националниот парк „Шар Планина“ се откажал, останатите бараат обесштетување

Концесионерите на четири од седумте мали хидроцентрали кои се зацртани во Националниот парк „Шар Планина“ побарале надомест за вложените средства за да се откажат од изградбата. Само еден концесионер...