fbpx
Таг: ИПА

таг: ИПА

Димитров: Наодите од Извештајот да се користат како референтна точка за рационализирање и управување со реформите

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров ко-претседаваше со Заедничкиот мониторинг комитет со Европската Комисија, на која што истакна дека потребен ни е фокус и акција, досегашното искуство да го искористиме како катализатор за придвижување. Со цел да се направи преглед на спроведувањето на средствата алоцирани преку ИПА, вицепремиерот Димитров нагласи дека наодите од Извештајот на ЕК за Северна Македонија ќе...

Помош за БиХ во борбата против Ковид-19: Публицитет за политички наклонетите земји

Поделеноста на Босна и Херцеговина се отсликува и на хуманитарно ниво. Избраните политички лидери од двaта босанскохерцеговски ентитети се најгласни кога бараат помош од државите кои им се наклонети, а тоа се одразува и во известувањето на медиумите. И додека политичарите во Република Српска ја нагласуваат и медиумски ја експонираат помошта од „пријателските“ Русија и Србија, во Федерацијата на...

Пролетва тендер за изведба на првата и третата фаза од експресниот пат Градско – Прилеп

И покрај тоа што беше најавено за јануари, објавувањето на тендерот за продолжување на изградбата на првата фаза од експресниот пат Градско - Прилеп е поместено за претстојнава пролет. Од Јавното претпријатие за државни патишта информираат дека со експерти од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) започнале со изработка на тендерската документација за делницата од Фаришка и Дреновска...

Реализирани се 133 проекти за рурална инфраструктура со грант средства од ИПА

Завршени се целосно сите градежни работи финансирани преку ИПА-грантот за рурална инфраструктура, во рамки на Проектот за подобрување на општински услуги - МСИП, кој го спроведува Министерството за финансии. „Станува збор за 133 капитални проекти реализирани во 78 општини во земјава, кои имаат за цел подобрување на квалитетот на живот во руралните средини и решавање на инфраструктурните проблеми.Вкупната вредност на...

ЕБОР и „Шпаркасе банка Македонија“ ќе го зголемат финансирањето на МСП

„Шпаркасе банка Македонија“ е втората македонска банка која ќе и се приклучи на иницијативата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за поттикнување на кредитирањето на малите и средни претпријатија (МСП) во земјата. ЕБПР обезбедува 10 милиони евра на „Шпаркасе банка Македонија“, од Програмата за поддршка на конкурентноста за Западен Балкан, која заедно со Европската унија (ЕУ), обезбедува среднорочно...

Ивана Петровска, АЛДА: Со блокирани сметки тешко до парите од европските фондови

Македонија неодамна врати околу 70 милиони евра европски пари наменети за изградба на нов клинички центар, а во изминативе години локалната и централната власт покажаа делумен капацитет за искористување на средствата од европските фондови. Со оглед на тоа што во зависност од исходот на референдумот на 30 септември, нашата земја следната година би можела да ги почне пристапните преговори...

Османи: Подготвени сме да ги дочекаме клучните датуми за евроинтеграцијата

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан, во рамките на генералниот Директорат за соседство и проширување во Европска Унија, (ДГ НЕАР). „Остваривме значаен напредок на сите полиња, имплементацијата на реформите во наредниот период ќе се интензивира и Македонија во 2018 година подготвена ќе ги дочека клучните датуми за нашите европски интеграции“, информитрал Османи. Тој...

Жбогар: Загубеното време да се надомести со поголема посветеност на реформите

Загубеното време треба да се надомести преку посилна посветеност на владата и на јавната администрација на тековните реформи и со посилна вклученост на граѓаните во реформите. Секој има одговорност за напредокот на земјата, вели шефот на Делегацијата на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар. Евроамбасадорот во врска со усвојувањето на Акциската програма на Европската комисија за Македонија за 2017 година и...

Османи – Атебери: Поддршката од УСАИД има големо влијание за развојот на Македонија

Поддршката од УСАИД има големо влијание за развојот на Македонија, истакнал вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на средбата со новиот постојан претставник на УСАИД во земјава, Дејвид Атебери. Османи, како што соопштија од неговиот кабинет, на Атебери му ги презентирал надлежностите и политичката агенда на Секретаријататот за европски прашања (СЕП), посочувајќи дека моменталниот фокус на Владата и на СЕП е...

Османи почнува редовни консултации со амбасадорите од Западен Балкан

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ја одржа првата средба со амбасадори на земјите од Западен Бакан, која, како што рече е увод во постојани координативни средби. Во средбата во Секретаријатот за европски прашања (СЕП) учествувале претставници на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија и на Црна Гора. На средбата се разговарало за регионалната соработка на земјите од Западниот...

Стратегија „ЈИЕ 2020“: Земјите од Балканот стабилизирани, но не напредуваат еднакво

По три години од спроведувањето на Стратегијата „Југоисточна Европа 2020“, дојдено е до долгоочекуваната стабилизација на земјите од Западен Балкан, но со нееднаков напредок. Ова беше констатирано на денешниот годишен состанок на управувачкиот одбор за стратегијата на Регионалниот совет за соработка (РСС), интервладино оперативно тело на земјите од ЈИЕ, на кој беше усвоена годишната програма, а беше разговарано и за новиот...

Народна банка промовираше нов систем за прекугранични плаќања во евра

Нов систем за прекугранични плаќања во евра промовираше Народна банка. Целта на овој проект е побрзо и посигурно да се извршуваат прекуграничните плаќања во евра и да се намалат трошоците за нив, од што економијата би имала придобивки, вклучително компаниите и домаќинствата. - Со остварувањето на овој проект, се постигна повисоко ниво на платежна интеграција на Македонија во платежната инфраструктура...

Жбогар и „ЕУ за тебе“ денеска во посета на Валандово

Шефот на Делегацијата на Европската Унија, Самуел Жбогар, денеска ќе биде во посета Валандово, во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“, каде ќе се сретне со градоначалникот Николче Чурлиновски и ќе го посети проектот финансиран од ЕУ, „Квалитетот на животот, услов за напредок и за одржлив развој во прекуграничниот регион“. Амбасадорот, исто така, ќе го посети Центарот за социјална работа во...

Жбогар и „ЕУ за тебе“ утре во посета на Валандово

Шефот на делегацијата на Европската Унија, Самуел Жбогар, утре ќе го посети Валандово, во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“, каде ќе се сретне со градоначалникот Николче Чурлиновски и ќе го посети проектот финансиран од ЕУ „Квалитетот на животот, услов за напредок и за одржлив развој во прекуграничниот регион“. Амбасадорот, исто така, ќе го посети Центарот за социјална работа во Валандово...

Општините Новаци и Алмопија ќе го развиваат туризмот со пари од ЕУ

Завршната конференција на проектот „Жива историја - живо наследство“ ќе биде организирана во општинската сала на Општина Новаци, утре во 12 часот. Проектот, кој чини 293.036 евра, е финансиран од Европската Унија во рамките на Програмата за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Грција. Целта на овој проект е да се зајакне соработката помеѓу општината Новаци и грчката општина Алмопија, за да...

„ЕУ за тебе“ утре во Гевгелија

Евроамбасадорот Самуел Жбогар, утре во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“ ќе ја посети Гевгелија каде што ќе се сретне со градоначалникот Иван Франгов и ќе присуствува на промоција на проектот „Подобрување на системот за водоснабдување во општина Гевгелија“. Кампањата „ЕУ за тебе" има за цел да ја подигне свеста и да ја информира јавноста за помошта на ЕУ во...

Кампањата „ЕУ за тебе“ утре во Радовиш

Новиот проект на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, „ЕУ за тебе“, чија цел е да ја подигне свеста и да ја информира јавноста за помошта што ЕУ ѝ ја пружа на земјава, продолжува утре во Радовиш. Тоа е вториот настан, после промоцијата на 27 јануари во Кичево. Шефот на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, и амбасадорот...

3,5 милиони евра за прекугранична соработка меѓу Србија и Македонија

Европската комисија ја усвои првата Програма за прекугранична соработка помеѓу Србија и Македонија, чие финансирање е во висина од 3,5 милиони евра, обезбедено преку претпристапните фондови на Европската Унија (ИПА-фонд) за периодот 2016-2020 година. За првата фаза на спроведување на оваа програма, во текот на оваа и на следната година на располагање ќе бидат 1,4 милиони евра, соопшти Делегацијата на ЕУ...

Охрид и Воден ќе нудат заеднички туристички пакети

Градовите Охрид од Македонија и Воден од Грција ќе нудат заеднички туристички пакети, како нов туристички производ во меѓусебната соработка. Специфика на двата града се природните убавини, особено богатството од водни ресурси. Тоа е препознаено и од ЕУ, така што ќе бидат финасирани неколку проекти, преку Програмата за трансгранична соработка на ИПА-фондовите. Во тек е реализацијата на проектот „Вотернет“ (Waternet) во чии...

Димова: Вратени нови 24 милиони евра од фондовите ИПА1

„Благодарение на неодговорната и расипничка власт на Никола Груевски, Република Македонија врати нови 24 милиони евра доделени неповратни средства од третата компонента на фондовите ИПА1 наменети за регионален развој“, соопшти денеска на прес-конференција пратеничката Лидија Димова. - Ова се нови 24 милиони евра за коишто известуваме! Настрана оние стотина милиони евра од програмата ИПА2 што ЕУ ги повлече и никогаш...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...