fbpx
Таг: Инженерски прстен

таг: Инженерски прстен

Јанкуловска: Патот до признанието Инженерски прстен е поплочен со многу труд и одрекувања

Претседателот Стево Пендаровски денеска го врачи признанието „Инженерски прстен“ на 12 најуспешни студенти кои дипломирале на факултетите што негуваат инженерски дисциплини во Република Северна Македонија. Манифестацијата се одржува по 19. пат во организација на Инженерската институција на Македонија и Комората на овластени архитекти и овластени инженери, а под покровителство на претседателот. Во своето обраќање Пендаровски истакна дека со доделувањето на ова...

Пендаровски им додели „Инженерски прстен“ на најуспешните дипломирани инженерки

Претседателот Стево Пендаровски им го врачи признанието „Инженерски прстен“ на најуспешните студенти кои дипломирале на факултетите што негуваат инженерски дисциплини, информираат од претседателскиот кабинет. Дури 10 од вкупно 12 добитници на прстенот се жени, односно над 83 проценти. Овогодинешни добитници на признанието се: Марија Петрова од Архитектонски факултет – Скопје; Дејан Геговски од Градежен факултет, Скопје; Маја Шаревска од Машински...

Иванов ќе го додели признанието „Инженерски прстен 2016“

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Охрид ќе го додели признанието „Инженерски прстен 2016“ на најдобрите дипломирани студенти што ги негуваат инженерските дисциплини. „Инженерски прстен“ е традиционална манифестација организирана од Инженерската институција на Македонија и од Комората на овластени архитекти и овластени инженери, а под покровителство на претседателот Ѓорге Иванов. „Инженерски прстен“ претставува поттик за изучување на инженерството и придонес за формирање...

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат...