fbpx
Таг: Инвертери

таг: Инвертери

Град Скопје: Пристигнаа 1.650 барања за субвенции за инвертер клима уреди

Градот Скопје информира дека јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата се исцрпени. „Во текот на наредните денови Градот Скопје ќе ги обработува пристигнатите барања за субвенции и ако се утврди дека не се исцрпени сите средства предвидени за оваа намена, постои можност повикот да се продолжи, за што јавноста ќе биде навреме информирана.Од...

За разлика од Скопје и Кичево, Тетово сè уште нема оглас за доделување на субвенции за инвертери

Општина Тетово сè уште го нема подготвено јавниот повик за аплицирање за субвенции за инвертери, за разлика од Скопје и од Кичево, каде жителите започнаа да аплицираат. Од Општината за „Порталб.мк“ изјавија дека огласот ќе го објават во текот на следната недела. Од четирите општини во Северна Македонија каде воздухот е најзагаден и кои се избрани за доделување на вакви...

Скопје и владата се подготвени за објавување на повикот за субвенционирање на инвертерите

Градските власти и владата ги прават последните подготовки пред распишувањето на повикот за доделување на субвенции за набавка на инвертер клима уреди од домаќинствата во главниот град. Советот на град Скопје на денешната седница ги усвои предложените измени и дополнувања на годинешниов буџет, со што во него се вклучија префрлените средства од владата за планираните субвенции. „Во основниот буџет на...

Со субвенциите за инвертери за три години треба да бидат елиминирани печките на тврди горива

Субвенции за 10 илјади домаќинства за купување на инвертери со ваучери во износ од една илјада евра по домаќинство е една од клучните мерки во борбата против аерозагадувањето кои владата ги прифати и ги спроведува, објави на денешната прес-конференција премиерот Зоран Заев. Целта е во наредните три години целосно да биде елиминирана употребата на печки на тврди и фосилни...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...