fbpx
Таг: интервенција

таг: интервенција

Бајден мисли дека Русија ќе ја нападне Украина, предупредува за разорни последици

Американскиот претседател Џо Бајден мисли дека Русија ќе ја нападне Украина, но смета оти Владимир Путин не сака „целосна војна“, јавува Би-би-си. Бајден на прес-конференција предупреди дека Путин ќе плати „сериозна и скапа цена“ за инвазијата, но и посочи дека упадот од помали размери може да се третира поинаку. Весникот Гардијан ја пренесува изјавата на Бајден, во која што тој...

САД побараа објаснување од казахстанските власти за повикот на странски сили во земјата

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ја осуди одлуката на казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев да се пука без предупредување врз протестантите во земјата. САД побараа објаснување од казахстанските власти за одлуката на Токаев да побара помош од странски воени сили од Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ). Русија испрати неколку илјади војници во Казахстан под покровителство на ОДКБ, а...

На есен, вакциналниот сертификат ќе биде неопходен за да се оди на масовен настан

Здравствените власти размислуваат почнувајќи од есенските месеци, да мора задолжително да се бара вакцинален сертификат за да може да се присуствува на масовен настан. Ова значи, како што кажа министерот за здравство Венко Филипче, дека во кино, или на некој културен настан, дека ќе се бара поседување на сертификатот. - Почнувајќи од есенските месеци, овие недели пред нас ќе размислуваме...

ДИЖС: Отстранета бетонската база што го загадуваше Р’жаничино и околината

бетонска база фото: ДИЖС
Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) информира дека е отстранета бетонската база АРАДИКО КОП ДООЕЛ во Р'жаничино, што со години го загадуваше селото и околината. Инспекторите утврдиле дека базата работела без интегрирана Б дозвола, а покрај функционирањето без соодветна документација, од базата и од тешките товарни возила се ослободувале емисии во воздухот, бучава и вибрации. Дополнително, вишокот на бетон...

Седма по ред интервенција на планинската спасителна служба во Охрид

Вчера Планинската спасителна служба при Црвен крст Охрид (ПСС), доби повик од страна на група планински велосипедисти од Холандија, кои јавија дека при пад во близина на Трпејчко поле, југо-источно од Пештани, нивниот пријател се здобил со повреда во пределот на десниот колк. Тричлена екипа од ПСС со теренско возило веднаш излезе на терен, за кратко време лицето беше лоцирано,...

Италијанскиот гувернер најави државна помош за банките

Гувернерот на Централната банка на Италија, Игнацио Виско, изјави дека не ја отфрла можноста за државна интервенција во случај на проблеми со одредени банки. Во Италија постои се поголема загриженост дека банкарскиот сектор, кој е оптоварен со ненаплатени кредити во износ од 360 милијарди евра, може да предзвика банкарска криза. Италијанскиот министер за финансии, Пјер Карло Падоан, изјави дека државата продолжува...

Трета ноќ протести во Париз против реформите на пазарот на труд

Стотици демонстранти ноќеска простираа на Плоштадот на Републиката во Париз против реформите на пазарот на труд, што француските власти сакаат да ги спроведат, јавуваат светските агенции. Толпата, која трета ноќ по ред протестира во центарот на Париз, си заминала утрово по интервенцијата на полицијата. На синдикатите и студентските организации, кои во четвртокот, оваа недела, стапија во генерален штрајк поради...

Градоначалникот на Бутел го повикува Спасовски „да го ослободи крстот“

Градоначалникот на Општина Бутел, Петре Латиновски, денеска на прес-конференција го повика министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да интервенира и да го ослободи просторот кај кружниот тек во Бутел, кој од синоќа го запоседнаа активисти на ДУИ, во знак на протест против најавената изградба на 55-метарски крст. - Техничичкиот министер Оливер Спасовски вчера не ја изврши работата за која зема...

Повторно чад и оган над Охрид

Густ чад и помали пламени јазици, повторно се појавија попладнево над Охрид од источната страна, на местото на вчерашниот силен пожар на подножјето од планината Петрино. Голема среќа е што немаше ветер, така што и покрај високата температура, пожарникарите можеа да им пријдат на пламените јазици. Пожарникарите синоќа ја ставија стихијата под контрола, но очигледно не биле изгаснати сите жаришта.  

Екологистите бараат Вишиот управен суд да донесе одлука и да го затвори случајот со рудникот Иловица-Штука

Вишиот управен суд што побрзо да донесе одлука и конечно да го затвори случајот со рудникот Илoвица – Штука бараат еколошките активисти од југоистокот на земјава. Откако во март...