fbpx
Таг: интернационални фестивали

таг: интернационални фестивали

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска ја освои главната награда на „ЗИНЕБИ“, фестивалот во Билбао

Последниот снимен краток филм на Марија Апчевска-Петровска успеа да ја добие главната, прва филмска награда на 63-то издание на ЗИНЕБИ - Билбао Интернационален Фестивал за Документарни и Кратки Филмови. Призанинето на овој фестивал му ја донесе на филмот и номинацијата на престижната манифестација Европски Филмски Награди (European Film Awards). Покрај ова, филмот се кити со големи интернационални успеси, достигнувајќи номинација...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...