fbpx
Таг: интереси

таг: интереси

ВМРО-ДПМНЕ: Со вработувањето на Командант Хоџа, Заев им попушта на насилниците

Единствена референца на пријателот на Заев, Командантот Хоџа, е тоа што тој склучил политички договор со првиот човек на СДСМ да му го ослободи Танушевци, а за возврат на тоа да добие висока политичка функција во владата. Но, кој го држел Танушевци заробено и каде се оружјето и лицата кои биле подготвени да се спротивстават на македонската полиција? Каква...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го користи Законот за јазиците за блокада на реформите

Христијан Мицкоски продолжува по стапките на Никола Груевски, дејствува против интересите на граѓаните, против концептот едно општество и европските вредности со што нанесува штета на државните интереси, се вели во реакцијата на СДСМ на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението се додава дека „видливо е лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи оваа партија го прифати Законот за употреба на јазиците во...

Новиот закон за возила предвидува еколошки налепници и посебни таблици за таксистите

Министерство за економија е во процес на подготовка на предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за возила. Со предлог-законот се воведуваат посебни таблици за такси возилата и се воведуваат еколошки налепници за возилата. „Предлог-законот има за цел да ги уреди постапките за остварување на заштитата на правата и правните интереси на физичките лица, правните лица, како и заштитата на јавниот...

EДС на Анѓушев бара спогодбено раскинување на договорот со МЕПСО

Компанијата „Енерџи деливери солушн“ (ЕДС) побара спогодбено раскинување на договорот со МЕПСО за испорака на електрична енергија за покривање на загубите во електропреносниот систем на Македонија потпишан во декември 2016 година. Во барањето доставено од компанијата до МЕПСО, стои дека причина за барањето е избегнување на секаков можен сомнеж за судир на интерес по назначувањето на сопственикот на компанијата, Кочо Анѓушев,...

Анѓушев: „Фероинвест“ и другите мои компании нема да учествуваат на државни тендери

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, најави дека „Фероинвест“ и другите компании кои се во негова сопственост, а законски имаат други управители, нема да учествуваат на државни тендери. Тој во емисијата „Топ-тема“ на телевизијата „Телма“, појасни дека тендерот за компанијата ЕЛЕМ, случај кој предизвика бурни реакции во јавноста, бил распишан во февруари уште пред да се знае дека тој ќе...

Со новиот закон за енергетика ќе се штитат интересите на граѓаните, велат од Влада

Владата подготвува нов закон за енергетика и со него ќе се подобри уредувањето на односите во енергетскиот сектор, јасно ќе бидат определени правилата за сигурно, безбедно и квалитетно снабдување на потрошувачите со енергија, информираат од кабинетот на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Во соопштението се вели дека, целта е заштита на интересите на граѓаните. „Станува збор за реформски закон што...

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот за јазици, смета дека е спротивен на Уставот

Вчерашниот предлог-закон за двојазична Македонија од Зоран Заев се коси со Уставот на Република Македонија, изјави членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ не може и не смее да го поддржи законот што е „спротивен на Уставот“. Милошоски појасни дека тоа што „кукавички“ е направено е тоа што на овој предлог-закон за двојазична Македонија е ставено европско...

Попоски: За поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, договорот со Бугарија ќе мора да се коригира

Поранешниот министер за надворешни работи и сегашен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, денеска на прес-конференција во Собранието изјави дека Владата излегла во пресрет на барањата на Софија за договорот за добрососедство, но дека се добива впечаток дека ги заборавила македонските интереси. - Станува збор за меѓудржавен договор, но специфично е тоа што има определено оспорување на посебноста на...

ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа е дело на Еди Рама и е подметната како кукавичко јајце

„Секојдневно се нижат искази и докази дека тиранската  платформа е дело на Еди Рама и дека таа има цел да ја турне Македонија во уште подлабока криза и да ја редефинира во согласност со визиите на соросовите играчи на Балканот“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „аболираниот криминалец Зоран Заев е само уценет човек,...

ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа значи директно мешање во внатрешните работи

„Меѓу тиранската платформа и државните и национални интереси на својот народ, аболираниот криминалец Зоран Заев ја одбра платформата. Тиранската платформа значи директно мешање во внатрешните работи на Македонија“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „овојпат Заев ја продава цела Македонија, само за да ја засити својата патолошка желба за власт без поддршка од народот“. -...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ќе коалицира со Села, човекот кој Македонците ги множи со нула

„Зоран Заев си поигрува со националните и со државните интереси. Разбираме дека е уценет поради криминалите во кои е заглавен до гуша, но тоа не го оправдува неговото неодговорно однесување. Затоа граѓаните го изразуваат својот револт секој ден сè погласно“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „последното кое граѓаните можеа да го видат...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе стоиме цврсто на бедемот на одбраната на државните интереси

Наша историска и идеолошка определба, но и мандат даден од мнозинството граѓани, е заштитата на државните и на националните интереси во која било форма, велат од ВМРО-ДПМНЕ и истакнуваат дека ќе стојат цврсто на бедемот на одбраната на тие интереси. „ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи дефакторизација на македонскиот народ и на другите етнички заедници што живеат во Македонија. Тоа што го најавувавме...

ДС: Логично е мандатот за составување нова влада да го добие СДСМ

По неуспешниот обид ВМРО-ДПМНЕ да обезбеди парламентарно мнозинство за избор на влада, сосема логично и легитимно е мандатот за состав на нова влада да го добие СДСМ, се вели во соопштението на Демократскиот сојуз. - И покрај укажувањата на експертите и уставните решенија, мандатот да го даде на партијата или партиите што имаат мнозинство во парламентот, Ѓорге Иванов го даде...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос ги навредуваат Доналд Трамп и неговата администрација

СДСМ и Сорос го одбраа патот посочен од нивниот спонзор, се ставија во негова одбрана и почнаа со навреди и со омаловажувања кон американскиот претседател Доналд Трамп и неговата администрација, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „за скапо платените соросоиди не е проблем по наредба да влезат во конфликт со кого било, водејќи се од...

Могерини: На светот му е потребна силна Европа

Целисходноста, па дури и опстанокот на Европска Унија е под знак прашање како никогаш досега, а на европските граѓани и на светот им е потребна силна ЕУ, пишува високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, во авторски текст што го пренесува „Данас“. Таа додава дека изминатите неколку години Европа станала нестабилна и помалку безбедна, а кризите во рамките...

Иванов: Партиите не смеат да ја злоупотребуваат кризата за теснопартиски интереси

Испраќање јасна порака дека мигрантските коридори се затворени и заеднички пристап во борбата против нелегалната миграција се неопходни за решавање на бегалската криза, порача претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање на денешната конференција „Геостратегиската и геополитичката положба на Република Македонија во услови на мигрантската и бегалската криза“, што се одржа во МАНУ. - Партиите не смеат да ја злоупотребуваат кризата за...

СДСМ: Во земјава се увезува струја поскапа за неверојатни 41,7 отсто

Од Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ) да излезат и да објаснат зошто дозволуваат граѓаните да ја натплаќаат увезената струја, порача денеска Митко Андреевски, претседател на комисијата за енергетика на СДСМ. „Со последната одлука, РКЕ утврдила дека ЕВН ќе набавува електрична енергија на слободниот пазар за 51,46 евра за еден мегават-час! Но, последните податоци од берзите на електрична енергија во регионот: бугарската...

Шилегов: Уставниот судија Јосифовски е партиски поврзан со ВМРО-ДПМНЕ

Јован Јосифовски, судија на Уставниот суд, и Елена Гошева, претседателка на Уставниот суд, имаат конфликт на интереси и треба да си поднесат оставки, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Како што рече Шилегов, Јосифовски и неговото семејство се партиски поврзани со ВМРО-ДПМНЕ, поради што тој не може „непристрасно, објективно и во согласност со закон да одлучува за...

ДУИ: Ги повикуваме партиите да се издигнат над теснопартиските интереси

Од ДУИ за вчерашната изјава на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека преговорите се неуспешни, велат дека еднострано решение за кризата нема. ДУИ ги повикува политичките партии да ги надминат партиските интереси и да направат компромис кој ќе биде за доброто на државата и на граѓаните. „Еднострано решение за кризата нема. Преговори кои ќе го имаат како основа договорот од 2 јуни...

Јавни опомени за Самак и за Јефтимов поради судир на интереси

Kај министерот Веле Самак е констатиран судир на интереси, потврдија од Државната комисија за спречување на корупцијата. Во својство на министер без ресор во Владата на Република Македонија, тој е потписник на договор со правното лице „Маркарт Македонија“ ДООЕЛ - Скопје, а во кое, врз основа на договор за вработување, е вработена неговата сопруга. Постапувајќи во согласност со одредбите од Законот за...

Само 6,5 отсто од барањата за изводи во 2022 година граѓаните ги пополниле во електронска форма [инфографик]

Само 6,5 отсто од барањата поднесени од граѓаните за издавање на извод од матична книга на родени, умрени или венчани се во електронска форма, додека останатите се поднесени лично,...