fbpx
Таг: интерес

таг: интерес

Кавадарци со 43,5 проценти вакцинирани предничи во имунизацијата, Кичево на дното со 15,8 отсто

Најмногу вакцинирани лица против ковид-19 има во Кавадарци, додека најмал број на имунизирани жители се регистрирани во Кичево и Тетово, каде што во изминатиов период е регистрирано и зголемување на бројот на новозаболени лица. Министерството за здравство информира дека на територијата на цела држава досега барем една доза вакцина примиле 27,5 проценти од граѓаните. Притоа, во Кавадарци 43,5 проценти од...

Започна вакцинацијата на младите од 12 до 17 години во земјава, интересот е многу мал

Многу мал интерес кај младата популација за имунизација против ковид-19 на првиот ден од нивната вакцинација. Преку веб-страницата „vakcinacija.mk“ досега се пријавиле 1.800 млади лица на возраст од 12 до 17 години. Слабиот одзив на младите резултираше со тоа на вакциналните пунктови денеска да нема никаква гужва, иако здравствените власти во неколку наврати досега апелираа и младите лица на...

МЗ: Вчера се аплицирани 12.821 вакцини

Прва доза вакцина вчера примиле 5.401 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.821 граѓани, соопшти Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека во државата вкупно се аплицирани 700.193 дози вакцини, а ревакцинирани се 259.894 граѓани. „Со последните бројки 58 проценти од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 55 проценти од населението над 65 години е вакцинирано со...

МЗ: Вчера се аплицирани 9.393 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, интересот за вакцинација секојдневно се зголемува. На вакциналните пунктови заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 434.450 граѓани. „Прва доза вакцина вчера примиле 5.626 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 9.393 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 686.788 дози вакцини, а ревакцинирани се 252.338 граѓани. Со последните бројки, барем една доза на...

Младите најмногу сакаат да студираат за информатичари и лекари, најмалку за уметници [инфографик]

Бројот на лицата кои се запишуваат на факултетите и на високите стручни школи во државата се намалува, а младите најмногу сакаат да учат за електроничари, информатичари и математичари, најмалку за уметници. Тоа го покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика. Притоа, факултетите за информатика, медицински и економски науки привлекуваат најголем број на студенти на првиот циклус на студии. Според...

ФИТР: Најголем е интересот за стартап компании за софтвер за претпријатија

Повеќе од 70 отсто од стартап компаниите во државата во фазата на развој на бизнисот имаат потреба од дополнителни финансиски средства, покажува истражувањето од „Стартап Македонија“ со поддршка на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Според анализата со која се опфатиле над 80 стартапи од државава и повеќе од 28 организации за поддршка и инвеститори, дури 62,7 отсто...

Вакцинирани 203.324, а заинтересирани 346.431 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, информираат од Министерство за здравство. „Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 346.431 граѓани. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 203.324 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 12.719 граѓани, а вчера вкупно...

Интересот за вакцини се зголемува, вчера се вакцинирале 14.976 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, информираат од Министерство за здравство. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 318.793 граѓани. „На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 135.574 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 13.976 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

НБРМ објави едукативна игра за финансиско едуцирање на младата популација

Народната банка на Македонија ја објави првата едукативна игра за финансиско едуцирање на младата популација со наслов „Заработете и штедете“, која што е достапна за слободно преземање од интернет-страницата на централната банка, како апликација. „Играта „Заработете и штедете“ е замислена, преку забава, да предизвика поголем интерес кај младата популација за штедењето и финансиите и со тоа да го збогати нивното знаење...

Српски бизнисмени се во посета на Македонија за подобра соработка помеѓу компаниите

Стопанската комора на Македонија денеска во Скопје организира деловни средби помеѓу македонски и српски компании за да се унапреди и интензивира економската соработка помеѓу двете земји. - Целта на посетата на српската бизнис-делегација и организирањето на билатералните деловни средби е понатамошно интензивирање на економските релации помеѓу двете земји, како и воспоставување на нови, повисоки облици на соработка помеѓу компаниите од...

Навремено одговоривме на сите барањата на СЈО, тврдат од „Македонски телеком“

Телекомуникацискиот оператор „Македонски телеком“ денеска соопшти дека навремено одговорил на сите барања на Специјалното јавно обвинителство и дека од операторот остануваат отворени за понатамошна соработка со надлежните органи. „Најодговорно тврдиме дека навремено сме обезбедиле одговори на сите барања од Специјалното јавно обвинителство и остануваме отворени за понатамошна соработка со надлежните органи. „Македонски телеком“ е компанија која работи според законите, во интерес...

Попоски: Владата ќе постапи по дел од барањата на Турција

Владата на затворена седница донела одлука да постапи по дел од барањата од Турција што беа испорачани по неуспешниот обид за пуч, изјави Никола Попоски, министер за надворешни работи за радио „Слободна Европа“. Попоски рече дека не може да коментира одлуки донесени на затворена владина седница и затоа не може да каже што конкретно побарала Турција ниту, пак, какви мерки...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не се грижи за интересот на Македонија

СДСМ гласаше против модернизацијата на одбраната на Република Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Максим Димитриевски. Од владејачката партија велат дека на седницата на парламентот, на која биле нужни гласовите на опозицијата за да се изгласа ослободување од ДДВ и од цариина за набавка на опрема за Армијата, СДСМ одлучил интересот на Република Македонија да го стави на последно...

НДМ: Иванов не може да распознава што значи интерес на државата

При иста реалност во земјата, претседателот не може да распознава што значи интерес на државата и носи две различни одлуки за иста фактичка и правна ситуација, што значи кршење на Уставот, со што, дополнително ја продлабочува тешката политичка криза во која е заглавена земјата - се вели во соопштението на Народното движење за Македонија (НДМ). НДМ оттука се сомневаат дека „постојат...

Медведев: Немаме економски интерес во Сирија

Рускиот премиер Димитри Медведев го нарече теорија на заговор и пропаганда тврдењето дека воената мисија на Русија во Сирија е со економски интерес. - Тоа е голема теорија на заговор. Сите тие приказни се заговор или пропаганда, која во оваа ситуација ја користат повеќе држави - изјави Медведев, во интервју за емисијата „Вести во сабота“, како одговор на тврдењето дека...

Голем интерес кај средношколците за ФЕИТ

Постои голем интерес за запишување нови студенти на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ), во првиот уписен рок во академската 2015/2016 година. Оваа година, за ФЕИТ се предвидени 600 слободни места за упис на нови студенти, од кои 460 редовни студенти во државна квота и 140 редовни студенти со кофинансирање. - Имаме договори за соработка со стотина компании во Македонија,...

Хан: Лидерите да работат во интерес на државата, а не за лични интереси

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, откако пристигна во Скопје, во изјава за „Телма“ порача дека доаѓа во Македонија за да го помогне процесот на преговори за да се пронајде решение со кое, како што рече, ќе се зачува евроатлантската перспектива на државата. Тој апелираше до сите политички лидери да работат во интерес на државата, а не за личните интереси. - Мислам дека сите...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...