fbpx
Таг: институт

таг: институт

ИДСЦС: Граѓаните сметаат дека пратениците ги застапуваат личните и интересите на партијата

Над две третини (72 проценти) од испитаните граѓани сметаат дека пратениците во Собранието секогаш ги застапуваат интересите на нивните политички партии и своите лични интереси (78 проценти), покажува теренска анкета на Институтот за демократија спроведена на 1.000 испитаници за перцепциите на граѓаните и јавноста за работата на Собранието во периодот од јуни 2018 до април 2019 година. „Високи 62 проценти...

Македонија со трипати помалку тимови за Итна помош од Хрватска, а со повеќе работа

Службата за итна помош за два милиони жители на Македонија функционира со 290 тимови, според одлука на Владата. Хрватска пак, со четири милиони жители има 914 тимови, што е над три пати повеќе, пишува Порталб.мк. За илустрација за тоа во какви услови работат екипите за Итна помош во Македонија, порталот прави споредба со Хрватска, земја на Балканот, која како и...

Го „дефакторизираа“ македонскиот јазик, а сега се фалат дека го бранат

Во постизборниот период, како продолжение на политичката криза во земјава, соопштенијата на ВМРО-ДПМНЕ, но и јавните настапи на високи функционери на таа партија, ги обележуваат зборови и јазични изрази кои досега не биле присутни во секојдневната употреба - „десоросоизација“, „дефакторизација“, „просоросова“, „фашисоросоидна“, „тиранска платформа“... Ако се вратиме наназад, сè почна од прогласот што лидерот на партијата, Никола Груевски, го прочита...

ЕУ нема да ја преживее следната економска криза, предупредуваат стручњаците

Доколку креаторите на европските политики не спроведат клучни измени во монетарната политика на Европската Унија, еврото веројатно нема да ја преживее следната голема криза, предупредуваат од францускиот институт „Жак Делор“. „Европа ќе биде погодена од следна економска криза. Не знаеме кога точно ќе се случи таа, но стравуваме дека Европската монетарна унија ќе биде лошо подготвена за една таква криза“, се...

„Павел Шатев“: За ВМРО-ДПМНЕ поддршка од 37,9 отсто, за СДСМ – 16,1 отсто

За ВМРО-ДПМНЕ би гласале 37,9 отсто од гласачите, а за СДСМ - 16,1 отсто, додека 26,9 проценти не би гласле за ниту една партија, покажува анкетата на институтот „Павел Шатев“. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ужива поддршка кај 52,3 отсто од испитаниците, а претседателот на СДСМ, Зоран Заев, има поддршка од 19,1 отсто. Речиси една третина, односно 28,6 отсто од анкетираните, немале одговор...

СДСМ: Македонија е 13. по беда во светот oд мизерните политики на Груевски

„Во Македонија, приказните на Груевски за нови вработувања и за инвестиции се чиста лага, а потврда за тоа дојде и од светски познатиот институт „Като“, кој ја смести Македонија на 13. место по мизерија и по беда во светот. Македонија е 5. земја по мизерија и по беда во Европа“, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека...

Во Колумбија три смртни случаи од вирусот зика

Три смртни случаи во Колумбија се последица на вирусот зика, кој е во експанзија во Латинска Америка, потврди колумбискиот институт за здравје. - Можам да потврдам дека три смртни случаи се последица на вирусот зика - изјави Марта Луција Оспина, директорка на институтот, и додаде дека трите лица го имале синдромот Гилен-Баре. Синдромот ја предизвикува оваа неуролошка болест која може да доведе во...

Демографите апелираат на итно основање институт за население и за миграции

Кризата со бегалците е силен аларм за конечно основање институт за население и за миграции во Република Македонија, предупредува демографот Никола Димитровски. - Со оглед на алармантноста и воедно чувствителноста на ситуацијата со бегалците, во која се наоѓа нашата земја, потребно е Владата да формира институт во кој на научна основа ќе се направат детални анализи за движењето на населението,...

Светски ден на хроничната опструктивна белодробна болест

Под мотото „Не е предоцна“, денеска Институтот за белодробни заболувања и туберколоза ќе го одбележи Светскиот ден на хроничната опструктивна белодробна болест. За таа цел, ќе бидат организирани бесплатни превентивни прегледи преку тестови за мерење на функцијата на белите дробови и ќе се делат пропагандни материјали. Хроничната опструктивна белодробна болест е една од најчестите болести со смртен исход. Се карактеризира со...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...