fbpx
Таг: Инстаграм

таг: Инстаграм

Инстаграм, ТикТок, Фејсбук и Твитер со нови правила на ЕУ за објава на „токсични“ содржини

Инстаграм, ТикТок, Фејсбук и Твитер потврдија дека ќе подлежат на строгите правила што ги предвидува законот на Европската Унија (ЕУ) за модерирање на содржините. Според Законот за дигитални услуги (Digital Services Act), платформите имаат рок до  петок на полноќ да ги известат европските регулатори колку Европејци ги користат нивните услуги, пренесува „Политико“. Платформите и пребарувачите со над 45 милиони корисници...

Корисниците на Инстаграм и Фејсбук ќе може да платат за верификација на нивните профили

Корисниците на Инстаграм и Фејсбук сега ќе може да плаќаат за да ја добијат сината ознака за верификација, соопшти компанијата „Мета“, а пренесе Би-би-си. Услугата „Meta Verified“ ќе чини 12 долари месечно на веб и 15 долари за корисниците на мобилниот телефон „Ајфон“. Услугата неделава ќе стане достапна во Австралија и Нов Зеланд, а според извршниот директор на „Мета“, Марк Закерберг, овој...

Франција планира да ги забрани Инстаграм, ТикТок и Снепчет за деца под 15 години

Француските пратеници минатата недела усвоија нацрт-закон со кој се бара платформите за социјални медиуми како Инстаграм, ТикТок и Снепчет да го блокираат пристапот за малолетници под 15 години, освен ако немаат овластување, односно дозвола од нивните родители, пренесува „Политико“. Во спротивно, технолошките гиганти ќе се соочат со казни до 1 отсто од нивните годишни глобални приходи. Техничките решенија со кои...

На Доналд Трамп ќе му биде дозволено да се врати на Фејсбук и Инстаграм

Компанијата „Мета“ вчера објави дека ќе му дозволи на поранешниот американски претседател Доналд Трамп да се врати на Фејсбук и Инстаграм, две години по неговата првична суспензија, пренесуваат медиумите во САД. Во својот блог „Мета“ рече дека ќе ги врати корисничките сметки на Трамп во текот на следните неколку недели. Доколку поранешниот претседател уште еднаш ги прекрши политиките за содржина...

Нова казна за „Мета“, овој пат поради користење на податоците на луѓето за насочување на реклами

Компанијата „Мета“ доби казна од 290 милиони евра поради кршење на правилата за податоци на Европската Унија (ЕУ). Ирската комисија за заштита на податоците вели дека начинот на кој „Мета“ барала дозвола да ги користи податоците на луѓето за реклами на Фејсбук и Инстаграм бил незаконски, пренесе Би-би-си. Компанијата која ги поседува двете платформи има три месеци да го промени...

Објавата на Меси по победата на Мундијалот стана најлајкувана на Инстаграм

Галеријата на Лионел Меси од прославата на победата на Аргентина на Светското првенство во Катар стана најлајкувана објава на социјалната мрежа Инстаграм досега. Фудбалерот кој ја однесе својата земја до првата победа после 36 години собра над 62 милиони лајкови на фотографиите.   View this post on Instagram   A post shared by Leo Messi (@leomessi) Со ова, како што пишува Би-би-си, Меси го...

Озлогласениот Инстаграм инфлуенсер од Нигерија осуден на 11 години затворска казна во САД

Озлогласениот инфлуенсер на Инстаграм од Нигерија, „Hushpuppi“, чие вистинско име е Рамон Абас, доби затворска казна од повеќе од 11 години во САД поради неговата улога во меѓународна измамничка шема, пренесе Би-Би-Си. Покрај затворската казна, инфлуенсерот треба да плати и над 1,7 милиони американски долари како надомест на две жртви на измамата. Абас минатата година се изјасни како виновен по обвинението...

По четири претставки дневно добива ОПМ за измами преку Фејсбук продажби

„Ми испратија часовник кој реално чини 100 денари и нема апсолутно никаква врска со тој на сликата што го рекламираат. Ме блокирале веднаш после доставата. Бришат коментари и блокираат луѓе. Внимавајте.“ Ова е само еден од постовите објавен во Фејсбук група наменета за обелоденување измами направени при купување производи што се нудат на социјалните мрежи. Граѓаните во неможност да реагираат...

Русија ја прогласи Мета на Закерберг за терористичка и екстремистичка организација

Фејсбук / Facebook
Руските власти ја додадоа Мета, компанијата која е сопственик на Фејсбук и Инстаграм, на списокот на терористички и екстремистички организации, пренесе британскиот јавен сервис Би-би-си. Двете платформи беа забранети во Русија во март поради „русофобија“. Тоа уследи по најавата на Мета дека ќе дозволи објавувања како „смрт за руските напаѓачи“, но не и веродостојни закани против цивили. Мета поднесе жалба против забраната,...

Инстаграм доби казна од над 400 милиони евра поради нарушување на приватноста на децата

Ирската Комисија за заштита на податоци го казни Инстаграм со 405 милиони евра поради прекршување на приватноста на децата. Долготрајната жалба, конкретно, се однесува на објавување на податоците на децата, а особено на нивните телефонски броеви и електронски адреси, пренесе „Би-би-си“. Некои од децата своите профили на оваа социјална мрежа ги надградиле како бизнис профили за да пристапат до алатките...

По Фејсбук и Инстаграм, Ендру Тејт баниран на Јутјуб и ТикТок

Откако компанијата „Мета“ донесе одлука да го забрани инфлуенсерот Ендру Тејт од нивните социјални мрежи Фејсбук и Инстаграм, Гугл презеде идентична акција за банирање на поранешниот кик-боксер од Јутјуб, јавува Би-би-си. Од Гугл објаснуваат дека ги избришале Јутјуб каналите на Ендру Тејт поради повеќекратно прекршување на нивните упатства за заедницата и условите за користење, вклучувајќи ја и политиката за спречување...

Сите видеа на Инстаграм пократки од 15 минути отсега ќе се споделуваат како „Рилс“

Сите видеа пократки од 15 минути што отсега ќе се споделуваат на Инстаграм ќе бидат објавени како „Рилс“ видеа (Reels), соопштија од оваа социјална мрежа. Компанијата ја тестирала оваа промена неколку недели и од денес ќе започне со воведување кај сите корисници во светот. Промените се дел од напорите на Инстаграм да понуди поизвонредно искуство на цел екран на уредите.  Табовите...

Руски суд ги забрани Фејсбук и Инстаграм и ја прогласи платформата Мета за „екстремистичка“ организација

Судот во Москва ја прогласи компанијата Мета, во чија сопственост се Фејсбук, Инстаграм и Ватсап, за „екстремистичка“ организација и ја забрани нејзината работа во Русија, пренесе Ројтерс. Русија веќе го забрани Фејсбук поради ограничување на пристапот до руските медиуми, додека Инстаграм беше блокиран откако Мета рече дека ќе им овозможи на корисниците на социјалните мрежи во Украина да објавуваат пораки...

Украинска докторка го презема Инстаграм профилот на Дејвид Бекам

Поранешниот фудбалер Дејвид Бекам ѝ ја предаде контролата на својот Инстаграм профил на украинска лекарка која работи во градот Харков. Во текот на вчерашниот ден, неговите „Стори“ содржини беа преплавени со видеа и фотографии кои ја следеа Ирина, детски анестезиолог и раководител на Регионалниот перинатален центар и ја следеа нејзината работа во текот на еден ден среде конфликтот, пишува...

Лажни видеа од Путин и Зеленски шират дезинформации за руско-украинската војна

Повторно се појави т.н. „дипфејк“ видео споделено на Твитер, на кое се чини дека рускиот претседател Владимир Путин прогласува мир, објави британскиот јавен сервис Би-би-си. Во меѓувреме, оваа недела платформите на Мета и Јутјуб отстранија исто такво лажно видео од претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во кое тој зборува дека се предава. Неубедливиот фалсификат на претседателот Зеленски беше исмеан од многу...

Кание Вест суспендиран од Инстаграм на 24 часа откако упати расна навреда кон Тревор Ноа

Инстаграм
Кание Вест е суспендиран од социјалната мрежа Инстаграм откако објави расна навреда упатена кон водителот на „Дејли шоу“ Тревор Ноа, потврди за Си-Ен-Ен портпаролот на Мета, сопственик на Фејсбук и Инстаграм. Наводно, Вест ги прекрши политиките на платформата за говор на омраза, малтретирање и вознемирување. Нему му е ограничено да објавува, коментира и да врши други дејствија 24 часа и...

Русија го блокираше пристапот и до Инстаграм

Инстаграм
Рускиот државен надзорен орган за медиуми, Роскомнадзор, соопшти дека Инстаграм ќе биде блокиран во земјата поради „повици за насилство“ против руските војници, јавува „Би-би-си“. Одлуката на руските власти следи откако компанијата-сопственик на Инстаграм, „Мета“, најави дека ќе им дозволи на своите корисници во некои земји да повикуваат на насилство против рускиот претседатеп Владимир Путин и руските војници. Привремено ќе бидат дозволени...

Прашањето за заштита на личните податоци може да ги исклучи Фејсбук и Инстаграм од Европа

Корисниците на Фејсбук и Инстаграм од Европа можат да останат без можност да ги користат своите профили, доколку на компанијата „Мета“ не ѝ се дозволи да обработува податоци на корисниците од Европа на своите сервери лоцирани во САД, јавува Јуроњуз. Компанијата „Мета“ информираше за ваквата опасност, а како што наведуваат тие, ова би било резултат на регулативата на ЕУ во...

По најавата на Инстаграм, и ТикТок тестира „претплати“ на каналите на креаторите

ТикТок
Видео платформата ТикТок најави дека тестира поддршка за претплати од страна на корисниците, со што им го отвора патот на креаторите да наплатат за нивните содржини. Оваа информација ја сподели „Д Врџ“ (The Verge), повикувајќи се на „The Information“. Засега нема информации кај колку креатори се тестира оваа нова функција, ниту пак кога истата би станала достапна за сите. Од ТикТок...

Инстаграм почна со тестирање на „претплати“ на профилите на креаторите

Инстаграм
Инстаграм тестира нова функција која ќе им овозможи на корисниците, за одредена месечна претплата, да уживаат во ексклузивна содржина создадена од нивните омилени креатори. Според објавата на блогот на матичната компанија „Мета“ (Meta Platforms), Инстаграм ќе им даде слобода на креаторите да ја изберат цената по која сакаат гледачите да се претплатат на нивната содржина. Некои медиуми пишуваат дека цените...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...