fbpx
Таг: инспекции

таг: инспекции

Инспектори влегоа во „Ванила фуд“ откако школски деца заболеа од салмонелоза

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во соработка со Државниот санитарен и здравствен инспекторат и стручни лица од Центарот за јавно здравје, спроведуваат вонреден инспекциски надзор кај операторот со храна „Ванила фоод” – ДООЕЛ Скопје и добавувачите на суровини за овој оператор, кој со храна снабдува неколку кујни на основни училишта во Општина Карпош. Надзорот се случува поради пријави...

АХВ: Не е точно дека во Македонија се увезени небезбедни домати од Албанија

Груба невистина, анонимно пласирана преку социјалните мрежи е вчерашниот обид на граѓаните да им се протне лагата дека е доведено во опасност нивното здравје поради наводeн нелегален увоз на 10 камиони со небезбедни домати, по потекло од соседна Албанија, реагираат во Агенцијата за храна и ветеринарство, откако во група  „Земјоделие мк Груп“, на социјалната мрежа Фејсбук вчера се прошири...

За 20 отсто е намален бројот на решенија за изолација, а за 60 отсто бројот на затворени угостителски објекти

Во периодот од 28 декември 2020 година до 3 јануари 2021 година, од страна на седумте инспекциските служби се спроведени вкупно 5.718 надзори и контроли, по основ на почитување на здравствените протоколи и материјалните закони, беше истакнато на денешната прес-конференција на претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска. „Податоците од надзорите на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, покажуваат дека во овој...

Угостителски објекти во Скопје и Битола ќе добијат кривични пријави поради непочитување на здравствените протоколи

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) вчера во повеќе градови во државата извршил вкупно 524 контроли и 26 надзори во угостителски објекти, информираат од кабинетот на заменик претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата, одржлив развој и човечки ресурси Контролите биле вршени по основ на придржување на објектите на пропишаните здравствени протоколи и пропишаното работно време. „При тоа, утврдени се неправилности во...

Инспекциските служби ќе вршат интензивни контроли за време на овој викенд без ДДВ, како за протоколите така и за цените

Инспекциските служби за време на викендот без ДДВ, ќе продолжат со интензивни контроли на терен, во делот на почитување на здравствените протоколи, како и на цените на производите, информираат од Влада. Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) ќе спроведува контроли со цел да се спречат можни манипулации со цените на производите. Конкретно ДПИ ќе врши контрола дали цените на производите воведени во...

„НВО Инфоцентар“: Општините немаат доволно капацитети за ефикасна инспекциска служба

Општините во државава немаат доволно капацитети човечки, финансиски, техничко-технолошки за да организираат ефикасна инспекциска служба на локално ниво, во некои општини постои практика еден инспектор да врши инспекциски надзор во повеќе области, се вели во истражувањето на „НВО Инфоцентарот“, во рамки на проектот „Граѓански мониторинг врз инспекциските служби на локално ниво“, поддржан од Амбасадата на САД во државата. „Заради недоволниот...

Кривични пријави за вкупно 22 угостители во туристичките места, не ги почитувале протоколите и примале гости

Раководителката на Инспекциски надзор, Мери Проја Продановска, денеска во Охрид ги соопшти наодите на инспекциските служби при зајакнатите контроли на угостителските и сместувачките капацитети за време на продолжениот викенд во Охрид, Струга, но и во останатите туристички меса низ државата. „Државниот пазарен испекторат во моментот е со засилен надзор на правни субјекти на Охридското крајбрежје, а контроли се вршат со...

Сотирова Бухова: Епидемолошката анкета ќе покаже кој ги заразил седумте полицaјци

На денешната прес-конференција на Инспекцискиот совет, директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова Бухова потврди дека се регистрирани седум полицајци заболени од Ковид-19, а се проверуваат 39 контакти кои тие ги имале во Скопје. - Како се заразиле и кој е нултиот пациент, тоа ќе го покаже епидемолошката анкета. Таа е во тек и кога ќе се заврши...

Инспекцијата за три месеци уништила над 85 тони небезбедна храна

Повеќе од 85 тони небезбедна храна уништија инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) и операторите за храна, од јануари до март годинава. Најголемиот дел небезбедна храна, односно 68.541 килограми ги повлекле самите оператори, согласно имплементираните ХАСАП планови, додека инспекторите за храна и ветеринари, како небезбедни уништиле 17.173 килограми храна. Како што соопшти АХВ, од вкупно уништената небезбедна...

За еден месец направени 33.173 инспекциски надзори, затворени се 162 објекти и повеќе од 350 кафемати

На денешната прес-конференција, претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска даде осврт за сработеното на шесте инспекторати во периодот од 19 март до 21 април. Во овој период направени се вкупно 33.173 инспекциски надзори. Државен пазарен инспекторат: Реализирани 26.569 надзори кои се однесуваат на угостителски објекти и контроли на замрзнати цени; Затворени 162 угостителски објекти кои не ги почитувале мерките...

Инспекцијата на терен лови профитери, прехранбената индустрија под полна пареа

Од годишен девизен прилив повисок од 300 милиони евра – до колапс. Јасно е дека туризмот е една од првите гранки кои беа директно и целосно погодени од корона вирусот. Штетите од десетици милиони евра допрва ќе се бројат, пишува „Порталб“. Од друга страна, во ек на „потрошувачката хистерија“, преработувачката индустрија работи со полна пареа, а трговците тријат раце!...

Манчевски: Со новиот Закон за инспекциски надзор, се воведува опомената пред казна

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, на денешната прес-конференција го претстави новиот Закон за инспекциски надзор, усвоен на последната владина седница. „Целта е да се воведе нов концепт на инспекциски надзор преку планирање на инспекциите на основа на проценка на ризик. Инспекциите нема да може повеќе да се користат како механизам за политички или економски притисок. Проценката на...

Хелсиншкиот комитет дал бесплатна правна помош на повеќе од 5.300 текстилци

Македонскиот Хелсиншки комитет (МХК) им понудил бесшлатна правна помош на 5.379 работници во 82 конфекции во текстилната индустрија во периодот од февруари до декември годинава, во рамки на проект за правно зајакнување на текстилните работнички за самозастапување. Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија иницирал 37 управни постапки за прекршување на работничките права на текстилните работнички иработници, стои во...

Општина Карпош испрати инспекции на поголемите градилишта

Општина Карпош испратила инспекции на сите поголеми градилишта на нејзина територијата. „Станува збор за редовни контроли кои секојдневно ќе ги вршат градежните и комуналните инспектори од Општината, на сите поголеми градежни објекти што со нивната реализација создаваат проблеми во секојдневната комуникација на граѓаните, било со отежнат сообраќај по коловозите, лош пристап и движење за пешаците или со создавање прав и шут во...

Заев очекува долгот на државата кон стопанството да остане под 700 милиони евра

Премиерот Зоран Заев не очекува долгот на државата кон стопанството да стане поголем од 700 милиони евра. - Сè уште се прават анализи. Стигнавме до ставка од 400 милиони евра. Сепак, не очекуваме долгот на државата кон бизнис-заедницата да надмине 700 милиони евра - рече Заев, пред бизнис-средбата со стопанските комори, одговарајќи на новинарско прашање. Тој рече дека инвеститорите кои ќе почнат...

На клиниките за гинекологија и за трауматологија има лоши хигиенско-санитарни услови

Министерството за здравство информира дека синоќа министерот Арбен Таравари испратил инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат и претставници од кабинетот на министерот за здравство, кои извршиле вонреден инспекциски надзор на Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство, Ургентен центар, клиниките за трауматологија и за ортопедија и на Институт за белодробни заболувања и туберкулоза. „При надзорот на Клиниката за гинекологија е констатирано...

Инспекции во општините со кои раководат кадри на ДУИ

Инспекциски контроли во сите канцеларии на Општина Тетово извршил утринава трудовиот инспекторат при Министерството за труд и социјална политика. Оваа информација за „Мета“ ја потврдија од Општина Тетово. Според наши извори, се контролирало дали се почитува законот за забрана за пушење. Според записникот на трудовиот инспекторат, во ниту една од општинските канцеларии не е затекнато лице кое пуши. Но, во...

ДЗЛП добила барања да изврши инспекции во портали, бара да се бришат личните податоци

Дирекцијата за заштита на личните податоци минатата недела добила повеќе иницијативи за вршење на инспекциски надзор врз медиуми, односно информативни интернет-портали, „заради утврдување на прекршувања на Законот за заштита на личните податоци“. „Им укажуваме на сите онлајн-портали и печатени медиуми дека е потребно да иницираат бришење на личните податоци, односно минимизирање на обемот на личните податоци што се објавуваат во согласност...

Тевдовски: 2017 ќе биде година на пресврт во економијата и за граѓаните

Силно ќе ги поддржиме домашните претпријатија за тие да може да се развиваат, да отвораат пристојни работни места и да даваат повисоки плати, истакна претседателот на комисијата за економија и член на извршниот одбор на СДСМ, Драган Тевдовски. - Испланиравме 140 милиони евра директна државна поддршка на домашните мали и средни претпријатија (МСП). Ќе им овозможиме поголем пристап до финансии,...

Агенцијата за храна и ветеринарство не нашла стиропор во тортите во скопската слаткарница

Агенцијата за храна и ветеринарство не нашла стиропор во ниту една торта во позната скопска слаткарница во која извршиле инспекциски надзор, информираат од Агенцијата. Инспекцискиот надзор бил спроведен по поднесена претставка од граѓанин, со наводи дека делови од торта биле направени од стиропор. „Од страна на инспекциските служби ниту по направената контрола на готови торти кои имаат фигури на површината, не...

Денес и утре во МКЦ продолжува богатата програма на музичката конференција ПИН

Вчера во Младинскиот културен центар во Скопје започна музичката конференција и фестивал ПИН, организиран од Пасворд продукција. Станува збор за тридневен настан, на кој преку ден се одржуваат панели...