fbpx
Таг: инклузија

таг: инклузија

Инклузијата на Ромите во зелените и дигитални иновативни технологии, во фокус на РЕДИ самитот

Инклузијата на Ромите во зелените и дигиталните иновации и еднаквоста при управување со животната средина беа темите во фокус на третото издание на Самитот РЕДИ, кој се одржа во хотел Мериот во Скопје. Самитот претставува платформа за суштински дискусии и размена на знаења за потенцијалните предности и предизвици со кои се соочуваат ромските претприемачи во прифаќање на зелената и дигиталната...

Наставничка ги отвори вратите од домот, учениците го развеселија нејзиниот син со попреченост

Весна Петридова, наставничка во основното училиште „Страшо Пинџур“ од Неготино и мајка на дете со посебни образовни потреби, реши да ги запознае учениците со нејзиниот син, за преку својот личен пример да ги научи децата за прифаќањето на различностите и за инклузијата. Таа ги отвори вратите на својот дом и сите петтодделенци од нејзиното одделение дојдоа во посета кај нејзиниот...

Иако има Даунов синдром, Никола ќе матурира без образовен асистент

Средношколецот Никола Стојановски кој боледува од Даунов синдром оваа година треба да матурира, но државата сè уште не му го обезбеди образовниот асистент иако Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврди дека врз него се врши директна продолжена интерсекциска дискриминација. Неговата мајка Сузана за Мета.мк потврди дека и оваа година Никола учи без образовен асистент, а на...

Маратонците Евгениј Поп Ацев и Александар Илиевски пливаа за вклученост на лицата со атипичен развој во спортот

Вклучување на лицата со атипичен развој во спортот е поводот за денешната средба на охридските маратонци со учесниците на пливачкиот камп при Inclusive Wellness Society, кој викендов во организација на спортското друштво ИТК Македонија се одржува во Љубаништа, на Охридско езеро. Идејата е да се мотивираат сите млади, особено оние со атипичен развој да се интегрираат и социјализираат преку спортот....

Северна Македонија со пет медали на светската Специјална Олимпијада

Вкупно пет медали освоија македонските репрезентативци на Светските Специјални Олимписки Игри кои од 17 до 25 јуни се одржаа во Берлин, Германија. Земјава ја претставуваа 13 атлети од Специјална Олимпијада – Северна Македонија кои настапувале во пет дисциплини – кошарка, пливање, бадминтон, атлетика и пинг-понг. Бронзени медали освоиле Марио Мицковски во дисциплината пливање, категорија „100 метри слободен стил“ и Јане...

Папата Франциск донесе историска одлука: Жените ќе имаат право на глас во Синодот на бискупите

Архивска фотографија од Папата Франциск, 2016 година | Фото: Long Thiên, CC BY-SA 2.0, Викимедија комонс
Папата Франциск одлучи на жените да им даде право на глас на претстојниот состанок на бискупите, промена без преседан која ги одразува неговите надежи на жените да им даде поголеми одговорности за донесување одлуки, пренесе Гардијан. Тој ги одобри измените на нормите кои го регулираат Синодот на бискупите, тело на Ватикан кое ги собира светските бискупи на периодични состаноци, по...

Најавена забрзана интеграција на Ромите во сите општествени сфери

Премиерот Димитар Ковачевски на денешниот настан во Владата, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на Ромите, на тема „Европски перспективи и квалитетен развој на ромската заедница во Северна Македонија“ порача дека неговата лична заложба, како и заложбата на Владата, е да се изгради општество еднакво и кохезивно, во кое граѓаните и заедниците ќе се чувствуваат безбедни и ќе имаат...

Со огромна торта декорирана во боите-симбол за Даунов синдром, децата од „Доза среќа“ ја покажаа хуманоста

Со крем-торта тешка 38 килограми и големина метар на метар, младите членови на Здружението за рехабилитација и инклузија на лица со Даунов синдром „Дневен центар Доза среќа“ денешниот ден го одбележаа со учество на хуманитарниот саем за слатки - „Слатка мистерија 2023“ во средното училиште „Лазар Танев“. Со продажба на некои од производите, се собираа средства кои му се...

Отворена сензорна соба во основното училиште „Круме Кепески“ во Кисела Вода

Основното училиште „Круме Кепески“ доби сензорна соба опремена со рехабилитациско-рекреациска опрема и мноштво дидактички материјали и сензорни елементи преку проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“. Станува збор за проект кој го спроведуваат Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“ и Здружението за давање услуги на лицата со...

Утре во Велес стрип изложба: Животот и состојбата на Ромите

Утре со почеток во 12 часот во библиотеката „Гоце делчев“ во велес ќе се одржи стрип изложба. Посетителите ќе имаат можност да ги видат најдобрите стрипови од ученичкиот стрип конкурс на тема „Животот и состојбата на Ромите“, а ќе се промовира публикуваниот каталог. Изложбата којашто е завршен дел од Грантот „За нашите соседи и прилатели“ ја огранизира Стрип центар на...

Фестивал за инклузија: Лицата со попреченост заслужуваат многу повеќе

Оваа седмица започна со многу емоции и многу љубов. Присутните на Фестивалот за инклузија кој се одржа во понеделникот не можеа да ги задржат солзите. Тие плачеа од воодушевување кога по работилниците за креативно изразување за лица со и без попреченост и работилницата за развивање на комуникациски вештини низ дружење со лица со оштетен вид и слух, сцената се...

„Шорткат“ на Фестивалот на инклузијата во Скопје

Во понеделникот во Скопје се одржа фестивал на инклузија, каде граѓаните имаа можност да се запознаат со креативноста на лицата со попреченост. Нашите впечатоци од фестивалот ги пренесуваме во новото издание на вестите за млади „Шорткат“. Во новата епизода на „Шорткат“ информираме и за невработеноста која останува главен проблем за младите, за можноста за враќање на онлајн наставата, како и...

ХКЧП: Неодговорноста на надлежните ја минира инклузијата на децата со попреченост

Вклучувањето на децата со попреченост во образовниот систем е процес кој се запоставува, нанесувајќи огромна штета на децата и нивните родители. Иако средното образование е задолжително, и оваа учебна година започнува без образовни асистенти во средните училишта, реагира Хелсиншкиот комитет за човекови права (ХКЧП). За проблемот со необезбедување на образовните асистенти за средношколци „Мета“ пишуваше неодамна, изнесувајќи ги невољите на...

Мајка на дете со посебни образовни потреби: Секој 1 септември ми е кошмар

Секој 1 септември ми е кошмар, вели Сузана Стојановска, самохрана мајка на дете со посебни образовни потреби која се обидува да обезбеди образовен асистент за нејзиниот син. Но, бидејќи во моментов образовни асистенти законски се обезбедени само за учениците во основно образование, а нејзиниот син е веќе трета година во средно образование, тоа практично не е можно. Додека не...

Бирото ги објави новите наставни програми за второ и за петто одделение, ќе има споени предмети

Компјутер, проектор, дигитални уреди (фотоапарат, телефон, телевизор, ЦД уред), но и сложувалки, логички плочки, игра „Не лути се човече“, градинарски алат, прибор за лична хигиена и хигиена во домот. Ова е само дел од опремата и средствата кои ќе им бидат потребни од септември на второодделенците во училиштата низ државата, за да можат наставниците да ја реализираат наставната програма...

Младите од „Доза Среќа“ се закитија со 23 златни медали на Научната олимпијада за млади иноватори и таленти

Младите членови на Здружението за рехабилитација и инклузија на лица со Даунов синдром „Дневен центар Доза среќа“ освоија 23 златни медали на Научната олимпијада за млади иноватори. На олимпијадата учествуваа повеќе до 300 меѓунаронди тимови, а тимот на „Доза Среќа“ под водство на менторот Др. Драган Јованов се натпреваруваше со проект на тема-билките и нивната примена во секојдневниот живот. „Ние...

Тренчевска: Инклузијата и почитувањето на правата на лицата со попреченост е еден од нашите клучни приоритети

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на Националната работилница за подготовка на „Националната стратегија за правата на лицата со попреченост“ на која што присуствуваше и Премиерот Димитар Ковачевски, Заменик Амбасадорот на Сојузна Република Германија Ото Граф и Директорот на ГИЗ Канцеларијата на Северна Македонија Давид Оберхаубер. Работилницата беше во организација на Владата на Република Северна...

„Мир, солидарност и единство на човештвото“, порача претседателот на олимпиското движење, Томас Бах

Генералното 51. собрание на Европските олимписки комитети се одржува денес и утре во Скопје, а на собирот присуствува и првиот човек на олимпиското движење, претседателот на Меѓунариодниот Олимписки Комитет (ИОК), Томас Бах. Тој во своето обраќање потсети на главната мисија на Олимписките игри за единство на човештвото и народите. Во говорот се осврна и кон третирањето на воената ситуација во...

Промовирана апликацијата „Сиборд“ за унапредување на инклузивноста на децата со попреченост

Претставништвото на УНИЦЕФ и партнерите, организацијата „Отворете ги прозорците“ во Северна Македонија денес го промовираа имплементирањето на дигиталната апликација и алатка за асистивна технологија, „Сиборд“, креирана за да им помогне на децата кои имаат тешкотии во комуникацијата и нарушувања на говорот за да можат да комуницираат и да ги искажат своите потреби, чувства и мисли. Станува збор за бесплатна апликација...

Дискриминацијата е една голема планина, дури и сега кога сме длабоко згазени во XXI век

Ирена Лозана е една од мајките на деца со нетипичен развој која не се откажува од апели и активности за подигнување на јавната свест за потребата од инклузивност.  Иако февруари е месецот кој е посветен на ретките болести, нивното запознавање и разбирање на состојбите за неа е секојдневие. Таа, покрај тоа што држи часови по јога и зумба на...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...