fbpx
Таг: инфлуенсери

таг: инфлуенсери

Мрачниот свет на православните инфлуенсери: „Демократијата е алатка на сатаната“

„Демократијата е алатка на сатаната која е усовршена од Евреите и нивните родољубиви сојузници во тајните друштва за да преземат контрола над нациите, притоа дозволувајќи им на граѓаните да чувствуваат дека имаат избор во таа работа, држејќи ги послушни и неми“. Ова се зборови напишани од американскиот алтернативно-десничарски блогер и православен фанатик Руш Вализде, објавува „Јуроњуз“. Во неговите неконтролирани антисемитски...

ТикТок ќе ги подучува инфлуенсерите во САД за правилата околу претстојните избори

ТикТок презема дополнителни мерки за ограничување на дезинформациите и прекршување на неговите политики пред делумните парламентарни избори среде мандатот на претседателот во САД што треба да се одржат во ноември, јавува „Би-би-си“. Платформата за видеа најави нови чекори за да се осигура дека инфлуенсерите ќе разберат оти платените политички реклами се забранети на оваа социјална мрежа. Делумните парламентарни избори среде мандатот...

Инфлуенсерите со над 10.000 следачи на Твитер од сега ќе може да заработуваат од твитање

Твитер во средата го лансираше Super Follow, функција која ќе им овозможи на одредени корисници да им наплатат за пристап до објавените содржини на другите твитерџии. Super Follow ќе биде достапна само за инфлуенсерите со над 10.000 следачи на Твитер, кои имаат над 18 години, се со седиште во САД и твитнале најмалку 25 пати во период од 30...

Норвешка со закон им нареди на инфлуенсерите да го обележат „разубавувањето“ на фотографиите

Норвешка усвои закон којшто е насочен кон уредувањето на фотографиите, кој треба да помогне во решавање на прашањето за сликата на човековото тело во општеството. Имено, законското решение им наложува на инфлуенсерите на социјалните мрежи јавно да го назначат „разубавувањето“ на фотографиите што ги објавуваат, односно уредувањето на нивните фотографии мора да биде наведено во постовите на Фејсбук, Инстаграм...

Инфлуенсери промовираат тестирање за ковид-19

Инстаграм инфлуенсери и учесници на реалити шоуто Love Island биле платени од страна на британската влада за да промовираат тестирање за ковид-19, објави Би-Би-Си (BBC). Ова е дел од поширока кампања како обид за тестирање и следење на заболени од ковид-19, која што е организирана од националната здравствена организација наречена NHS Test and Trace. Според нивна анализа, овие објави...

Криминал, алкохол и дрога во најпопуларните песни помеѓу младите, македонските инфлуенсери внимаваат што промовираат

скриншот од видео
“Zbog nje valjo bi ko Pablo, samo da joj kupim sve” (Поради неа би продавал дрога како Пабло, само за да ѝ купам сè) “Jedva stoji na nogama, svu noć miješala alkohol je sa drogama” (Едвај стои на нозе, цела ноќ мешаше алкохол со дроги) Ова се дел од текстовите на најпопуларните песни од соседството, а кои се слушаат и во...

Инфлуенсерите и јутјуберите се реалност и треба позитивно да го користат своето влијание врз младите

Млади лциа користат телефони
Пари, луксузни автомобили, сопствено џакузи и стан од 2,5 милини евра – ова, меѓу другото, е прикажувано во видеата на најпознатиот јутјубер во Србија и во регионот, Богдан Илиќ, познат како Бака Прасе. Тој деновиве е во центарот на вниманието на јавноста поради обвинувањата за педофилија. Во видеата во кои тој ги демантира овие наводи, Илиќ користи пцовки, навреди...

Најпознатиот јутјубер во регионот се соочува со обвинувања за педофилија

ЈуТјуб
Српскиот јутјубер Богдан Илиќ, познат како Бака Прасе, се најде среде скандал откако преку социјалните мрежи беше обвинет дека заведувал и имал сексуални односи со малолетни девојки. На социјалната мрежа Инстаграм се појавија пораки во кои изгледа дека дваесет и тригодишниот јутјубер убедува девојчиња да му испратат разголени фотографии и да го посетат во неговиот нов дом. Во соседна Србија...

Wired: Децата-активисти стануваат глобални „инфлуенсери“

Влијателниот  месечник „Вајерд“ (Wired.com) го има посветено овогодишниот јулски број на темата како децата активисти ги користат социјалните медиуми и други форми на протест да свртат вниманието на возрасните за теми кои ја загрозуваат нивната иднина. Како највидлива претставничка на ова движење, „Вајерд“ го анализира случајот на „инфлуенсерката“ Грета Турнберг, 16-годишна Швеѓанка која стана светски позната по заложбите за...

Ковачевски: Членството во ЕУ во 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со Претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваа на денешната работна средба со европратениците на групата на Социјалистите и Демократите...