fbpx
Таг: инфлација

таг: инфлација

Одржување на ниска и стабилна инфлација една од целите на Народна банка

Oдржување ниска и стабилна инфлација преку одржување на стабилен курс на денарот во однос на еврото, одржувањето на финансиската стабилност како составен елемент на макроекономската стабилност и предуслов за остварување економски раст и просперитет, ќе бидат главните активностите на Народната банка, информираат од таму. - Стратегискиот план за 2017 - 2019 година претставува продолжение на претходно утврдените стратегиски цели во спроведувањето...

Венецуела е во тешка економска криза и се соочува со недостиг од храна

Венецуела се наоѓа пред колапс поради тешката економска криза која трае неколку месеци. Претседателот Николас Мадуро одлучи да воведе вонредна состојба, бидејќи земјата веќе подолг период се соочува со голема инфлација, недостиг од храна и од струја. Само оваа година економијата падна за 8 отсто, инфлацијата се зголеми трипати, а се очекува дека до крајот на годината ќе биде поголема за 700 отсто. Тешката економска ситуација...

Умерен пораст на цените во домашната економија

Во првите два месеца од 2016 година, општото ниво на цени во домашната економија оствари умерен пораст, во просек за 0,1 отсто на годишна основа. - Остварувањата се пониски од очекуваните, што заедно со надолните ревизии на претпоставките за увозните цени на енергијата и на храната продолжува да упатува на надолни ризици за проекцијата за инфлацијата за следната година. Сепак,...

Стапката на инфлација годинава се очекува да биде 1,6 отсто

Во рамки на надворешниот сектор, во третиот квартал од 2015 година на тековната сметка беше забележан суфицит од 142,4 милиони евра или 1,6 отсто од домашниот бруто-производ, се вели во соопштението на Народна банка. - Истовремено, кај финансиската сметка беа остварени нето-одливи од 188,4 милиони евра или 2,1 отсто од домашниот бруто-производ, што првенствено ги одразува зголемените нето-обврски врз основа на трговски...

Драги: ЕЦБ има инструменти да ја поттикне инфлацијата

Шефот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги, изјави дека таа европска монетарна институција располага со „мноштво инструменти“ за поттикнување на инфлацијата, која последните години е прениска и го спречува развојот. На сесија во рамките на Светскиот економски форум во Давос, Драги изјави дека одборот на банката има „одлучност, подготвеност и капацитет да дејствува и да ги искористи тие инструменти“. Годишната...

Инфалцијата во септември забележа пораст од 0,5 отсто

Базичната стапка на инфлација во септември забележа пораст од 0,5 отсто, наспроти падот од 0,7 отсто во август, што услови и забрзување на годишната стапка на пораст од 0,4 отсто во август на 0,8 отсто во септември, објави НБРМ. - Гледано од аспект на структурата на базичната инфлација, септемврискиот пораст во најголем дел произлегува од повисоките цени на производите за одржување на домовите, тутунот (поради повисоките акцизи), облеката, како...

Повеќе пари за пензии и за социјална помош во предлог-буџетот за 2016 година

Владата на синоќешната седница го усвои предлог-буџетот за 2016 година, информираше вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески. Повеќе пари се предвидени за пензии, социјална парична помош и за капитални инвестиции. - Основните карактеристики на предлог-буџетот за 2016 година, се намалување на буџетскиот дефицит од 3,6 проценти оваа година на 3,2 проценти следната година. Зголемување на средствата за пензии, социјална помош...

НБМ: Расте инфлацијата, паѓа индустриското производство

Во април, базичната инфлација е повисока за 0,5 отсто на месечна основа (наспроти малото намалување во март), а ист толкав пораст е регистриран и на годишна основа, што претставува прва позитивна годишна промена на базичната инфлација од август 2014 година, се вели во јунскиот извештај на Народна банка. Според објаснувањето во извештајот, априлскиот пораст во голема мера е поттикнат од цените на...

Инфлацијата во еврозоната поголема од очекуваната

Инфлацијата во еврозоната во мај била поголема од очекуваната, соопштија денеска од европската канцеларија за статистика Евростат. Во соопштението се наведува дека потрошувачките цени во 19 членки на еврозоната во мај пораснале за 0,3 отсто на годишно ниво. Аналитичарите очекувале зголемување од 0,2 отсто. Во податоците на Евростат не се наведени месечните податоци, но на годишно ниво се гледа дека поскапела...

Руската инфлација ги проби сите проекции

Министерот за финансии на Русија, Антон Силуанов, смета дека инфлацијата во земјата, на годишно ниво, во јануари ќе достигне двоцифрена стапка, пренесе „Финмаркет.ру“. Како што соопшти Силуанов, годишната инфлација на 10 ноември изнесувала 8,6 отсто. Министерот за економски развој, Алексеј Уљукаев, во понеделникот соопшти дека инфлацијата за 2014 година може да биде девет отсто, а на крај на првото тримесечје во 2015...

Вредните средношколци и идни угостители од „Лазар Танев“ во новата епизода на „Шорткат“

Екипата на „Шорткат“ беше во посета на скопското угостителско училиште „Лазар Танев“, каде ги затекнавме вредните средношколци како подготвуваат храна во кујните, „печејќи“ ги тестото и занаетот што го...