fbpx
Таг: Индијанци

таг: Индијанци

Канадска студентка преку ТикТок ги враќа во живот домородните јазици кри и оџибве

Додека како дете растела во Фокс Лејк Кри Нејшн во Северна Манитоба во Канада, Шариса Нолт ги слушала своите дедо и баба како зборуваат на јазикот ининимовин (Ininímowin),  попознат како кри (Cree). Но, затоа што нејзината мајка не го научила јазикот, таа не можела да го пренесе на Нолт. „Додека растев, слушав се помалку и помалку ининимовин, па почнав да...

Сите зборови на кои „бомбите“ им го сменија значењето

Изразите, епитетите, досетките, пцостите, навредите, зборувањето во шифри и сугестиите за брутално насилство што јавноста ги слушна од главните актери во „бомбите“ што минатата година ги објави опозицискиот СДСМ, не само што ја сменија туку и ја „збогатија“ семантиката во секојдневниот урбан говор. Фразите „Миле ми текна“, „човечиња“, „чоколади“, „криминален до даска“ веќе имаат недвосмилена и јасна асоцијација, за која...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...