fbpx
Таг: Индија

таг: Индија

Повеќе од 50 луѓе во Индија починале од топлотен удар во изминатите три дена

Повеќе од 50 луѓе во Индија починале од топлотен удар во изминатите три дена, како последица на екстремните температури кои зафаќаат региони во земјата, пренесува Би-би-си. Во Индија моментално се одржуваат парламентарните избори, кои траат повеќе од четириесет денови. Некои од починатите биле лица кои работеле на избирачките места, вклучително и чувари и лица одговорни за хигиена. Федералното Министерство за здравство...

Мајкрософт: Кина ќе користи вештачка интелигенција за да ги попречи изборите во САД, Јужна Кореја и Индија

Кина ќе се обиде да ги наруши изборите во САД, Јужна Кореја и Индија годинава со содржина генерирана од вештачка интелигенција, предупреди технолошката компанија „Мајкрософт“, а пренесе Гардијан. Според извештајот на разузнавачкиот тим за закани, од компанијата соопштија дека очекуваат кибер-групите поддржани од кинеската држава да ги таргетираат изборите во 2024 година во големите држави, а вмешана е и Северна...

Москва не сака преспански јаболка, а бананите од Еквадор сепак ѝ биле повкусни од индиските

Ако притисокот на Русија не беше толку лесно воочлив во македонскиот случај со забраната за увоз на ресенски јаболка, оној со Еквадор е прилично јасен. Со вешто маневрирање на бизнис секторот, притисокот на еквадорското раководство успешно влијаеше да се премисли за понудата на САД за замена на старото советско оружје и хардвер со нови и софистицирани оружја, во спротивно...

Гулаб осомничен за шпионажа ослободен по осум месеци притвор во Индија

Индиската полиција ги расчисти сомнежите околу гулабот за кој постоеја сомневања дека е кинески шпион и го ослободија во дивината по осум месеци поминати во притвор, пренесува „Гардијан“ според извештаите на индиски медиуми. Искушението на гулабот започнало во мај, кога бил фатен во близина на пристаниште во Мумбај со два прстена врзани за неговите нозе во кои се наоѓала порака...

Спасени сите индиски работници што 17 дена беа заробени во тунел

Сите 41 индиски работници се спасени од тунел во државата Утараханд откако беа заробени внатре 17 дена. Работниците се безбедни и закрепнуваат во болница, јави Би-би-си. Работниците останаа заробени во тунелот на 12 ноември, откако дел од него се урна поради лизгање на земјиштето. Тие беа ослободени вчеравечер во макотрпна спасувачка операција пред која се најдоа бројни пречки. Во драматични сцени...

Пакистански град со 13 милиони луѓе затворен поради загаденоста

Нивото на загаденост на воздухот во пакистанскиот град Лахоре, кој е втор по големина во Пакистан, се смета за „опасно“ според швајцарската компанија IQAir, која го следи квалитетот на воздухот низ светот, известува Си-ен-ен. За да се справи со високото ниво на загаденост, во Лахоре, како и во градовите Гурјанвала и Хафизабад, е прогласена вонредна состојба во однос на животната...

Османи во посета на Индија, во фокус економската соработка и регионалното поврзување

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во рамки на официјалната посета на Индија, денеска оствари средба со индискиот министер за надворешни работи Субраманјам Џаишанкар, информираат Министерството за надворешни работи. Во фокус на разговорите бил развојот на пријателските односи меѓу Северна Македонија и Индија, со акцент на можностите за унапредување на трговската размена, зајакнувањето на економската соработка и бизнис врските. „Северна Македонија...

Индискиот Чандрајан 3 успешно слета на јужниот пол на Месечината

Индија успешно го слета вселенското летало Чандрајан 3 во близина на јужниот пол на Месечината. Индискиот премиер Моди рече дека успехот на мисијата „му припаѓа на целото човештво“. Индија влезе во историјата бидејќи нејзината мисија стана првата што слета во регионот на јужниот пол на Месечината. Со ова, Индија се приклучува во друштвото на САД, поранешниот Советски Сојуз и Кина. Чандрајан...

Индиското летало Чандрајан 3 ќе се обиде да слета на јужниот пол на месечината

Индија се подготвува за својот втор обид за слетување на месечината, историски момент за најнаселената земја во светот. Чандрајан 3, што на санскрит значи месечево летало, треба да го спушти својот летач Викрам кратко по 18 часот по локално време или 12 часот по Гринич, во близина на малку истражениот лунарен јужен пол, што би било првпат за која...

На видео на социјалните мрежи не се претставени увезени работници од Индија на македонски градилишта

Ниедна од локациите во видеото не е во Македонија, а видеото може да се пронајде на повеќе профили на социјалните мрежи со описи на различни јазици уште од  2020  година, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се споделува видео материјал и се вели: Увезените работници од Индија започнаа со...

Индија се подготвува за својата трета мисија на Месечината

Индија се подготвува за својата трета мисија на Месечината, со цел да биде првата земја што ќе слета во близина на малку истражениот Јужен пол, пишува Би-Би-Си. Лансирањето е закажано за во петок, од страна на вселенскиот центар Срихарикота, а вселенското летало Чандрајаан-3 ќе се состои од орбитер, лендер и ровер. Од индиската вселенска организација изјавија дека лендерот се очекува да...

Бројката на жртви во железничката несреќа во Индија се искачи на најмалку 288

Оние што ќе бидат прогласени за виновни за железничката несреќа во источна Индија ќе бидат „казнети строго“, порача индискиот премиер Нарендра Моди, кој го посети местото на несреќата во источната индиска држава Одиша, јави Би-би-си. Трагичниот биланс, пак, се искачи на најмалку 288 загинати и над 1.000 повредени. Попладнево по македонско време, односно навечер по индиско, завршена е и акцијата...

Најмалку 238 загинати и 650 повредени во страотна железничка несреќа во Индија

Најмалку 238 луѓе ги загубиле животите, а 650 се повредени во страотна железничка несреќа во Индија, во која биле вклучени три воза, јави Би-би-си. Несреќата се случила вчеравечер во 19 часот, во Баласоре во источната држава Одиша. Претходно од Противпожарната управа на Одиша беше соопштена многу повисока бројка загинати - 288 лица, но подоцна билансот беше ревидиран. Еден патнички воз излетал...

Индија годинава ќе ја надмине Кина како земја со најбројно население

Индија е на пат да ја престигне Кина и да стане најнаселена земја во светот кон средината на оваа година, покажуваат податоци објавени од Обединетите нации (ОН). Според извештајот, се очекува населението на Индија да достигне 1,4286 милијарди – или за 2,9 милиони повеќе од нејзиниот сосед – Кина со 1,4257 милијарди жители. Повеќе од 70 години наназад, азиските нации сочинуваат...

Стаорци изеле дрога во полициска станица во Индија, не во С. Македонија

Текстот  нема никаква поврзаност со С. Македонија, настанот се случил во Индија и индиската полиција соопштила дека стаорци изеле 200 килограми запленет канабис. Насловот на текстот споделен во постот претставува типичен пример на комбинација од „кликбејт“ (clickbait) и недостаток на контекст (missing context). Го измамува читателот кога ќе го види споделен на социјалните мрежи, да помисли дека кога ќе...

КОП 27 завршува денес, ЕУ согласна на фонд за помош на сиромашните земји за климатски катастрофи

Меѓународната климатска конференција КОП 27 денеска завршува во Египет, а една од позитивните вести доаѓа од Европската Унија (ЕУ) која се согласи на формирање и финансирање на меѓународниот фонд за загуби и штети што треба да им помогне на најсиромашните земји во светот да се справат со климатските катастрофи, пишува Гардијан. Драматичната интервенција на ЕУ доаѓа во моментот кога САД...

Македонци, Црногорци, Срби, Босанци и Хрвати ќе лансираат сателит во вселената

Пет партнерски организации од Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија и Хрватска до крајот на годината планираат да го лансираат првиот заеднички сателит од овој регион испратен во вселената, пишува босанскиот јавен радиодифузен сервис БХ Тв. Сето ова е благодарение на основањето на Вселенската асоцијација на Југоисточна Европа, а планирано е Индија да ѝ подари сателит на Асоцијацијата...

Во „голф“ превезувал деветмина мигранти од Индија и Сирија

Ј.Л. (23) од с. Крушопек, е приведен откако во патничко моторно возило „голф“ превезувал девет лица – мигранти, петмина од Сирија и четворица од Индија, соопшти Министерството за внатрешни работи. - На 22.01.2022 од страна на полициски службеници од полициска станица за граничен надзор и граничен премин Богородица на магистралниот пат село Удово - Дeмир Капија бил приведен Ј.Л. Известен е...

Вистиномер: Видео снимка од болнички пожар се шири со апел ,,Молете се за Тетово” – ама е ланска и од Индија!

„Мета“ ја пренесува анализата на „Вистиномер“ на едно видео што стана многу вирално, но изнесува дезинформација злоупотребувајќи неверојатна коинциденција: На социјалната мрежа Тик Ток, се појави видео материјал, кој што, според назначениот датум, е објавен еден ден по избувнувањето на пожарот во модуларната болница во Тетово, а на кој пишува „молете се за Тетово”. Иако експлицитно во видеото не се...

Во Индија ковид-19 брзо се шири, за 24 часа регистрирани над 300.000 случаи

Индија се соочува со нов бран на ковид-19 со катастрофални последици. За само неколку дена, „индискиот сој“ предизвика хаос во земјата со население од 1,3 милијарди лица. Секојдневно се пријавуваат голем број на новозаболени од корона вирусот, а се претпоставува дека една од причините е заразниот мутант на ковид-19, вирусот Б.1.617, откриен во земјата. Властите вчера регистрираа црн рекорд...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...