fbpx
Таг: Ин мемориам

таг: Ин мемориам

Почина Шенон Доерти, познатата Бренда од серијата „Беверли Хилс“

Шенoн Доерти, ѕвездата од „Беверли Хилс, 90210“, почина на 53-годишна возраст. По години поминати во борба со ракот на дојка, Доерти почина во саботата, се вели во изјавата на нејзиниот публицист Лесли Слоун. „Посветената ќерка, сестра, тетка и пријателка беше опкружена со своите најблиски, како и со нејзиното куче Боуви. Семејството ја бара нивната приватност во овој момент за да можат...

Почина Исмаил Кадаре, главниот претставник на албанската литература

На 88-годишна возраст денеска почина славниот албански писател Исмаил Кадаре. Кадаре, кој се спротивстави на режимот на Енвер Хоџа, доживеа срцев удар, соопштија од болницата во Тирана, а пренесоа светските медиуми. Најпознатиот албански писател е роден во 1936 година во градот Ѓирокастро во јужна Албанија. Триесет години од својата писателска кариера, Кадаре живеел во комунистичка Албанија, каде што ги напишал и...

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

На 89 годишна возраст, почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, поранешен пратеник и основач на Либералната партија. Роден е во 1935 година во Кавадарци. Дипломирал на Економскиот факултет во Скопје, а магистрирал на Факултетот за политички науки при Белградскиот универзитет. Бил потпретседател на Републичкиот извршен совет, член на македонската делегација во Соборот на републиките...

Почина новинарот Иван Андреевски

Вчера на 77 годишна возраст, ненадејно почина новинарот Иван Андреевски – Маче. Веста ја соопшти Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Андреевски е роден во 1947 година во Доленци, Демирхисарско. Својата кариера ја почнува во Радио Телевизија Скопје, веднаш по завршувањето на факултетот за политички науки во Белград во 1971 година, како новинар во документарната редакција, каде работел на репортажи,...

Почина Велибор Џаровски – Џаро

По кусо боледување, денеска на 75 години почина Велибор Џаровски-Џаро, еден од најпознатите менаџери на просторите на бивша Југославија. Здравко Чолиќ, Мишо Ковач, Маја Оџаклиевска, Оливер Драгојевиќ, „Бијело дугме“, Тереза Кесовија, Лепа Брена се само некои од музичките ѕвезди со кои соработуваше Џаровски и на кои им организираше турнеи. Токму минатата година, неговата ќерка, новинарката Милица Џаровска ја промовираше биографската книга...

Почина креаторот на „Драгонбол“

Акира Торијама, креаторот на „Драгонбол“ (Dragon Ball) – еден од највлијателните и најпродавани јапонски стрипови на сите времиња, почина на 68-годишна возраст. Торијама претрпел акутен субдурален хематом, вид на крвавење во близина на мозокот, соопшти неговото студио, а пренесe Би-би-си. „Драгонбол“ е популарен ширум светот, а стрипот доживеа и свои цртани и филмски верзии. Стрип серијалот дебитираше во 1984 година. Го следи...

Почина Ли Сун-кјун, познатиот актер од оскаровецот „Паразит“

Јужнокорејскиот актер Ли Сун-кјун, најпознат по улогата во филмот „Паразит“ – добитник на четири Оскари, е пронајден мртов, објави Би-би-си откако добиле потврда од властите во Јужна Кореја. Четириесет и осум-годишниот актер бил пронајден во бессознание во автомобил во еден од главните паркови во Сеул. Не е јасно дали Ли си го одзел животот, но полицијата соопшти дека добила пријава оти...

На 100 години почина Хенри Кисинџер

Поранешниот американски државен секретар, Хенри Кисинџер, кој стана една од најистакнатите и најконтроверзни фигури на американската надворешна политика на 20-тиот век, почина на 100-годишна возраст. Смртта на Кисинџер ја соопшти неговата консултантска фирма „Kissinger Associates“ вчеравечер, без да ја открие причината, пишува Гардијан. Кисинџер беше државен секретар на САД додека претседател на земјата беше Ричард Никсон. Познатиот дипломат со германско потекло...

„Ова е земја во која што се доцни со сè. Само се умира предвреме“ – почина Жарко Лаушевиќ

На 63-годишна возраст почина познатиот Жарко Лаушевиќ, актерот кој навистина имаше живот како од филм. „Ја информираме јавноста дека нашиот сопруг и татко Жарко Лаушевиќ почина денеска на 63-годишна возраст, по кратко и тешко боледување“, соопшти неговото семејство. За датумот и местото на погребот јавноста ќе биде навремено информирана, изјави неговата ќерка Анита Лаушевиќ. Жарко Лаушевиќ е роден во Цетиње, Црна Гора...

Почина актерот Метју Пери, ѕвездата од серијата „Пријатели“

Американскиот актер Метју Пери, најпознат по улогата на Чендлер Бинг во телевизискиот ситком од 90-тите години - „Friends“ (Пријатели), почина на 54-годишна возраст. Актерот бил пронајден мртов во својот дом во Лос Анџелес. Тамошната полиција ја истражува смртта, јави Си-ен-ен. Во моментов нема сомнежи дека станува збор за кривично дело, но инцидентот е под истрага на Одделот за грабежи и убиства...

Почина Сер Мајкл Гамбон, познат по улогата на професорот Дамблдор во „Хари Потер“

На 82 годишна возраст, почина актерот Сер Мајкл Гамбон. Веста за смртта ја соопшти неговото семејство, јави Би-би-си. Гамбон беше најпознат по улогата на професорот Албус Дамблдор во шест од осумте филмови за Хари Потер. Во неговата шестдецениска кариера, актерот родум од Даблин работеше на телевизиски, филмски, театарски и радио проекти, а освои четири БАФТА награди. Неговата сопруга Лејди Гамбон и синот...

Во сеќавање на Шинејд О’Конор: Бунтовничка чиј глас можеше да „распука камен“

Светот тагува по ирската бунтовничка од Даблин, Шинејд О’Конор која почина вчера на 56 години. Колегите музичари како Алисон Мојет и Масив Атак го пофалија нејзиниот извонреден глас „кој можеше да распука камен“ и нејзиниот страстен дух. Јах Вобл ја опиша како вистинска „келтска жена воин“, пренесе Би-би-си. „Искрено, да посведочам за нејзиниот глас, интимноста во студиото. Огнот во нејзините...

Почина Силвио Берлускони на 86-годишна возраст

Силвио Берлускони, поранешниот италијански премиер почина на 86-годишна возраст, јавија светските медиуми. Тој починал во болницата „Сан Рафаеле“ во Милано. Во април годинава Берлускони бил лекуван од белодробна инфекција, поврзана со претходно неоткриен случај на хронична леукемија. Медиумскиот тајкун Берлускони првпат дојде на функцијата во 1994 година и водеше четири влади на Италија, до 2011 година. Тој своевремено се опишуваше како...

Почина Дарко Димовски, претседател на ССМ

По кратко боледување на 45 годишна возраст, почина претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), Дарко Димовски. Од ССМ изразија длабоко сочувство до неговото семејство. „Колегите, соработниците и работниците ќе го паметат како голем борец за работничките права кој остави длабок белег во синдикалното и работничкото движење на Македонија“, изјавија од Сојузот на синдикатите. Димовски беше претседател на Синдикат на работниците...

Почина актерскиот доајен Димче Мешковски

Драмскиот театар соопшти дека на 78-годишна возраст денеска починал актерот Димче Мешковски. Комеморацијата по повод неговата смрт ќе се одржи на 28 март, со почеток од 12 часот, во Драмскиот театар. Познатиот македонски актер е роден на 31 октомври 1945 година. Целата професионална кариера ја помина во Драмскиот театар - Скопје, а ќе остане препознатлив по улогите во театарските претстави...

Почина легендарниот хрватски фудбалски тренер Ќиро Блажевиќ

По долга битка со ракот, почина легендарниот хрватски фудбалски тренер Мирослав Ќиро Блажевиќ. Тој замина непосредно пред да наполни 88 години. Блажевиќ беше селектор на хрватската репрезентација во 1998 година, кога Хрватска го освои третото место на Светското првенство во Франција. Неговата кариера како играч ја завршил кога имал 31 година, по што започнал со тренерската работа во 1968 година....

Објава на Фејсбук ја прикажува смртта на актерот Душко Костовски како нова вест

Очигледно е дека целта на постот била да се привлечат што е можно повеќе кликови и реакции на Фејсбук, па поради тоа и веста е суптилно пренесена да делува како да е нова. Никаде во постот не се спомнува дека станува збор за сеќавање на смртта на актерот Душко Костовски, или пак дека поминале 28 години од неговата...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...