fbpx
Таг: имунолошки систем

таг: имунолошки систем

Дел од мутациите на коронавирусот можат да заразат луѓе кои веќе еднаш биле инфицирани

Дел од мутираните варијанти на коронавирусот, особено јужноафриканската и бразилската, можат да заразат лица кои и претходно биле инфицирани со „оригиналниот“ коронавирус, пишува германски „Шпигел“. Иако пружаат релативно добра заштита, се чини дека и вакцините се помалку ефективни против неколку од новите соеви, па впечатокот е како да започнува цела нова пандемија со мутациите на вирусот кои се шират...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...