fbpx
Таг: имунизација

таг: имунизација

Филипче: Со ширењето лажни вести се загрозува јавното здравје

Со ширењето лажни вести се загрозува јавното здравје, а тоа е сериозна работа, ние имаме сериозен проблем, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција на која заедно со премиерот Зоран Заев ја промовираа кампањата „Вакцинирај Се“ насочена против дезинформациите за вакцинацијата и за зголемување на имунизацијата. - Ги слушаме сите ставови на протестите, но досега не сме чуле...

Заев и Филипче промовираа кампања против дезинформациите и за повисоко ниво на имунизација

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска напладне го означија почетокот на нова кампања насловена „За моментите на среќа, вакцинирај се“. Како што посочи премиерот, целта на кампањата е преку точни и прецизни информации за вакцините да се спречат дезинформациите и да се зголеми процентот на имунизација на населението од ковид-19 што ќе придонесе кон стабилизирање...

Хелсиншки комитет: Забраните за невакцинираните не се дискриминација ниту се противуставни

Хелсиншкиот комитет за човекови права (ХКЧП) реагираше со загриженост на изјавите и пораките упатени на вчерашните протести против вакцинацијата и мерките за заштита од ширење на коронавирусот. Оттаму порачуваат дека одредени рестрикции за оние што ќе одбијат да се вакцинираат не може да се наречат дискриминација или кршење на уставните права оти во случајот станува збор за уставно регулирани...

Даниловски: Вакцинираниот ученик е позаштитен од невакцинираниот

Дали учениците треба да одат на училиште од 1 септември, со оглед на фактот дека ковид-бројките се во пораст? Колку ќе биде безбедно децата да ги следат часовите во училишните клупи? Дали би требало децата да се вакцинираат? Овие прашања се наметнаа по најавата на Министерството за образование и наука, дека голема е веројатноста учениците да се вратат во...

Вистиномер: Ќе донесе ли есента трета доза вакцина против ковид-19?

Сè поизвесно е дека Македонија ја чека бурна есен и нов, четврт бран на коронавирусот. Дневните извештаи на Министерството за здравство покажуваат зголемени бројки на новозаболени. Особено критична е ситуацијата во Тетово, каде болницата веќе почна да се полни со нови пациенти. Лекарите алармираат до надлежните здравствени власти да се воведат мерки за заштита од ширење на коронавирусот, но...

Вистиномер: Во Велика Британија нема над 1.500 мртви како последица од вакцината

Владата на Велика Британија објавува неделни извештаи базирани на таканаречени „жолти картони“, преку кои се пријавуваат несакани ефекти после вакцината, како и после секој друг лек или медицинско средство. Пријавите може да ги пополни секој кој има сомнение дека несаканиот ефект или сериозниот исход после вакцинација настанал од вакцината, независно од тоа дали има докази. Многу е важно да...

Филипче: Мерките не го делат народот, туку се нужни

Јавното здравје и колективната заштита се приоритет, а мерките кои се донесени се исклучиво во таа насока. Тие не го „делат народот“ како што изненадувачки изјави лидерот на опозицијата, туку се нужни за заштита на граѓаните, здравствените работници и самиот здравствен систем. Овие мерки се применуваат во многу држави и веќе даваат резултат. Ова е ставот на министерот за...

Вистиномер: Со ковид-19 вакцините не се вршат репресии и експерименти врз луѓето

Постот што ги рецензираме изнесува неточни и манипулативни тврдења дека невакцинираните ќе бидат подложени на репресии и присилни тестирања, кои наликуваат на дехуманизираниот однос на нацистите кон Евреите за време на Холокаустот и дека вакцинацијата ќе стане задолжителна. Засега, пак, има само најави за можни рестрикции за невакцинираните лица, исклучиво заради заштита на јавниот интерес и општото здравје на...

Филипче: Вакцинирајте се, без оглед на тоа дали сте прележале ковид-19 или не

Докажано е дека со прележување на ковид-19, не се создава доволна количина на антитела во организмот, па затоа е неопходно граѓаните да се вакцинираат. Ова го кажа министерот за здравство Венко Филипче, во изјава за медиумите. Тој уште еднаш информираше за новите мерки кои беа усвоени на вчерашната владина седница, а нагласи и дека вакцината е единствениот начин до...

МЗ: Вчера се аплицирани 13.137 вакцини

Министерството за здравство информира дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 533.386 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 4.990 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.137 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 958.742 дози вакцини,...

МЗ: Од 416.614 вакцинирани лица со две дози, само 167 се заразиле, а 11 биле хоспитализирани

Министерството за здравство (МЗ) информира дека заклучно со 5 август, од 416.614 лица вакцинирани со две дози на вакцина против ковид-19, 167 лица се заразиле 14 дена по примена втора доза вакцина, а само 11 од нив биле хоспитализирани. „Ова е показател дека бројот на заразени од вакцинирани е многу мал, што потврдува дека вакцината е корисна, односно е единствениот...

Досега вакцинирани 528.117 граѓани во земјава, вчера биле дадени 10.179 вакцини

Министерството за здравство информира дека вакцинацијата против ковид-19 се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 528.117 граѓани. Прва доза вакцина против ковид-19 вчера примиле 3.993 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 10.179 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани...

Апел до вработените во градинките да се имунизираат, речиси 60 проценти од нив примиле вакцина

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги повикува сите вработени во детските градинки кои не се вакцинирани да го сторат тоа, со цел непречено одвивање на воспитно-образовниот процес во време на пандемија. „Како ресорно Министерство упатуваме на општествена одговорност на сите вклучени во процесот на воспитување и образование на децата од предучилишна возраст, имунизацијата да продолжи со несмалено темпо...

Вчера 10.984 граѓани примиле вакцина против ковид-19

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 519.106 граѓани, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Прва доза вакцина вчера примиле 3.905 граѓани, а сосе ревакцинирањето, вкупно вчера се вакцинирале 10.984 граѓани. Во земјава досега се дадени 932.603 дози вакцини,...

Вакцинираните со две дози имаат три пати помали шанси да бидат заразени со корона вирусот

Ново истражување во Велика Британија откри дека имунизираните луѓе со две дози на вакцина против ковид-19 имале три пати помала веројатност од невакцинираните луѓе да бидат позитивни на тестирање на корона вирусот, објавува Империал Колеџот во Лондон, а пренесува Гардијан. Овие резултати од истражувањето REACT-1 што го предводи оваа високообразовна установа се засновани на податоци на направени тестови за корона...

Во земјава досега вакцинирани 519.106 граѓани, вчера биле дадени 12.939 вакцини

Министерството за здравство информира дека на вакциналните пунктови во земјава и со теренската вакцинација, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 519.106 граѓани. Прва доза вакцина против ковид-19 вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно досега се дадени 920.442 дози вакцини, а ревакцинирани се 401.336 граѓани. Со последните бројки 64 отсто од населението над...

До 1 август, 31 отсто од возрасното население во земјава примило прва доза вакцина против ковид-19

Министерството за здравство информира дека заклучно со 1 август, со една доза на вакцина против ковид-19 вакцинирани се 31 отсто од населението над 18-годишна возраст во земјава. Кај лицата над 50-годишна возраст, опфатот со една доза изнесува 50,6 отсто, кај лицата над 60-годишна возраст опфатот со една доза изнесува 61,2 отсто, додека кај лицата над 70 години изнесува 64,9...

МЗ: Вчера се аплицирани 11.946 вакцини

Министерството за здравство информира дека на вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 510.197 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.109 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 11.946 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 891.379 дози вакцини, а ревакцинирани се 381.182 граѓани. Со последните бројки 63 отсто од населението над 70 години имаат примено...

МЗ: Вчера се аплицирани 14.230 вакцини

Министерството за здравство информира дека на вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 506.033 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.770 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 14.230 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 878.290 дози вакцини, а ревакцинирани се 372.257 граѓани. „Со последните бројки 63 отсто од населението над 70 години имаат примено...

Вистиномер: Не е точно дека 60 отсто од хоспитализираните во Британија биле вакцинирани со 2 дози

Наспроти тврдењето во постот, вистината е дека 60 проценти од хоспитализираните поради компликации од ковид-19 во Велика Британија се невакцинирани. Ова се гледа од исправката којашто на Твитер ја напиша британскиот научник Патрик Валанс, кој ја коригира својата грешка во статистиките коишто претходно ги навел прес-конференцијата со британскиот премиер Борис Џонсон, пишува Вистиномер.мк.   Рецензираме пост на Фејсбук во којшто е даден линк...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...