fbpx
Таг: имунизација

таг: имунизација

Трета доза вакцина за постари од 60 години, здравствени работници и имунокомпромитирани пациенти

Согласно препораките на Американска агенција за лекови и ЕМА, како и анализите на кои се работеше во изминатиот период за тоа кои лица треба да примат трета доза вакцина, Комитетот за имунизација донесе одлука околу трета бустер доза, истакна министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција. „Сите граѓани постари од 60 години, здравствени работници независно од возраста и пациентите кои...

МЗ: Вчера се аплицирани 7.518 вакцини против ковид-19

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 778.408 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.624 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 7.518 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.482.287 дози вакцини, а ревакцинирани се 703.878 граѓани. „Со...

МЗ: Само 31 отсто од населението под 40 години е вакцинирано против ковид-19

Податоците на Министерството за здравство покажуваат дека само 31 отсто од населението на возраст меѓу 18 и 39 години се вакцинирани со една доза вакцина против ковид-19. Воедно, 55 отсто од населението над 40 години имаат примено барем доза вакцина. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 774.422 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Фајзер: Вакцината против ковид е безбедна и ефикасна за децата од 5 до 11 години

Фајзер и Бионтек денеска ги објавија резултатите кои покажуваат дека нивната вакцина против ковид-19 е безбедна за користење за децата од 5 до 11 години. Тестирањето опфатило две дози на вакцината од 10 микрограми, што е третина од дозата што им се дава на возрасните лица и на тинејџерите, објави Фајзер. Компанијата објасни дека испитувањата покажале дека вакцината е безбедна,...

МЗ: Над 636.000 граѓани вакцинирани со две дози вакцина против ковид-19

Министерството за здравство информира дека на вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 761.579 граѓани. Интересот за примање на прва доза вакцина против ковид-19 постепено опаѓа, па така вчера неа ја примиле само 2.728 граѓани, додека најголем дел од вкупно вакцинираните 15.424 лица во текот на вчерашниот ден всушност ја примиле втората доза...

Вистиномер: Вакцинацијата е имунизација и штити од тешка форма на болеста

Секојдневно има нови докази дека вакцинираните лица стекнуваат силен имунитет и дека далеку помалку вакцинирани лица се заразуваат. А, што е најважно, доколку се заразат лицата со претходно примени две дози на вакцина, тие имаат далеку полесни симптоми. Впрочем и последните епидемиолошки анализи на Министерството за здравство објавени на 3-ти септември покажуваат дека најголема смртност кај пациенти со ковид...

МЗ: 80 отсто од новите случаи и 84 отсто од хоспитализираните со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство (МЗ), соопшти дека според анализата на вакцинирани за ковид-19, во период од 6 август заклучно со 9 септември, повеќе од 26.000 луѓе биле дијагностицирани со ковид-19. Од 26.053 граѓани позитивни на ковид, целосно вакцинирани биле речиси 20 отсто, односно 5.175 лица. За вакцинирани се сметаат лицата кои се примиле две дози вакцина и поминале најмалку 14 дена...

Куба започна да ги вакцинира децата над 2 години против ковид-19

Кубанската влада одлучи да започне вакцинација против ковид-19 на децата постари од 2 години низ целата земја, јавува Си-ен-ен. Мерката е донесена за да се овозможи децата да се вратат назад во школските клупи. Куба е првата земја која се одлучи да ги имунизира децата на волку ниска возраст, додавајќи дека вакцините од нејзино производство се безбедни за децата. За...

Отворен вакциналниот пункт на УКИМ

УКИМ
Од денеска започна со работа вакциналниот пункт на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, чија цел е да се олесни и забрза процесот на имунизација на студентите и вработените на Универзитетот. Пунктот за вакцинација е сместен во Кампусот на општествените науки на приземјето на Економскиот факултет во Скопје. Како што информираат од УКИМ, истиот ќе биде отворен секој работен ден...

МЗ: Вчера се аплицирани 13.232 вакцини

Министерството за здравство информира дека вакцинацијата против ковид-19 се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 750.893 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.214 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.232 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.326.584...

МЗ: 44,6 отсто од населениeто над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Вакцинацијата се одвива со добро темпо на територијата на целата држава. Заклучно со 4 септември, со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 44,6 проценти од севкупното население над 18 годишна возраст, информираат од Министерството за здравство. „Според последните податоци, најголем опфат со една доза на вакцина има во Неготино 63,4 проценти, Кавадарци 62,3 проценти и Охрид 61,4 проценти....

Пендаровски: Закрепнувањето на економијата се одвива бавно, клучот е во имунизацијата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на првата годишна конференција „Скопје економски и финансиски форум“ на тема „Економско заздравување и раст по Ковид“, организирана од Министерството за финансии. „Глобалната економија сè уште е многу фрагилна, а предизвиците се големи. За разлика од лани, општата економска прогноза е подобрена, иако, закрепнувањето, според очекувањата се одвива бавно“, изјави Пендаровски. Претседателот се осврна и...

МЗ: За четири седмици од ковид-19 починале 480 лица, невакцинираните во апсолутен ризик

Министерството за здравство информира дека најголем број од новозаболените лица со ковид-19 во земјава, како и оние лица кои биле хоспитализирани во болниците, се невакцинирани против ковид-19. Во анализата за периодот од 6 август до 2 септември се наведува дека 22.416 граѓани се регистрирани како позитивни од ковид-19, при што 4.191 лице биле целосно вакцинирани против ковид-19, односно 18,7 проценти....

Вчера се аплицирани 13.037 вакцини, низок процент на вакцинираност меѓу лицата под 40 години

Од Министерството за здравство информираат дека само 29 проценти од населението на возраст меѓу 18 и 39 години е вакцинирано со барем една доза вакцина против ковид-19. За разлика од нив, 53 проценти од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина. Нискиот степен на имунизација кај младите во изминатиов период доведе до тоа да се зголеми бројот...

МЗ: Вчера се аплицирани 13.037 вакцини против ковид-19

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 728.628 граѓани, информираат од Министерството за здравство. Прва доза вакцина вчера примиле 5.486 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.037 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.267.666 дози вакцини,...

Во саботата и вчера ставени вкупно 18.292 вакцини против ковид-19

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во земјава и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 722.578 граѓани. Прва доза вакцина во саботата и вчера примиле 9.240 граѓани, а вкупно се вакцинирале 18.292 граѓани. Во државата вкупно се ставени 1.253.612 дози вакцини, а ревакцинирани се...

Вчера биле аплицирани 13.296 вакцини, досега се вакцинирани 712.338 граѓани

Министерството за здравство информира дека на вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 712.338 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 8.530 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.296 граѓани. Во државата досега се аплицирани 1.234.123 дози вакцини, а ревакцинирани се 521.784 граѓани. Со последните бројки 51 отсто од населението над 40 години имаат примено...

Земјава со најголем раст на бројот на вакцинирани против ковид-19 во регионот

Земјава е лидер во регионот по бројот на граѓани кои се вакцинирани со барем една доза од вакцината против ковид-19 во изминатиот месец и половина. Според последните податоци, во периодот од 5-ти јули до 24-ти август, бројот на барем една аплицирана доза на сто жители во земјата е зголемен за повеќе од 14 отсто, што е највисок напредок во...

Филипче: Родителите на децата што одат во училиште или во градинка да се вакцинираат

Родителите на децата што одат на училиште или во градинка да се вакцинираат зашто само така ќе го заштитат своето семејство, но и колективното здравје, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој беше на пунктот за вакцинација во малата сала во „Борис Трајковски“, каде што граѓаните без термин можат да се вакцинираат. Филипче повторно повика на масовна имунизација. -...

Филипче: Со ширењето лажни вести се загрозува јавното здравје

Со ширењето лажни вести се загрозува јавното здравје, а тоа е сериозна работа, ние имаме сериозен проблем, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција на која заедно со премиерот Зоран Заев ја промовираа кампањата „Вакцинирај Се“ насочена против дезинформациите за вакцинацијата и за зголемување на имунизацијата. - Ги слушаме сите ставови на протестите, но досега не сме чуле...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...