fbpx
Таг: имунизација

таг: имунизација

Вчера дадени 4.961 дози ковид вакцини, досега имунизирани 47 отсто од полнолетните граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вчера биле дадени вкупно 4.961 дози вакцини против ковид-19, од кои 1.721 биле прва доза, 1.030 граѓани биле ревакцинирани, а 2.210 примиле трета доза вакцина. Заклучно со 15 ноември, вкупно биле вакцинирани 815.523 граѓани, ревакцинирани се 785.916, а трета доза примиле 56.349 граѓани. Во проценти, 57 отсто од граѓаните над 40-годишна возраст се ревакцинирани, а 33...

Во два дена аплицирани 8.518 дози вакцини против ковид-19, мал е интересот за прва доза

Интересот за примање на прва доза вакцина против ковид-19 останува мал помеѓу граѓаните, иако само 39 отсто од целата популација е вакцинирана со барем една доза. Во меѓувреме, изминативе денови растат бројките на новозаболени лица, па така бројот на активни случаи се зголеми на над 8.000. Во понеделникот и вторникотбиле аплицирани вкупно 8.518 дози вакцини, од кои 1.883 се аплицирани...

Во изминатите четири дена ставени 8.158 дози вакцини

Во четвртокот, во петокот и во текот на викендот се дадени вкупно 8.185 дози вакцини, од кои 1.706 се дадени како прва доза, 1.899 граѓани биле ревакцинирани, а 4.590 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 7 ноември, односно вчера, вкупно се вакцинирани 809.293 граѓани, ревакцинирани се 780.456, а трета доза примиле 43.376 граѓани. Околу 54 отссо од граѓаните над...

Вакциналните пунктови низ земјава ќе работат и утре

Сите вакцинални пунктови низ државата ќе работат во текот на утрешниот ден. Граѓаните кои сакаат да се вакцинираат со вакцина против ковид-19, утре ќе може да го направат тоа како и секој друг работен ден, информираат во Министерството за здравство. Инаку, како што информираат оттаму, во еден ден аплицирани се вкупно 3.838 дози вакцини, од кои 758 се аплицирани како...

Вчера аплицирани 3.838 дози вакцини против ковид-19, најголем интерес има за трета доза

Имунизацијата на населението против ковид-19 во земјава продолжува првенствено за оној дел од популацијата којшто веќе прими две дози вакцини. Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден биле аплицирани вкупно 3.838 дози вакцини, од кои 758 се аплицирани како прва доза, 787 се ревакцинирани, а 2.293 граѓани примиле трета доза вакцина. „Заклучно со 3 ноември вкупно се...

МЗ: Од денеска започна пријавувањето за вакцинација од сезонски грип

За вакцинација од сезонски грип годинава земјава има набавено 40.000 дози четиритипни вакцини, информираат од Министерството за здравство. Овие вакцини се наменети за старите лица над 65 години, лицата со хронични заболувања, здравствените работници, бремените жени и децата на возраст од 6 месеци до 5 години како ризични групи. Веќе трета година по ред вакцината за овие групи граѓани е...

МЗ: Во изминативе два дена аплицирани 9.009 дози вакцини против ковид-19

Во изминатите два дена аплицирани се вкупно 9.009 дози вакцини, од кои 1.873 се аплицирани како прва доза, 1.580 се ревакцинирани, а 5.536 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 2 ноември, вкупно се вакцинирани 806.781 граѓани, ревакцинирани се 777.655, а трета доза примиле 36.424 граѓани. 54 отсто од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33 отсто од...

МЗ: Ревакцинирани 46 отсто од полнолетните граѓани и 38 отсто од целото население

Во текот на вчерашниот ден се ставени вкупно 4.797 дози вакцини против ковид-19, од кои 734 се прва доза, 876 се ревакцинирани, а 3.187 граѓани примиле трета доза вакцина, соопшти Министерството за здравство (МЗ). До вчера вкупно се вакцинирани 804.151 граѓани, ревакцинирани се 774.464, а трета доза примиле 27.298 граѓани. Во проценти, 54 отсто од граѓаните над 40-годишна возраст се ревакцинирани,...

Вчера биле аплицирани 6.089 дози вакцини против ковид-19, најмногу за трета доза

Во текот на вчерашниот ден се дадени вкупно 6.089 дози вакцини против ковид-19, од кои 709 се прва доза, 1.148 се ревакцинирани, а 4.232 граѓани примиле трета доза вакцина, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Заклучно со 26 октомври, вкупно се вакцинирани 802.705 граѓани, ревакцинирани се 772.424, а трета доза примиле 20.119 граѓани. 54 отсто од граѓаните над 40-годишна возраст се...

МЗ: Од 124 пациенти со ковид-19 што починале од 15 до 21 октомври, 97 биле невакцинирани

Во период од 15 до 21 октомври во земјава починале 124 пациенти со ковид-19, а од нив 78 отсто биле невакцинирани, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Сите починати - и невакцинираните и вакцинираните - имале коморбидитети, се гледа од статистиките што министерството ги објави. Од вкупно починатите пациенти во период од 15 до 21 октомври, 97 пациенти починати со ковид-19 биле...

Вчера биле аплицирани 7.739 дози вакцини против ковид-19, расте интересот за трета доза

Во текот на вчерашниот ден се дадени вкупно 7.739 дози вакцини против ковид-19, од кои 748 се прва доза, 1.629 се ревакцини, а 5.362 граѓани примиле трета доза вакцина, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Од почетокот на вакцинацијата против ковид-19 во земјава до вчера се вакцинирани 801.988 граѓани, ревакцинирани се 771.165, а трета доза примиле 15.851 граѓани. Дури 54 отсто од...

Иван Џикиќ: Зимава ќе биде тешка за земјите со ниска стапка на имунизација, бројот на вакцинирани мора да расте

Македонските власти мора многу повеќе да се ангажираат за зголемување на процентот на вакцинирани лица против ковид-19 и да се воведат мерки кои ќе спречат натамошно ширење на корона вирусот, вели светски познатиот хрватско-германски научник Иван Џикиќ, професор на Медицинскиот факултет на Гете Универзитетот во Франкфурт, Германија и на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Сплит, Хрватска. На денешната онлајн средба „Што вели...

Нов Зеланд постави цел од 90 отсто вакцинирани жители за да се стави крај на „локдауните“

Владата на Нов Зеланд денеска ја објави својата амбициозна цел да ги вакцинира против ковид-19 90 отсто од сите жители што може да примат вакцина, со цел да стави крај на „заклучувањата“. Во моментов повеќе од два месеца во „локдаун“ е градот Оукланд, јави агенцијата Асошиејтед Прес. Премиерката Џасинда Ардерн се наоѓа под јавен притисок за прекинување на таквата состојба,...

МЗ: Ревакцинирани се 46 отсто од полнолетните граѓани во земјава

Во текот на вчерашниот ден дадени се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се прва доза, а 1.286 се ревакцини. Трета доза примиле 1.068 граѓани, соопшти Министерството за здравство. Заклучно со 20 октомври вкупно се вакцинирани 800.357 граѓани, ревакцинирани се 766.521 а трета доза примиле 2.365 граѓани. 54 отсто од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33...

Вистиномер: Пост на Фејсбук шири невистини дека со вакцинацијата се зголемил бројот на заболени и починати од ковид-19

Постот не нуди докази кои потврдуваат дека со вакцинацијата против ковид-19 се зголемил процентот на заболени и починати од коронавирусот. Не е точно дека се кријат официјални податоци од несакани реакции по примена вакцина против ковид-19. Официјалните податоци покажуваат дека вакцината во голем процент од случаите на ковид позитивни штити од сериозни форми на болеста и од смрт, пишува...

Вакцинацијата со прва доза досега опфатила 57 отсто кај луѓето на возраст над 39 години

Вакцинацијата се одвива со добро темпо на територијата на целата држава, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Заклучно со 17 октомври, со една доза на вакцина против ковид-19 вакцинирани се 49,4 отсо од населението над 18 годишна возраст. Кај лицата над 40 годишна возраст опфатот со една доза изнесува 57 отсто, а кај лицата помеѓу 18-39 години опфатот со една...

Вчера биле дадени 3.475 дози вакцини против ковид-19

Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден биле дадени вкупно 3.475 дози вакцини против ковид-19, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509 се ревакцини, а 49 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 18 октомври, во земјава вкупно биле вакцинирани 799.762 граѓани, ревакцинирани се 763.031, а трета доза примиле 1.197 граѓани. „54 отсто од граѓаните...

Во петокот и саботата аплицирани само 3.250 дози вакцини против ковид-19

Министерството за здравство информира дека во петокот и во саботата аплицирани се вкупно 3.250 дози вакцини против ковид-19, од кои 884 се аплицирани како прва доза, 2.257 се ревакцинирани, а 109 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 16 октомври, вкупно се вакцинирани 799.012 граѓани, ревакцинирани се 760.317, а трета доза примиле 1.148 граѓани. 54 отсто од граѓаните над 40-годишна...

МЗ: 75 отсто од новите случаи и 79 отсто од хоспитализираните со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство информира дека во периодот од 6 август до 14 октомври на територијата на земјава, од сите тестирани за ковид-19, вкупно 40.208 граѓани биле позитивни, при што 25 отсто од нив биле целосно вакцинирани, односно 10.066 лица. Според статистиката за изминативе два месеци, 30.142 граѓани, односно 74,9 отсто од позитивните на ковид-19 не биле вакцинирани. Воедно, процентот на...

Вистиномер: Намален интересот за вакцинација во охридско-струшкиот регион

Се намалува интересот за вакцинација. Пунктовите за имунизација во Струга, Охрид и Вевчани имаат доволно вакцини, но нема одзив од страна на граѓаните. Се нуди и трета бустер доза, но за неа треба да поминат шест месеци од првичната вакцинација, па засега се заинтересирани само здравствените работници, пишува Вистиномер.мк.   Нема интерес за вакцинација во струшко. Пунктовите за имунизација имаат доволно...

Продолжен притворот на таткото на детето кое изврши масакр во белградското училиште

Вишиот суд во Белград му го продолжи за 30 дена притворот на таткото на момчето кое го изврши масакрот на 3 мај во белградското училиште „Владислав Рибникар“, во кое...