fbpx
Таг: имунизација

таг: имунизација

Лани МРП вакцина примиле безмалку 50.000 лица

Вкупно 49.332 лица се вакцинирани во периодот додека лани траеше епидемијата на мали сипаници во земјава, информираат во Министерството за здравство, по повод Европската недела на имунизација. „Вакцинацијата е признаена како една од најуспешните и најекономични здравствени мерки во светот. Вакцинацијата спасува милиони луѓе од болести, инвалидитети и смрт секоја година. Достапни се ефективни и безбедни вакцини, кои штитат од голем...

Одржувањето на имунизацијата кај граѓаните е од витално значење за време на пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) и УНИЦЕФ во заедничко соопштение потенцираат дека националните програми за рутинска имунизација на населението се посуштински од кога било досега. Токму итната потреба од вакцина против Ковид-19 ја потенцира клучната улога на имунизацијата на граѓаните во заштитата на животот и економијата. Од СЗО и УНИЦЕФ ги потсетуваат владите низ целиот регион дека мора да ја искористат...

Пет заблуди за вакцинацијата (инфографик)

Македонија како никогаш порано, не била со олку низок опфат со вакцинација и никогаш не била на олку ниско ниво на здравствена едукација. Тоа што и докторите не се добро едуцирани, не е новонастаната ситуација, тоа е процес кој довел до ерозија на позицијата на здравствениот работник и неговиот авторитет низ годините. Во однос на вакцинацијата, едукација е потребна...

Грозданова: Невакцинирани деца не треба да бидат примени во градинка или училиште

Поради одредени отстапки, во моментов и децата кои не се вакцинирани се примаат на училиште и во градинка, а со тоа се доведува во прашање и намалувањето на колективниот имунитет, што е единствен услов за успешна превенција на инфективни (заразни) болести, предупредува за „Мета“ проф. д-р Александра Грозданова, претседател на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство. На законско регулирање...

Вакцините се безбедни, нивниот квалитет е гарантиран (инфографици)

Имунизацијата на населението е значајна здравствена, социјална и економска придобивка. Вакцините штитат од тешки заразни заболувања, а со тоа се создава колективен имунитет и заштита од епидемии на целата заедница. Во Македонија, согласно законската регулатива континуираната вакцинација кај децата од 0-18 години е задолжителна. Опфат над 95 отсто може да создаде колективен имунитет и заштита на населението од појава на...

Вируси и бактерии ги напаѓаат децата во градинките и оние со намален имунитет

Од идната година се очекува да станат задолжителни пневмококната и „рота“ вакцината. Бактеријата „стрептококус пнеумоние“ предизвикува неколку заболувања особено кај малите деца - инфекции на увото, синусите, воспаление на белите дробови, но и тешки компликации како воспаление на мозочните обвивки (менингитис), вели Александра Грозданова професорка на Фармацевтскиот факултет и претседателка на Националниот комитет за имунизација. - Децата до двегодишна возраст...

Државата со кампањи ќе ги убедува родителите да вакцинираат

Министерството за здравство, со кампањи ќе се бори против антиваксерите. Планирано е да се преземат низа активности со кои ќе се едуцираат родителите за важноста на вакцинацијата и потребата од имунизација. За „Мета“, министерот за здравство, Венко Филипче вели дека е подготвена комуникациска и едукативна стратегија со која преку социјалните медиуми, градинките и училиштата, ќе се допре до родителите. - Сакаме...

Почна вакцинацијата со петваленти вакцини

Петвалентната вакцина пристигна во Република Македонија, a вакцинацијата почна во сите служби за имунизација во целата држава. - Ако од 1 август почнавме со шествалентните вакцини и од денеска со петвалентните вакцини, можеме да кажеме дека во Македонија веќе комплетно се во употреба поливалентните вакцини. Тоа значи од 13 боцкања за деца до две години, сега се намали бројот на седум...

Се намалува бројот на вакцинирани деца

Во 2013 година во земјата биле вакцинирани вкупно 97 отсто од децата, а во 2014 вкупниот опфат на вакцинирани деца изнесува 95 отсто, пишува „Утрински“, повикувајќи се на податоците што на годинешниот состанок за имунизација ги соопштила д-р Јованка Костовска од Министерството за здравство. Според податоците, имунизацијата во земјава бележи пад од два до три проценти кај речиси сите видови вакцини, а здравствените...

ВМРО-ДПМНЕ ги изгуби управните и надзорните одбори во битолските јавни претпријатија

Продолжуваат политичките препукувања во Советот на општина Битола. Со гласовите на советниците од СДСМ, на независната листа „Поинаку“ и на Левица, вчера доцна вечер беа разрешени членовите на управните...