fbpx
Таг: имунитет

таг: имунитет

Вистиномер: Не е точно дека омикрон е производ на вакцинацијата

Научно е потврдено дека од вакцините не може да се инфицирате од коронавирусот. Вакцината не содржи никаков жив или активен дел од овој вирус. Научната јавност е децидна дека најважниот фактор што го зголемува ризикот од мутации е ширењето на вирусот. Колку вирусот повеќе се шири на одредено место, толку е поголема веројатноста за уникатна мутација. Имено, варијантите на...

Вистиномер: Вакцинираните со една доза не се целосно вакцинирани, имунитетот не се создава инстантно

Не е точно дека вакциниран со една доза е целосно вакциниран. Тоа едноставно не е така никаде во светот и претставува медицински непоткрепено тврдење бидејќи имунитетот после една доза е слаб. На имунолошкиот систем му треба време да функционира и тоа време е оценето од светски експерти 14 дена после втората доза. Не постои ниедна статистика која го потврдува...

Вистиномер: Чиј имунитет е подобар, на вакцинираните или на прележаните?

Најновата одлука на Владата да дозволи нерестриктивен влез во објекти и настани од отворен карактер, за оние граѓани што прележале ковид-19 најмногу пред 45 дена, наиде на остри реакции кај дел од медицинската заедница. Се кршат копјата околу тоа кој имунитет е подобар и подолг, дали оној што е создаден по прележување на болеста или оној што е создаден...

Вистиномер: Лажно се имплицира дека смртта на 49 годишна жена од Куманово има врска со вакцината

Пациентката на возраст од 49 години починала како последица на коронавирусот, а не поради вакцината, иако била вакцинирана со една доза. Тоа што некој се вакцинирал со една доза, не значи дека неговото тело создало имунитет и дека е отпорен на заразување. За да се создаде имунитет потребна е втора доза, но и да помине одреден временски период од...

Стојанова – Атанасовска: Ковид-19 сè повеќе ги напаѓа децата и прави лоша клиничка слика

Во ординацијата „Медико Марија“ секојдневно доаѓаат пациенти што се жалат на тегоби кои се типични за стомачен вирус, но подоцна се докажува дека всушност се работи за ковид-19, вели д-р Весна Стојанова - Атанасовска, доктор по општа и семејна медицина. Според она што во последниов период го забележала, сè повеќе на тегоби се жалат деца и тинејџери, за кои...

Вистиномер: Ретката појава на „пробивање на имунитетот“ не е причина да се отфрлаат вакцините

И вакцинираните се заразуваат од ковид, а некои од нив и умираат! Со оваа информација со восклик се јавија антивакциналните кругови во земјава и побрзаа да се порадуваат дека вакцините, всушност, потфрлиле. Но, дали е навистина така и зошто во земјава и во светот – насекаде без исклучок, се јавуваат ретки случаи каде граѓани кои биле вакцинирани со две...

Вистиномер: Делта варијантата е позаразна, може да стане доминантна, но вакцините штитат од тешки форми на болеста

Делта варијантата на корона вирусот, која за првпат се појави во Индија, се заканува од есен да стане доминантен сој, предупредуваат здравствените власти. Овој сој се шири низ целиот свет, предизвикувајќи наплив на нови случаи во некои земји, а одредени држави почнаа да воведуваат и нови рестрикции и ограничувања, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Д-р Ентони Фаучи, водечки експерт...

Вистиномер: Не загадувањето, туку „имунитетскиот долг“ е причина за респираторните инфекции кај децата

Увидот во болницата во Гевгелија, кој го изврши стручен тим од Детската Клиника, покажа дека причината за респираторните инфекции кај децата – кои не се карактеристични за летниот туку за зимскиот период, воопшто не е загадувањето на воздухот туку „имунитетскиот долг“, пишува Вистиномер.мк. Состојба, којашто и домашни и светски експерти ја објаснуваат како нагло изложување на вируси и бактерии после...

„Заспаниот“ имунолошки систем кај децата остава простор за респираторни инфекции

Респираторни инфекции, односно вируси кои вообичаено ги напаѓаат бебињата и децата во зимските месеци се појавија среде лето. Во болницата во Гевгелија се пријавиле голем број млади пациенти со респираторни инфекции, за кои е утврдено дека не се позитивни на САРС-КОВ-2. Додека се чека тим специјалисти да утврди за што се работи, неодамнешното појавување на ваков вирус кој обично ги...

Вистиномер: Лагите дека ковид и вакцините се измама – сè уште актуелни

Објава на Фејсбук на македонски јазик шири дезинформации околу ковид-19 без никакви докази. Освен ова или паралелно со ова, шири и антиваксерство, повикувајќи ги луѓето да не се вакцинираат, пишува „Вистиномер“ во анализа, што подолу ја пренесуваме во целост. Во објавата во која се мешаат и Трамп и наводна Q армија, се наведува: Доброутро на сите . Вие гледате ВЕЛИКО БУДЕЊЕ на...

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери упатуваат апел, приоритет при вакцинирањето против ковид-19 да имаат пензионерите, како најранлива категорија лица со хронични болести и намален имунитет. „Во име на над 300.000 возрасни луѓе во нашата земја алелираме пензионерите да имаат приоритет за вакцина против ковид-19, како што е во сите земји во опкружувањето и пошироко во целиот свет,“ се вели во...

Пчелниот отров сепак не е докажан лек против Ковид-19

Photo by Migco/Wikimedia Commons
Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Филипче најави скрининг на населението по возрасни групи кон средината на годинава

Министерот за здравство Венко Филипче најави скрининг на населението по возрасни групи, за да се процени имунитетот на децата, работоспособните граѓани, возрасните лица над 65 години, врз основа на што би се креирале понатамошните мерки за заштита од корона вирусот. Тој додаде дека вирусот нема да исчезне со прекинување на рестриктивните мерки. На денешниот состанок на Светската здравствена организација на...

Филипче најави скрининг на населението во Дебар за да се процени стекнатиот имунитет на корона вирусот

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека во Дебар ќе се направи скриниг на 20 до 30 отсто од вкупниот број на население за да се процени имунитетот на граѓаните, што ќе даде насоки за тоа, што може да се очекува на ниво на цела држава. Тој рече дека донацијата од 20.000 тестови ќе овозможи анализа на создадените антитела кај...

Масовно и брзо тестирање во Банско за испитување на имунитетот на Ковид-19

Bansko dek08 - Photo: Elena Chochkova -commons.wikimedia.org
Во бугарскиот планински град Банско, кој беше силно засегнат од новиот корона вирус во почетокот на епидемијата во март денеска ќе почне масовно тестирање со брзи тестови за да се утврди колку лица стекнале имунитет на новиот корона вирус. Бугарскиот премиер Бојко Борисов на утринскиот брифинг на Оперативниот штаб за справување со Ковид-19 рече дека денеска ќе даде налог за...

Судскиот совет му го одзеде имунитетот на Теофиловски, но и го спаси од притвор

По два и пол часа расправа, Судскиот совет одлучи да му го одземе судскиот имунитет на нивниот колега Зоран Теофиловски. Овој член на Судскиот совет ќе мора да учествува во натамошното водење на кривичната постапка за злоупотреба на службена положба, во која тој е првоосомничен, информираат од Судскиот совет. Покрај ова, Судскиот совет одлучи да не го одобри барањето за...

Членот на Судскиот совет Теофиловски сам се пријавил во Кривичен суд и се повикал на имунитетот

Членот на Судскиот совет, Зоран Теофиловски утринава самиот се пријавил во Кривичниот суд Скопје и се повикал на судскиот имунитет. Тој е под истрага и сомнение дека ја злоупотребил службената положба и незаконски легализирал земјиште. Од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја потврдуваат информацијата, посочувајќи дека судијата на претходна постапка го одложил рочиштето за...

Прегрупирања или само дефокусирања на македонската политичка сцена?

Таман кога македонската јавност се олабави и мислеше дека коалицијата помеѓу владејачките Социјалдемократски сојуз на Зоран Заев и Демократската унија на Албанците на Али Ахмети е гранитно цврста – таа се разниша. Двете партии, двете жртви на насилствата во македонскиот парламент кога беа повредени премиерот Зоран Заев, пратеници и новинари ја растурија љубовта – или барем така изгледаше –...

Џафери: Не го заштитив Вељаноски, туку интегритетот на Собранието

Правниот дел не беше исполнет до крај, бидејќи Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања немаше предлог-одлука. Јас се повикувам од процедурите, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на брифингот за новинари на прашањето, зошто не покренал гласање за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кој е обвинет за организирање на упадот во Собранието на 27 април. -Мене ми беше должност...

Џафери: Ја прекинав седницата заради однесувањето на пратениците, особено на Зекири

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вели дека ноќеска ја прекинал седницата за одземање на имунитетот на Трајко Вељаноски затоа што истекло времето за носење одлука, но и поради однесувањето на пратеникот од мнозинството Мухамед Зекири. - Седницата е прекината затоа што одмина времето предвидено за носење одлука до 24 часот. Седницата е прекината поради однесувањето на пратениците, а посебно на...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на...