fbpx
Таг: именување

таг: именување

Папата Франциск ја именува Натали Бекарт за потсекретар во Синодот, прва жена во Ватикан на оваа функција

Папата Франциск ја именуваше французинката Натали Бекарт за потсекретарка на бискупскиот Синод. Таа е прватa жена во Ватикан на оваа функција, која ќе има право на глас, пишува лондонски „Гардијан“. Натали Бекарт е една од двајцата нови потсекретари именувани во Синодот, бискупско тело кое ги проучува главните прашања на доктрина на Римокатоличката црква, каде беше советник од 2019 година. Таа...

АГОРА: Скопје е машки град, само 4 улици, 2 плоштада и еден мост се именувани според жени

Од вкупниот број од 156 улици под надлежност на Град Скопје повеќето од половина, 91 улица или 58 проценти, се именувани по личности. Од тие личности пак, 87 се имиња на мажи или 96 проценти, и четири се имиња на жени или само четири проценти. Ова се вели во анализата на имињата на улиците од страна на Центарот за промовирање...

Градот Скопје именуваше улица во чест на норвешкиот дипломат Торвалд Столтенберг

Во знак на благодарност на Град Скопје и на скопјани, за несебичната помош на норвешкиот дипломат Торвалд Столтенберг по катастрофалниот скопски земјотрес од 1963 година, улицата што ги поврзува Градскиот парк, Градскиот стадион и кејот на реката Вардар ќе го носи името „Улица Столтенбергова”. Градоначалникот Петре Шилегов додаде дека Скопје секогаш ќе се сеќава на тие што му помогнале во...

Наместо за буџетот, Собранието денеска ќе гласа за нов државен јавен обвинител

Наместо за предлог-буџет за 2018 година, Собранието денеска ќе гласа за изборот на нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески, член на Советот на јавни обвинители. Од Собранието соопштија дека „поради неодложни активности на дел од членовите на Владата“, која попладнево ќе одржи заедничка зедница со владата на Албанија во Поградец, седницата за буџетот за...

Собранието денеска треба да го именува новиот јавен обвинител

Собранието денеска ќе ја одржи 22. седница, на која прва точка на дневен ред е именувањето на нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески, актуелен член на Советот на јавни обвинители. На оваа седница, покрај именувањето на јавниот обвинител, на дневен ред се уште седум точки, меѓу кои се и измените на Законот за заштита...

Именувањето јавен обвинител и Законот за заштита на сведоци в сабота пред пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за сабота (25 ноември) ја закажа седницата за именување нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески. Според календарот на седници на официјалната интернет-страница на Собранието, именувањето државен јавен обвинител е прва точка на 22. седница. Трета точка на дневниот ред се измените на Законот за заштита на сведоци, што ги бараше...

Владата го предложи Љубомир Јовески за нов државен јавен обвинител

Владата на денешната седница одлучила да му предложи на Собранието за државен јавен обвинител да го именува Љубомир Јовески, кој е член на Советот на јавни обвинители, соопшти владината прес-служба. „Владата на Република Македонија оваа одлука, освен врз основа на професионалната биографија на Љубомир Јовевски, ја донесе и врз основа на позитивното мислење на Советот на јавните обвинители“, стои во...

Објавен огласот за нов јавен обвинител, почнуваат да течат роковите за пријавување

Собранието на Република Македонија денеска го објави огласот за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на Марко Зврлевски од оваа функција. Со ова и официјално почнува да тече рокот од 15 дена за пријавување на заинтересираните кандидати за оваа функција. „Заинтересираните кандидати кои ги исполнуваат условите предвидени со членот 44, ставови 1 и 2 од Законот за јавно обвинителство (да...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава за генералниот секретар на Владата, Рашковски

Светлана Колариќ од ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека нејзината партија поднела кривична пријава до Основното јавно обвинителство за генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, за злоупотреба на службената положба. Го товарот за незаконско именување директори. – Рашковски ја употребил својата положба и овозможил именување на директори од страна на Владата без тие да ја имаат исполнето со закон потребната квалификација. Единствена квалификација која...

ВМРО-ДПМНЕ повторно бара одложување на расправата за оглас за нов јавен обвинител

На продолжението на 12. пленарна седница, на која се расправа за предлогот на Владата за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторно бараа расправата по оваа точка да се одложи и да продолжи по одржувањето на локалните избори. Тие сметаат дека со оваа расправа Собранието не ги почитува законите. - Како и разрешувањето на јавниот обвинител, така...

Законот за јазиците и огласот за наследникот на Зврлевски денеска во Собранието

Собраниската Комисија за европски прашања денеска треба да ја продолжи седницата на која се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Со законот се предвидува во сите органи на државната власт во Република Македонија, централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања согласно закон и други институции, службен...

Собранието на 4 септември ќе решава за огласот за нов државен јавен обвинител

Предлогот на Владата за распишување на оглас за именување на нов државен јавен обвинител е ставен на дневен ред на првата наредна седница на Собранието, закажана за 4 септември. Како што може да се види од најавата за седницата, на интернет страницата на Собранието, предлогот е 11. точка од дневниот ред на седницата. Според постапката предвидена со Законот за јавни обвинители,...

Изборот на заменик на Зврлевски одложен, Аневски не обезбеди кворум

Советот на јавни обвинители поради немање кворум ја одложи денешната седница за избор на заменик на разрешениот државен јавен обвинител Марко Зврлевски, кој ќе треба да ја врши оваа функција до изборот на нов Јавен обвинител. Седницата, како што соопшти претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски е презакажана за 29 август. Аневски изјави дека привремениот шеф на државното јавно...

Џафери распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот Џафери го распишал вчера, а денеска е објавен во дел од дневните весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“. Како што стои во објавата, станува збор за избор на член на Советот од „редовите на универзитетски професори по право, адвокати...

Рокови, процедури и можни сопки за изборот на новиот Јавен обвинител

Со разрешувањето на Марко Зврлевски од функцијата државен јавен обвинител, Владата може да почне со процедурата за именување на негов наследник. Ако разрешувањето на Зврлевски ја окупираше јавноста добар дел од летото, со развлекувањето на расправата од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, тогаш речиси извесно е дека постапката за именување на нов јавен обвинител, која и онака е покомплицирана,...

Изборот на заменици министри на денешната собраниска седница

Собранието денеска во 11 часот на второто продолжение на петтата седница треба да ги именува замениците министри во Владата на Република Македонија. Точката за изборот на замениците министри е последна, односно 23. на дневниот пред, а оваа седница ќе почне со расправа по 14. точка од дневниот ред, а тоа е годишниот извештај за работата на Државната комисија за одлучување во втор...

Спасовски уште се консултира, новите шефови на УБК и на БЈБ ќе бидат познати утре или задутре

Премиерот Зоран Заев денеска изјави оти очекува дека в четврток или петок Владата ќе ги разреши старите и ќе ги избере новите директори на Управата за безбедност и за контраразузнавање (УБК) и на Бирото за јавна безбедност (БЈБ). Како што рече Заев, сè уште траеле консултациите на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, со кандидатите за директори на најважните организации...

ВМРО-ДПМНЕ „од патриотски причини“ го прекрсти СДСМ во СДС без „М“

Во последниов период ВМРО-ДПМНЕ го „прекрсти“ Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) и во официјалните соопштенија на партија и во изјавите на нејзините членови, својот политички опонент почна да го ословува со скратеницата „СДС“, наместо со СДСМ, како што беше случај претходно. Од говорница тоа се изговара како „ес-де-ес“, а ваквиот новоговор го прифатија или го следат и аналитичарите и колумнистите...

Иванов за шеф за разузнавање го именуваше специјалистот за психолошко војување Иванов

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов денеска за нов директор на Агенцијата за разузнавање (АР) го именуваше Зоран Иванов, откако на досегашниот, Наќе Чулев, му истече мандатот, соопштија од кабинетот на Иванов. Зоран Иванов досега ја извршувал функцијата началник на военото разузнавање во рамките на службата за воена безбедност и разузнавање. „Тој е професионален кадар на Министерството за одбрана и активен воен...

Трамп го именуваше својот зет за виш советник во Белата куќа

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, синоќа го потврди именувањето на својот зет Џаред Кушнер за виш советник во Белата куќа, јавуваат светските медиуми. „Кушнер беше советник од доверба во текот на кампањата и во периодот на транзиција и горд сум на тоа што има клучна улога во мојата админстрација“, соопштил синоќа Трамп. Кушнер, според медиумите, се одрекол од платата...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...