fbpx
Таг: Иловица

таг: Иловица

Неуспешен референдумот во Босилoво, излезноста помала од 50 отсто

Неуспешен е референдумот за рудниците во oпштина Босилово затоа што не е исполнет законскиот цензус, односно не излегле 50 отсто плус еден од запишаните гласачи. Според првичните информации, во сите гласачки места бројот на излезени гласачи бил помал од 50 отсто. Жителите на општина Босилово се изјаснуваа дали се за или против работењето на рудникот за бакар и за злато Иловица...

Референдум во Босилово за рудникот Иловица

Жителите на општина Босилово денеска на референдум се изјаснуваат дали се за или против работењето на рудникот за бакар и за злато Иловица и дали се за или против отворање рудници за експлоатација на метални и металични суровини во нивната општина. На единствениот гласачки список се запишани 12.301 полнолетно лице, кои ќе гласаат на 19 избирачки места. За референдумот да биде...

Советот за етика во медиумите и ЗНМ го осудија инцидентот во Општина Ново Село

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осуди вчерашниот инцидент во кој екипа на струмичката телевизија „Канал Вис“ била спречена да ја следи јавната седница на Советот на Општина Ново Село од градоначалникот и од советник во општината и ѝ биле упатени навреди и недолични зборови. Советот за етика повикува да се преземат неопходни мерки за расчистување на ваквите настани,...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...