fbpx
Таг: Иловица – Штука

таг: Иловица – Штука

Владата ја поништи одлуката за спојувањето на двете концесии за рудникот за злато и бакар Иловица-Штука

Владата ја поништи одлуката за спојувањето на двете концесии за рудникот за злато и бакар „Иловица-Штука“. Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска на прес конференција информираше дека тоа значи враќање чекор назад во состојбата кога немаше никаква одлука за барањето на „Еуромакс ресорсис“. Ова, смета Бектеши, е спротивно на ставот и предлогот на министерството да се донесе одлука, без...

Владата утре ќе ја преиспита одлуката за спојување на концесиите за Иловица-Штука

Одлуката за спојување на концесиите за рудникот за злато и бакар Иловица-Штука повторно ќе се најде на седница на Владата. По големиот граѓански протест што се одржа викендов во Струмица, но и по изјавите од тројца министри дека се изиграни при гласањето, Владата ќе ја преиспита одлуката дали ќе одобри спојување на концесиите. Точката за рудникот ќе се разгледува на...

Контраспин: Правото на личен став, па и на министерката Шукова, е домашен и меѓународен стандард, без оглед што мислат од „Еуромакс Рисорсис“

Компанијата со седиште во Канада, која треба да ја реализира „најголемата инвестиција“ во државата од независноста – изградба на рудник, во реакцијата за изразен личен став на државен функционер (министерката за животна средина Каја Шукова), бара (апелира) од државните функционери да се воздржат од лични ставови, зашто тоа било прашање на однос меѓу влада и инвеститори за кој имало...

Министерката Шукова ќе присуствува на протестот против рудникот Иловица-Штука

Министерката за животна средина Каја Шукова ќе оди на утрешниот протест во Струмица, организиран од граѓанското здружение „Здрава Котлина“, против отворање на рудникот Иловица-Штука. Министерката денеска изјави дека лично е против отворање на рудник во земјоделски крај и дека производството на храна секогаш треба да биде приоритет во однос на високо загадувачки индустрии. „Утре ќе бидам во Струмица и ќе се...

Владата и Еуромакс реагираат за концесиите за рудникот „Иловица-Штука“

Нема да има дозвола за отворање на рудник во Иловица пред претходна консултација и одобрение од локалното население, информираа попладнево од Министерството за економија. Од министерството додаваат дека по пресудата на Управниот суд, Владата и Министерството за економија како тужена страна, се задолжени да постапат и да го применат правнoтo сфаќање и дадените забелешки на Управниот суд. Во однос на...

Владата ги спои концесиите за рудникот „Иловица-Штука“, жителите најавуваат протести и тужби

Владата донесе одлука со која се спојуваат концесиите за рудникот „Иловица-Штука“ и на тој начин повторно отвори пат за реализација на намерите за ископување на злато и бакар во Струмичката котлина. Претходно, Управниот суд во февруари годинава ја уважи тужбата на компанијата „Еуромакс Ресоурцес“ против одлуката на Владата да се раскине договорот за една од концесиите, откако Вишиот Управен...

Во „Шорткат“ денеска ги пренесуваме барањата на младите за зелени општини

Барањата на младите за зелени општини се главна тема во денешната епизода на „Шорткат“. На оваа тема разговаравме со две млади лица од скопските општини Чаир и Аеродром, како и со одговорните лица од здружението „Гоу Грин“. За барањата кои младите од четири општини ги имаат кон градоначалниците за новата 2023 година ќе информираме вечерва. Во емисијата информираме за одлуката...

Тужбата од Еуромакс била од итен карактер па Управниот суд одлучувал за време на вонредна состојба

Управниот суд во Скопје смета дека тужбата на поранешниот концесионер за рудниците за злато и бакар во Иловица и Штука, „Еуромакс Рисоурсес“ била „од итен карактер“ па затоа по тој предмет требало да се решава за време на вондредна состојба. Иако судот вели дека ваквата одлука е уредно доставена до сите странки, од Министерството за економија велат дека сè...

Јаловиштата се безбедни, нема да ни се случи несреќа како во Бразил, велат надлежните

Трагедијата во бразилската сојузна држава Минас Жераис во петокот, кога поради пробиена брана на хидројаловиште на рудник за железо загинаа 58 лица а над 300 се уште се водат како исчезнати, но без голема надеж дека ќе бидат пронајдени и спасени, ја зголеми загриженоста и во Македонија. Во земјава има  хидројаловишта, а идните рудни концесии предвидуваат и нови. Во моментов...

„Еуромакс ресорсис“ ја објави структурата на 488 работни места во Иловица-Штука

„Еуромакс ресорсес“ објави список на 488 директни работни места во проектот Иловица-Штука, за кои ќе организира конкурси откако ќе ги добие потребните дозволи за експлоатација, информираат од компанијата. Од таму додаваат дека опсегот на работните места е усогласен со потребите објавени во Физибилити студијата за проектот, а земени се предвид сугестиите од локалните засегнати страни. „Еуромакс има стратешка определба за вработување...

„Еуромакс рисорсис“ смета дека доставила сè што можело за Иловица

„Еуромакс рисорсис“, компанијата со инвеститори од Канада, САД и Велика Британија, денеска се огласи со реакција за одлуката на Владата на нејзината 63, седница, со која го задолжи Министерството за економија да ја продолжи постапката со која од компанијата - концесионер на рудникот за бакар и и злато на локалитетот Иловица, треба цда ја докомплетира документацијата. Компанијата смета дека доставила...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...