fbpx
Таг: Илир Хасани

таг: Илир Хасани

Заев не ги прифати оставките на Филипче и Хасани за пожарот во Тетово

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција изјави дека не ги прифаќа оставките на министерот за здравство Венко Филипче и заменик-министерот Илир Хасани за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 луѓе. „По повод понудените оставки од страна на министерот за здравство Венко Филипче и заменик министерот за здравство Илир Хасани, внимателно ги прочитав наодите на истражителите за причините на...

Заев: На одлуката за оставките на Филипче и Хасани влијание ќе има форензичкиот извештај

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот заменик Илир Хасани, заедно со двајцата директори на Клиничката болница во Тетово, продолжуваат да ги извршуваат своите работни обврски на нивните функции, и покрај тоа што тие си дадоа оставки во петокот. За ова информираше премиерот Зоран Заев, кој денеска изјави дека на одлуките за прифаќање на оставките на Филипче и Хасани...

Венко Филипче си поднесе оставка од функцијата министер за здравство

Министерот за здравство Венко Филипче понудил пишана оставка до премиерот Зоран Заев поради катастрофалниот пожар во ковид-болницата во Тетово, во кој загинаа 14 лица. Тој ова го соопшти пред малку во своето обраќање од Владата. Освен Филипче, и заменик-министерот за здравство Илир Хасани поднесе оставка од функцијата.  Исто така оставка поднесоа и двајцата директори на болницата во Тетово Флорин...

Оставка од морални причини поднесоа заменик-министерот за здравство и директорите на тетовската болница

Заменик-министерот за здравство, Илир Хасани како и двајцата директори на тетовската клиника, медицинскиот директор Флорин Бесими и економскиот директор Артан Етеми, попладнево еден по друг, тројцата на Фејсбук најавија дека поднесуваат оставки од функциите од морални причини. „Во овие тешки моменти за сите нас, поднесувам оставка како највисок морален чин. И покрај фактот дека немам никаква врска со процедурите за...

За Велигден и Рамазан без полициски час, а другите денови да почнува од 21 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Полициски час да нема за Велигден нoќта на 1 спроти 2 мај, како и за Рамазан Бајрам ноќта на 12 спроти 13 мај предлага Комисијата за заразни болести, а за ова информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче. Предлогот исто така е во наредните денови полицискиот час да почнува од 21 часот, а летните тераси на сите угостителски објекти да...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...