fbpx
Таг: илегално преминување

таг: илегално преминување

ЕУ: Поставувањето ограда на границата помеѓу Србија и С. Македонија не е дел од договор со Белград

Европската унија ги отфрли тврдењата дека изградбата на жичана ограда на границата меѓу Србија и Северна Македонија е дел од договор со Белград. Како што извести портпаролката на Европската комисија, Ана Писонеро, Брисел им дава значителна финансиска и техничка помош на партнерите од Западен Балкан кога станува збор за управување со миграциите, а за таа цел во 2015 година издвои...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...