fbpx
Таг: ИКТ

таг: ИКТ

Муртезани: Жените да излезат од комфорната зона ако ја сакаат науката и технологијата, ИТ има многу што да понуди

Северна Македонија напредува во својата дигитална трансформација, но не е на исто ниво со многу земји од ЕУ. Важно е организациите и владата да ги едуцираат граѓаните и да им ги обезбедат потребните алатки и ресурси за да им помогнат да ги разберат и усвојат дигиталните технологии. Жените да излезат од нивната комфорна зона и ако ја сакаат науката...

ИКТ Комора: Дигитализацијата на образованието треба да биде инклузивен процес

фото ИКТ Комора
Информациските и комуникациските технологии, ако се користат на соодветен начин, можат да придонесат за значително подобрување на квалитетот на животот, работата и на создавање нови вредности, со што се оправдуваат напорите за имплементација на овие технологии. Ова го посочува Саша Огненовски од ИКТ Комората на Македонија, а во врска со полемиките во јавноста околу воведување на дигитализација на учебниците...

Мрежата ИЦЕДА објави повик за мали грантови за граѓански организации од регионот

Мрежата „Зголемување на граѓанското учество во Дигиталната агенда“ (ИЦЕДА) распиша повик за конкурирање за мали грантови за граѓански организации. Може да конкурираат граѓански организации од Северна Македонија и од земјите од регионот, а грантовите што ќе се доделуваат ќе изнесуваат меѓу 13.000 и 17.000 евра, за проекти со времетраење од 18 месеци. Проектот „Зголемување на граѓанското учество во Дигиталната агенда...

Ако не се постигне договор, на 2 март на полноќ операторите ќе прекинат со реемитување на каналите

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали на 2 март (понеделник), вечерта на полноќ, за да остават простор за изнаоѓање законско решение во интерес на граѓаните. Ваквиот заклучок на членките на Здружението на ИКТ е последица на последните измени на Законот за аудио и аудиовизуелни...

Инспекторат: Нема ни компјутери ни опрема, па нема ни настава по информатика во школите

Поради нефункционалната информатичка технологија, наставниците не се во можност да реализираат ИКТ во наставата. Ова е констатирано во последниот извештај на просветните инспектори, кои дале и препорака училиштата да најдат начин како да го решат проблемот со поголема употреба на компјутери на часовите. Со оглед на тоа дека училиштата немаат можност самостојно да купат компјутерски уреди за да го решат...

Преку проектот „Училишта на 21 век“, децата ќе стекнат дигитални вештини

Британската влада инвестира 10 милиони фунти за да обучи еден милион ученици на Западен Балкан со дигитални вештини за иднината. Проектот „Училишта на 21 век“ од денеска ќе стартува и во нашата држава и ќе бидат опфатени 330 основни училишта. Децата на возраст од 10-15 години ќе имаат можност да развијат вештини за критичко размислување, решавање на проблеми и кодирање. Секое...

Прогресивниот данок може да предизвика одлив на мозоци и компании

Владата не ги послуша апелите на компаниите кои се занимаваат со информациско-комуникациски технологии и иновации и најави дека од 1 јануари 2019 година ќе има прогресивно оданочување од 18 отсто за примањата на лицата кои имаат месечен личен доход над 90.000 денари. Според менаџерите на компаниите од овој секторот, воведувањето на прогресивното оданочување ќе ја намали продуктивноста, ќе ја...

„Meet and Code 2018“ во рамките на Европската недела на програмирање

Учениците во Македонија ќе имаат можност да се стекнат со знаења од областа на технологијата во рамките на Европската недела на програмирање, која се одржува од 6 до 21 октомври, преку настани поддржани од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, во рамките на иницијативата „Meet and Code 2018 “. Од Фондацијата, како спроведувачи на проектот, нагласуваат дека целта на проектот...

Жените претприемачи во земјава треба да се насочат кон ИКТ и СТЕМ секторот

Пазарот е заситен од нано професиите како малите салони за убавина и малите фризерски салони. Марта Пејоска веќе четири години е сопственичка на единствената галерија и атеље за изработка и дизајн на современ накит и филигран во Охрид. Вели дека единствен начин да ја оствари својата визија е преку претприемништвото. Пејоска е само една од храбрите млади девојки и жени,...

Прифаќањето на дигиталните сертификати во регионот ќе биде во фокусот на Самитот

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски во рамки на меѓународната конференција на тема „ИТ Хаб Конект 2018 – иновации, регулатива, инвестиции“, што се одржува во Софија, се сретна со еврокомесарката за дигитална економија и општество, Мариа Габриел и министерот за иновации и технолошки развој на Србија, Ненад Поповиќ. Манчевски на Габриел и ги претставил активностите кои МИОА ги превзема...

Манчевски: Дигитализацијата во ИКТ-сферата е еден од приоритетите на ЕK

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на настанот „Самит на малите земји - нови трендови во бизнисот“, ја отвори панел сесијата „Што ќе донесе дигиталната трансформација во секојдневието на бизнисот“. Манчевски се осврна на дигиталната трансформација, на која што работи МИОА, со поддршка од бизнис-заедницата, регионот и Европската комисија. - Дигитализацијата и реформите во ИКТ-сферата во Западен Балкан во...

Владата формираше Национален совет за информатичка и компјутерска технологија

Владата формираше Национален совет за информатичка и компјутерска технологија кој ќе изготви и ќе ја имплементира Националната стратегија за ИКТ, информираат од владината прес-служба. Советот денеска одржал прв состанок на кој било одлучено со него да претседава Владимир Цветковиќ, советник за ИКТ на премиерот Заев, а заменик претседател е министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. Членови на советот се...

Заев се сретна со претставници од „Хуавеи“, компанијата сака да инвестира во ИКТ-секторот

Премиерот Зоран Заев, денеска примил во посета претставници на информатичката и на телекомуникациска компанија „Хуавеи“ од Кина. Од Владата информираат дека претставниците на компанијата биле заинтересирани за интензивна соработка во сферата на развојот на информатичкото општество и новите информатички технологии во Македонија. Во соопштението се вели дека тие го запознале премиерот со потенцијалите на компанијата, како на глобално така и на локално ниво,...

Во соработка помеѓу МАСИТ и УСАИД, се обучуваат кадри за ИКТ-секторот

Вкупно 40 кандидати денеска почнуваат со обуката во рамки на проектот на Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ за „Преквалификација на кадри“, во соработка со УСАИД. Од МАСИТ информираат дека по спроведеното истражување меѓу компаниите - членки на комората, констатиран е дефицит на кадри во ИКТ-секторот, од профилите за програмирање. „Како резултат на ова почна проектот за „Преквалификација на кадри“,...

Земјоделците треба да ја подобрат технологијата за да ги намалат трошоците

Земјоделците треба да применуваат современи технолошки решенија доколку сакаат да бидат конкуретни на пазарот, беше истакнато на конференцијата „ИКТ во агробизнисот“, што денеска беше отворена во хотелот „Александар палас“. Конференцијата треба да понуди можности за поврзување на ИКТ-секторот со агросекторот за да им се помогне на земјоделците да ги намалат трошоците и да ги зголемат приносите. Министерката за информатичко општество и администрација, Марта...

Интернационални бизнис-средби за фирмите од ИТ-секторот во Скопје

Вториот интернационален настан за деловни средби помеѓу фирми од секторот на информациони технологии „Гоу интернешнал - опен иновејшн ин ИКТ“ (Go International – open innovation in ICT”) ќе се одржи денеска и утре во Скопје. На дводневниот настан ќе учествуваат повеќе од 50 фирми од ИКТ-секторот кои доаѓаат од 13 земји. Фирмите преку одржување деловни средби ќе се обидат да...

Просечната плата во ИКТ-индустријата е 738 евра

Просечната плата во ИКТ-индустријата е 738 евра и Македонија е меѓу најдобрите 10 земји што најмногу напредувале во периодот 2012 - 2015 година во поглед на развој на ИКТ. Во моментов таа се наоѓа на 47. место од 140 земји по развој на ИКТ. Ова беше истакнато на јавната расправа за краткорочната ИKТ предлог-стратегија за 2016-2017 година во Стопанската комора. Вкупниот број вработени во ИКТ...

Ивановски: ИКТ-секторот придонесе 450 милиони евра и бележи најмногу вработувања

Во 2013 година ИКТ-секторот придонесе со 450 милиони евра, а од 2010 до 2013 година бележи и најмногу вработувања, 138 проценти повеќе. Овој споредбен период од три години покажува и дека од вкупниот извоз во 2013 година, 120 милиони евра, најголем дел е развој на софтвер и на услуги. Ова го истакна министерот за информатичко општество и администарција, Иво Ивановски, пред јавната расправа...

Јавна расправа за ИКТ-стратегијата 2016-2017

Министерството за информатичко општество и администрација, во соработка со претставници на јавниот, приватниот и на академскиот сектор, изработи Краткорочна ИКТ (информациски и комуникациски технологии за развој) предлог-стратегија 2016-2017. Целта на стратегијата е развој на ИКТ-индустријата, односно зголемување на придонесот на ИКТ-индустријата во насока на одржлив економски развој и поддршка на создавање работни места во рамките на ИКТ и други поддржани индустрии. Министерството...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...