fbpx
Таг: игралишта

таг: игралишта

Вистиномер: Оваа детска лизгалка не е дел од изборната програма на кандидати за градоначалници на Скопје

Детската лизгалка, односно реквизит, поставен на фотографијата во склоп на постот, не е дел од изборна програма за градоначалници, туку е поставка за снимање филм, комедија, во Канада и воопшто не е за употреба надвор од таа цел, односно исклучиво е поставена за потребите на снимањето на филмот, како сценографија, пишува „Вистиномер“ во својата анализа на дезинформација изнесена на...

Заев: Тениските игралишта на ВМРО-ДПМНЕ сега служат за пасење крави

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Трајчо Димков, на седницата за пратенички прашања го праша премиерот Зоран Заев дали директорот на Aгенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, ќе поднесе оставка поради низата скандали во Агенцијата меѓу кои е и збирката песни, за која рече дека има елементи на дискриминација. - Збирката има скандалозна содржина а директорот Дарко Каевски се потпишал како уредник...

Мицкоски: Во општините со градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ реализирани се 10.359 проекти

Во општините со градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ, реализирани се преку 10.359 проекти од инфраструктурата, образованието, индустријата, спортот и секојдневниот живот, информираше денеска генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој додаде дека „градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ во своите општини изградија и реконструираа преку 2.170 улици и патишта, односно беше поставен преку 1.750 километри нов асфалт.“ - Се заменија или поставија нови водоводни и канализациони мрежи...

Герила-акција: Кутии со прва помош на детските игралишта

Кутии со прва помош се појавија на детските игралишта низ скопските населби, како дел од герила-акцијата со која се покажува дека местата каде играат децата се уништени и небезбедни. Речиси секое трето игралиште во Скопје е оштетено или несигурно, а најмногу ги има во скопските населби Карпош, Центар и Кисела Вода, додека во населбите Аеродром и Ново лисиче навидум состојбата е...

Пуштени во употреба игралишта во Карбинци и во Штип

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, и заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ванчо Костадиновски, денеска предадоа во употреба повеќенаменски игралишта во општините Карбинци и Штип. Во придружба на градоначалникот на општина Карбинци, Зоран Минов, прво во употреба беше пуштено повеќенаменското игралиште во село Таринци, општина Карбинци, а потоа со градоначалникот Илчо Захариев, го пуштија повеќенаменското...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...